Vücut Türünüze Uygun Giyinme Rehberi

Vücut Türünüze Uygun Giyinme Rehberi

Hepimiz modaya uygun parçalarla dolabımızı her sezon yeniden donatmak isteriz. Her sezonun trendlerini dört gözle bekler, en beğendiklerimizin hızlıca bizim olmasını isteriz. Ancak bazı zamanlar o çok bayıldığınız elbise veya gece davetlerinde giyeceğinizi hayal ettiğiniz o pantolon sizi hayal kırıklığına uğratır. İşte bu noktada, vücudunuzu tanımanız ve vücut tipinize uygun, doğru parçaları tercih etmenizin önemi ortaya çıkıyor. Oldukça şık bir etek, sizin vücut tipinize uygun olmadığından dolayı sizi görünmek istediğinizden daha farklı gösterebilir. Bu durumları yaşamamak için vücudunuzu doğru tanımalı ve en uygun parçaları tercih etmelisiniz. Her vücut tipi ve şeklinin kendine özel bir güzelliği vardır, kemik yapısı, genler, yaşam standartlarınız gibi birçok etken vücut tipinizin şekillenmesinde büyük rol oynar. Bu yazıda birbirinden farklı güzelliklere sahip vücut şekillerini inceleyeceğiz.

Düz/Dikdörtgen Vücut Şekli Nedir? (Brick Body Shape)

Vücudunuzun tüm bölümleri aynı ölçülere sahip ise siz düz ya da dikdörtgen vücut şekline sahipsiniz demektir. Kendi stilinizi yaratırken vücut tipinizi dikkate alarak alışveriş yaptığınız takdirde modaya yön verecek bir tarz ortaya çıkartmanız çok mümkün. Vücut kıvrımları yoğun olmayan bu vücut tipi için bel kısmı daralan parçalardan uzak durulmasını gerektiğini belirtmeliyiz. Maxi boy, dar kesimi ile bedeninizi saran bir triko elbise tercih ederek vücudunuzun güzel yönlerini vurgulayabilirsiniz. Genel olarak yumuşak dokulu kumaşlar tercih ederek düz hatlarınızı yumuşatan parçalarla dolabınızı hareketlendirebilirsiniz.  

Armut Vücut Şekli Nedir? (Pear Body Shape)

Kalça ölçünüz geniş, göğüs ve omuz ölçünüz dar ise armut ya da üçgen vücut şekline sahipsiniz demektir. Doğru parçalarla yapılan kombinler yaparak vücut şeklinizin güzel yönlerini öne çıkarabilir, kendi stilinizi eşsiz bir şıklığa taşıyabilirsiniz. Alt ve üst bedeninizi dengelemek adına push-up iç çamaşırlarını tercih edebilirsiniz. Omuz kısımları belirgin üst giyim parçalarını sıklıkla alışveriş sepetinize atabilirsiniz, vücudunuzun alt ve üst kısımlarını dengeli bir şekilde göstermenizin önüne geçecek olan balon eteklerden, büyük desenli alt giyim parçalarından uzak durmalısınız.

Elma Vücut Şekli Nedir? (Apple Body Shape)

Bel ve karın bölgesinin kalça ve omuzlardan geniş olduğu vücut tiplerine elma vücut tipi denir. Omuzların daha yumuşak hatlara sahip olduğu, bel kıvrımlarının pek belirgin olmadığı bir vücut tipidir. Bu vücut tipine göre kıyafet seçimi yaparken göğüs altından bağcıklı elbiseler, omuzları geniş gösterecek ceketler, mini boy etekler ve yüksek topuklu ayakkabılar rahatlıkla tercih edilebilir, yapmanız gereken tek şey vücut tipinizin hoşunuza giden yönlerini öne çıkarırken hoşunuza gitmeyen yönlerini perdeleyerek kendi stilinizi oluşturmak.

