Yazın Uzak Durmanız Gereken Kumaş Türleri Nelerdir?

Yazın Uzak Durmanız Gereken Kumaş Türleri Nelerdir?

Havalar ısındı, güneş içimize işlemeye başladı. İş yerlerimiz, evlerimiz ve kombinlerimiz renklendi ama ısınan havalar yer yer yorucu ve yıpratıcı olabilir. Özellikle yanlış kumaş tercihiyle alınmış kıyafetlerle yaz sıcağında kaldıysanız. 

Yaz, herkes için farklı anlamlara gelebilir ama bedenimiz için sarıp sarmalanma mevsimi değildir. Yaz, doğru kumaştan seçilmiş ve sizi ferah tutacak rahat kıyafetler içinde olmanız gereken günler demektir. 
Yaz, güneşin içimizi ısıttığı muhteşem bir mevsimdir. Gardıroplarımız renklenir ve kombinlerimiz hareketlenir ama burada yanlış kumaşa denk gelirsek, işte o zaman yaz bizim için kabusa dönüşebilir. 

Öncelikle yazın sizinle hareket eden, cildinizin nefes almasını sağlayan ve ince kumaşlar tercih etmelisiniz. 

Hızlı terleyen ve sıcağa gelemeyen biriyseniz, polyester ve naylon kumaşlardan uzak durmaya çalışın. Çünkü bu kumaş türleri yaz sıcağında cildinizin nefes almasını engeller ve sizi daha hızlı terletir. 

Yaz aylarında akrelik, polyester, naylon ve ravon kumaş tercih etmeyin. Bunların yerine pamuk, keten, ipek, triko, poplin, şile bezi ve krep gibi kumaşları tercih etmeye özen gösterin. 


Polyester Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Polyester kumaş içerisinde naylon bulunan suni bir kumaştır. Fabrikalarda doğal olmayan ipliklerle üretilir ve maliyeti de doğal ipliklerle üretilen kumaşlara göre daha yüksektir. Buna rağmen sıklıkla tercih edilir ve üretimi yaygındır. Çünkü polyester kumaş:

-    Neredeyse kırışmaz ve formu bozulmaz bir kumaştır. 
-    Leke tutmaz.
-    Kumaş formu kolay kolay bozulmaz 
-    Su tutmazdır.

Bu yüzden şık görünmek ve uzun süreli kullanım için polyester kumaş kıyafetler sıkça tercih ediliyor. 

Halbuki hava geçirgenliği yok denecek kadar az olan polyester kumaş yaz aylarında tercih edilmemelidir. Çünkü tüm gün cildinizi saran ve nefes almasını engel olan polyester kumaşlı kıyafetler terlemenize sebep olur ve konforlu bir gün geçirmenizi engeller. 

Naylon Kumaşı Neden Tercih Etmemelisiniz?

Naylon kumaş, petrolden üretilir. Koku tutumu ve hızlı kuruması nedeniyle genellikle spor giyiminde kullanan naylon kumaş uzun süre cildinizde kalırsa kızarıklığa sebep olabilir. 

Direkt olarak bir petrol ürünü olan naylon kumaşın insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini hatırlatalım. Naylon kumaşlı kıyafetler cildinizin nefes almasını engeller ve kumaş türü nedeniyle teri ve kokuyu dışarı çıkartamaz. Bu yüzden bir süre sonra cildinizde sürtünmeden ve ter asidinden kızarıklar oluşur. Yazın hem cilt sağlığınız hem de şıklığınız için naylon kumaştan kaçınmanızı öneririz. 


Rayon Kumaş Nedir?


Rayon kumaş, suni ipek olarak bilinir. Yapay ve karışım bir kumaştır. Sentetik elyaf, kağıt hamuru ve koton karışımından oluşan bu kumaş türü daha uzun ömürlü bir kullanım sağladığı için tercih ediliyor. Lakin, cildinizin ömrüne ise büyük bir darbe vuruyor. 

Ravon kumaş, suyu iten bir kumaştır. Bu yüzden ravon kumaştan üretilen bir kıyafet sizi hem terletir hem de terlediğinizi fazlasıyla belli eder. 


Akrilik Kumaştan Neden Uzak Durmalısınız?

Akrelik ipliklerden üretilen bu kumaş türü yün veya pamuklu görünümüne sahiptir. Güneş ışığında etkilenmez, parlak renkli boyalarla boyanması kolaydır ve kolay kolay şekli bozulmaz. Bu yüzden kullanılan bu kumaş türü ise pek masum değildir. Polimer plastikten üretilen akrelik kumaş, uzun süreli kullanımda ciddi şekilde kanserojen maddeye maruz kalmanıza sebep olur. 
Genellikle spor giyimde tercih edilen akrelik kumaşlı giysiler, nefes almaz ve teri tutar. Yazın sizi daha çok terletecek ve cilt sağlığınızı tehlikeye atacak olan akrelik kumaştan uzak durmanızı öneririz. 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.