Triko Kaban Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951

Triko Kaban Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951

Triko Kaban Nedir? 

Triko kaban, kalça hizasından ayak bileğine kadar uzunluğu değişebilen, triko örgü kumaştan üretilmiş, soğuk havalarda giyilen palto olarak tanımlanabilir. Sıcak tutması için genellikle yün, kaşmir, akrilik ve sentetik iplikler ve bunların karışımlarından üretilirler. Yün sıcaklığı sağlar fakat tek başına kullanıldığında ağır ve yoğun olabilir. Bu nedenle triko kabanlar üretilirken genellikle yünlü karışımlı olması tercih edilir. Örneğin; kabanın hacimli olması için akrilik, şeklini koruması için poliamid, dayanıklılığı için polyester ile karıştırılan yün karışımları, sıcak tutan ve hoş dokulu triko kaban formu haline getirilebilir. Triko kabanlar bazen yüzde yüz triko tekniğiyle üretilirken bazen de dokuma parçalarla eşleştirilerek yumuşak dokulu zengin görünümlü modeller elde etmek mümkündür.  

Triko Kaban Nasıl Yıkanır?

Yıkama işlemi, triko kabanınızın görünümünü tazeler. Fakat triko kabanlarınızı çok sık yıkamanız tavsiye edilmez. Triko kaban giyildikten sonra havalandırılabilir, leke oluşmuşsa nokta temizliği yapılabilir. Bu sayede yıkamalar arasındaki süreyi artırarak sevdiğiniz paltonuzun ömrünü uzatabilirsiniz. Nokta temizleme için lekeyi hemen ılık suyla durulayabilirsiniz. Leke geçmediyse yün deterjanlı nemli bezle leke noktasını nazikçe ovalayarak temizleyebilirsiniz.

Triko kabanın soğuk su ve çevre dostu yün yıkama deterjanı kullanarak elde yıkama yapılması en iyi yöntemdir. Triko kaban bakımı konusunda unutulmaması gereken en önemli şey, trikoların hassas yüzeyler olduğu gerçeğidir. Yüzeylerinin tüylenmesine neden olabileceğinden, kabanınızı yıkarken sertçe ovalamaktan kaçınmalı, yıkama işleminden sonra kabanı sert şekilde sıkmamalısınız. Triko kabanınızı hafifçe suya daldırıp, yavaşça döndürerek yıkayabilirsiniz. Yıkama bittikten sonra kabanı yaklaşık on dakika bekletmek, ardından soğuk suyla iyice durulamak gerekir. Paltonun üzerinde deterjan kalmamasına dikkat edilerek kalan fazla su elle yavaşça uzaklaştırılır ve yıkama işlemi tamamlanır.

Elde yıkama her ne kadar tercih edilir olsa da bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda çamaşır makinesinin soğuk su ile yün yıkama programı tercih edilmelidir. Sert deterjanlar, ağartıcılar, çamaşır suyu ve leke çıkarıcıları kullanmamak gerekir. Trikoları yıkarken makineyi fazla doldurmamak da önemli bir ayrıntıdır. Triko kabanı bir çamaşır yıkama torbasına koyarak yıkamak, yüzey aşınmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Triko Kaban Nasıl Daraltılır? 

Çok sevdiğiniz triko paltonuz zaman içinde genişlediyse ve “Triko kaban nasıl daraltılır?” sorusuna cevap arıyorsanız bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Hoş olmayan sürprizlerden kaçmak için çamaşır makinesinin soğuk su döngüsünden geçirdikten sonra kurutucunun düşük sıcaklığında kurutarak kabanınızı daraltmak mümkün olabilir. Kurutucunun sıcak havası liflerin küçülerek sıkılaşmasını sağlar. Çok fazla büzülmemesi için kısa süreli aralıklarla kontrol edilmelidir. Yıkarken sıcak su kullanılmamalıdır. Çünkü sıcak su, trikoya zarar verir. Bu işlem sonrasında hala istediğiniz daralma gerçekleşmediyse birkaç basit dikiş ile kol altından ve kenarlardan daraltma yapabilirsiniz.

Triko Kaban Kurutucuda Kurutulabilir mi? 