Kaşık Vücut Şekli Nedir? (Skittle Body Shape)

Bu vücut şekli de tıpkı üçgen vücut şekli gibi, kalçanın omuzlardan daha geniş olduğu, kilo alma eğiliminin üst kısımda ve kollarda olduğu vücut şeklidir. Kaşık vücut şekline sahipseniz, kalçanızı olduğundan geniş gösterecek parçalardan kaçınmalısınız. Alt ve üst bedeninizin orantılı görünmesini sağlayacak parçalarla birbirinden şık kombinler oluşturabilirsiniz. Oversize bluzlarınız ve İspanyol paça pantolonlarınızla oldukça şık kombinler oluşturabilir, yaka kısmı belirgin gömlek ve kazaklarla da hazırlayacağınız kombinlerle modaya yön verebilirsiniz. Katılacağınız gece etkinlikleri için straplez bir parçayla midi eteğinizi kombinleyerek göz kamaştıran bir şıklık yakalayabilirsiniz.
 

Kum Saati Vücut Şekli Nedir? (Hourglass Body Shape)

Kalça ve omuzların dengeli, bel kısmının belirgin olduğu vücut şeklidir. Bu vücut tipinde bacaklar tüm vücutla oldukça uyumlu bir orana sahiptir. Crop ve ceketlerinizle birbirinden şık ofis stilleri oluştururken, maxi boy dar kesim elbiselerle de sokak stilinize eşsiz bir dokunuş sunabilirsiniz. Bu vücut şekline sahipseniz, özgün parçalarla birbirinden şık kombinler yaratabilirsiniz, oversize ceketleriniz ve dar kesim kalem eteklerinizle özel davetlerde göz kamaştırabilir, bol kesim triko pantolonlar ve croplarınızla ise sokak modasına yön veren stillere imza atabilirsiniz.

Ters Üçgen Vücut Şekli Nedir? (Cornet Body Shape)

Omuzların kalçalara oranla daha geniş olduğu, ince bacaklı vücut şekline ters üçgen denir. Üst bedenin daha hacimli olduğu bu vücut şekline sahipseniz bel kısmınızı saran üst giyim parçaları ile dökümlü alt giyim parçalarını bir arada kullanmanızı tavsiye ederiz. V yaka, ekru triko bluzunuz ve geniş kesim zebra desenli triko pantolonunuzla yaptığınız kombininizi topuklu ayakkabılarınızla tamamlayarak ofis stilinize bambaşka bir şıklık katabilirsiniz. Alt giyim parçalarını dökümlü ve geniş tercih ederken, üst giyim parçalarını bedeninizi saranlar arasından seçebilirsiniz. 

Çello Vücut Şekli Nedir? (Cello Body Shape)

Kilo alımının karın bölgesinde yoğunlaştığı, bedenin üst kısmının biraz daha hacimli olduğu, oval hatlara sahip vücutlar çello vücut şekline sahiptir. Kare yaka, v yaka gibi yaka kısmı belirgin üst giyim parçalarının oldukça şık duracağı bu vücut tipine sahipseniz dolabınızın en özel parçalarından biri de anvelop kesim triko elbiseler olacaktır. Alt bedeninizi daha hacimli gösterecek parçaları da keyifle alışveriş sepetinize ekleyebilirsiniz. Dizinizin hemen üzerinde biten etekler ve küçük desenli gömleklerinizle ofis stilinize şık bir dokunuş sunabilirsiniz. 

Çan Şekil Vücut Nedir? (Bell Body Shape)

Omuz ve göğüs ölçüşünün birbirine çok yakın, kalça ölçüsünün ise daha hacimli olduğu vücut şeklidir. Üst bedenin alt bedene oranla daha dar olduğu bu vücut tipine sahipseniz göğüs kısmınızın bedeninizle oranını doğru dengelemeniz önemlidir. Bu şekilde hem hatlarınızı oranlar hem de bel kısmınızın öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. İnce askılı bluzlar, straplez üst giyim parçalarını sıklıkla tercih edebilirsiniz, kalem eteklerden ve büyük desenli parçalardan ise uzak durmalısınız. Modanın içinde kendi modanızı yaratarak stilinizi canlandırın. 

Kadeh Vücut Şekli Nedir? (Goblet Body Shape)

Üst ve alt beden ölçülerinin orantılı olduğu bu vücut tipinde omuzlar yuvarlar bel kısmı ise daha belirgindir. Kum saatini vücut şekli ile oldukça benzer olan bu vücut şeklinde kalça ölçüsü biraz daha geniştir. Dar ve v yaka üst giyim parçaları ile bel kısmınızı öne çıkaran kombinler hazırlayabilir, dar kesim kalem etekleriniz ve gömleklerinizle ise oldukça büyüleyici bir stile imza atabilirsiniz. Kesimi dar parçalarla birbirinden şık kombinleri özgürce yaratabilirsiniz.

Sütun Vücut Şekli Nedir? (Column Body Shape) 

Omuz ve kalçaların uyumlu olduğu vücut şeklidir. Genel itibari ile ince bir vücut şekli olan sütun vücut şekline sahipseniz alışverişleriniz oldukça rahat ve keyifli sonuçlanacaktır. Orantılı bir vücut tipi olan sütün vücut şekli için dar pantolonlardan balon eteklere kadar geniş bir yelpazeden faydalanabilirsiniz. Ofis stilinizi daha klasik parçalarla oluştururken, sosyal hayatınız için hareketli, desenli ve çarpıcı parçalarla kombinler oluşturabilirsiniz.

Vazo Vücut Şekli Nedir? (Vase Body Shape)

Kıvrımların belirgin olduğu, omuzlar, göğüs ve kalça ölçüsünün oldukça uyumlu ve çekici bir görünüme sahip olduğu vücut şeklidir. Vazo vücut şekline sahipseniz bedeni saran, diz üstü elbiselerle ofis stilinizi oluşturabilir, ceketlerinizle bu tarzdaki kombinlerinizi tamamlayabilirsiniz. Dar parçalarla oluşturduğunuz kombinlerinizi büyük çantalarınız ya da büyük ve gösterişli aksesuarlarınızla tamamlayabilirsiniz.

Lolipop Vücut Şekli Nedir? (Lollipop Body Shape)

Dolgun bir vücut şekli olan lolipop vücut şekline sahipseniz, ince bir beliniz, uzun bacaklarınız ve geniş omuzlarınız var demektir. Derin yırtmaçlı cesur parçalarla birbirinden şık kombinler oluşturabileceğiniz bu vücut şeklinde maxi boy dar kesim triko elbiseleri, v yakalı veya omuzları açıkta bırakan parçaları kombinlerinize dahil edebilirsiniz. Yuvarlak ve dolgun bir vücut şekli olan lolipop vücut şeklinde bedeninizin hangi yönünü öne çıkartmak istediğinize karar vermeniz birbirinden şık kombinler oluşturmanız için yeterlidir. 

Uzun boylu kadınlar ne giymeli?

Tüm vücut tiplerinden bağımsız olarak uzun bir boyunuz varsa, dar ve bilekte biten pantolonları keyifle tercih edebilirsiniz. Bilekte biten dar bir kot pantolon ve babetlerinizle oldukça şık bir günlük stil yaratabilirsiniz. Bol kesim ve geniş kesim alt giyim parçaları sizi olduğunuzdan daha iri gösterebileceği için kombinlerinizde tercih etmenizi önermeyiz. Özel davetlerde ise uzun bir elbiseyle oluşturduğunuz kombininizi kısa topuklu bir ayakkabıyla tamamlayabilirsiniz, eğer yüksek topuklu bir ayakkabı tercih etmek istiyorsanız da ayaklarınızın görünmeyeceği uzunlukta bir elbiseyle kombininizi oluşturmalısınız. 

Minyon bir kadın ne giymeli?

Minyon bir vücut tipine sahipseniz, boyunuzu kesecek uzun elbiselerden, bilekte biten pantolonlardan ve geniş parçalardan uzak durmalısınız. Mini etekler, croplar ve bol paça pantolonlarla oldukça şık kombinler yaratabilirsiniz. Bedeninizi saran, tek parça olan elbise, tulum gibi giyim parçaları ve alt üst parçaların aynı renge sahip olduğu takımlarla birbirinden şık stillere imza atabilirsiniz. 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.