Yıkama ve bakım talimatında aksi iddia edilmediği sürece triko kabanı kurutma makinesinde kurutmak tavsiye edilmez. Triko kaban kalitesini ve şeklini koruyabilmek ve uzun yıllar giyebilmek için doğru kurutma yapmak gerekir. Yünlü kabanlar, ıslandıklarında kolayca esner. Bu nedenle sert sıkılmamalı ve bakım talimatında tavsiye edilmediği sürece asarak kurutma yapılmamalıdır. Sıkmak, kabanı oluşturan liflerin esnemesine ve eğrilmesine, dolayısıyla kabanınızın formunun bozulmasına neden olabilir. Bunun yerine kabanı yıkadıktan sonra nazikçe fazla suyu uzaklaştırıp kuru bir havluya sarmayı deneyebilirsiniz. Havlu fazla suyu emer. Daha sonra dikkatlice kırışıkları elinizle şekillendirilip düzeltebilir ve kuru bir havlunun ya da kurutma askısının üzerine düz bir şekilde serebilirsiniz. Bu sayede triko kaban üzerinde şeklini bozacak gerilimler oluşması engellenir. Hızlı kuruması için ısıtıcının veya kalorifer peteğinin yanına sermek de doğru bir yöntem değildir. Çünkü ısı, yünün büzülmesine neden olabilir ve en sevdiğiniz kabanınız küçülebilir.

Triko Kaban Nasıl Ütülenir? 

Triko kabanın yıkama talimatında “ütülenebilir” olduğu belirtilmişse hafif bir ütüleme yapabilirsiniz. Bu işlem kabanınıza yenilenmiş bir görüntü sağlar. Peki, dokusuna zarar vermeden triko kaban nasıl ütülenir? Triko kabanı tam olarak kurutmadan hafifçe nemliyken ütülemek gerekir. Ütü çok sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Triko kabanı ütülemeden önce dikkatlice düzelterek masaya yaymak ve ceplerini açmak gerekir. Ütülemeye ters taraftan başlanmalıdır. Eğer astarlıysa astar da ütülenmelidir. Kolların ütülenmesi için özel küçük ütü masası aparatları kullanılabilir. Omuzların altına bir yastık koyarak ütüleyebilirsiniz. Kollar, omuzlar, yaka ve küçük detayları nazikçe ütüledikten sonra artık paltonun ön tarafına geçebilirsiniz. Triko kaban kumaşını korumak için ütüleme sırasında nemli bir bez kullanmak tavsiye edilir. Kollar, sırt, yaka, omuzları ütüledikten sonra en son dikişlere geçilir. Kumaşı germemek önemlidir.

Triko Kabanı Mevsim Dışında Saklamak İçin Neler Yapılmalıdır? 

Triko kaban bakımı konusunda hassas noktalardan biri de nasıl saklanacağıdır. Askıya asılan trikoların formu bozulabilir. Özellikle ağır, kalın kabanları asmak omuzlarında esneme oluşturur. Bu nedenle kabanınızı düzgün bir şekilde katlayarak dolabınızda saklayabilirsiniz. Kabanların içeriğinde yün olması, güve konusunda risk oluşturması anlamına gelir. Güveler adeta yemek yer gibi kabanınızı yiyip bitirebilir. Güvelenmeyi önlemek için bazı ipuçları aşağıdaki gibi listelenebilir:

·        Triko kaban ve eşyalarınızı düzgünce katlayarak dolapta saklayınız.

·        Katladığınız triko eşyalarınızı yerleştirirken aralarında mümkün olduğunca boşluk bırakınız.

·        Triko kabanınızı ve diğer triko eşyalarınızı temizleyerek saklayınız. Trikonun üzerinde kalan küçücük ter ya da yiyecek parçası bile güveleri ve yumurtalarını çekebilir.

·        Gardırobunuzu düzenli olarak temizleyip havalandırmayı ihmal etmeyiniz.

·        Triko kabanınızı serin, kuru, direkt gün ışığından uzakta saklayınız.

Triko dendiğinde ülkemizde ilk akla gelen marka olan Mısırlı 1951’den alacağınız triko kabanları, talimatına uyarak ve bakımlarını dikkatli bir şekilde yaparak uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.