Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları

Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları

Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları Nelerdir?

 

Hayatta her şeyin bir ömrü olduğu doğrudur. Lakin, moda dünyasında kıyafetlerin ömrü çok kısa sürüyor. Seri şekilde değişen giyim tarzları, zevkler ve beğeniler nedeniyle gereğinden fazla kumaş atığı oluşmaya başladı. Kumaş ve giysi atıklarının yol açtığı zararı gören çoğu marka sürdürülebilir bir dünya için kolları sıvadı bile. Geri dönüştürülmüş kumaşlardan yapılan onlarca giysi moda trendlerine uygun şekilde piyasa yerini almaya başladı.

 

Sürdürülebilir bir dünya için sadece geri dönüştürülmüş kıyafetler seçmek yeterli olmaz. Gardırobumuzdaki kıyafetlere biraz daha iyi bakarak sorunu kaynağından çözebiliriz.

 

Giysilerin Ömrü Ne kadardır?

 

Kıyafetlerinizin ömrü tamamen sizin kullanım ve bakımıza bağlıdır. Doğru yıkama ve bakımla kıyafetlerinizi yıllarca kullanabilirsiniz.

 

Gardırobunuzda yer alan kıyafetlerinizi öncelikle kumaşlarına göre ayırmanızı öneririz. Her kumaşın bakımı ve saklanması farklıdır. Bu farklılıkta giysinin ömrünü belirleyen en önemli faktördür. Kıyafetlerinizi uzun süre kullanabilmeniz için sizlere harika 8 önerimizi olacak.

 

Giysilerin Ömrünü Uzatmak için 8 Harika İpucu

 

 

Her sezon yenilediğiniz dolabınıza bu sezon bir daha bakın. Belki hala sizinle olması gereken ama yaptığınız birkaç minik hata yüzünden bu sezon giyemeyeceğiniz parçalar vardır. O zaman gelin kıyafetlerinizi her sezon rahatça giyebileceğiniz ipuçlarını öğrenelim.

 

Yıkama Sıklığı

 

Eğer her giydiğinizi aynı gün yıkamaya atıyorsanız bu yaptığınız ilk yanlış olabilir. Kumaşlar ne kadar sık yıkanırsa o kadar hızlı deforme olur ve ömürleri kısalır. Bir de buna yıkama talimatlarına uymadan yıkamayı eklersek kıyafetleriniz sonu pek içi olmaz.

 

Teninizle direkt temas eden çorap, iç çamaşırı ve tayt gibi parçalar hijyen açısından her kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Ama bunların dışında kalan ve tere, kire maruz kalmayan parçalarınızı her kullanımdan sonra yıkamaya atmayarak ömürlerini uzatabilirsiniz. Pantolon, ceket, tişört, yelek ve kazak gibi kıyafetlerinizde leke ve ter yoksa havalandırmanızı öneririz. Giysilerinizi havalandırdıktan sonra dolabınıza koyabilirsiniz. Rutubet ve nemden uzak bir saklama alanında kıyafetlerinizi ilk günkü gibi kullanabilirsiniz.

 

Yıkama Talimatları

 

Kıyafetlerinizi her seferinde ilk aldığınız günkü haliyle giymek istiyorsanız doğru şekilde yıkamanız gerekir. Her kumaşın yıkama talimatı farklıdır. Aldığınız kıyafetlerin yıkma talimatı etiketlerini muhakkak okumalısınız.

 

Uzun yıllar kullanılabilen kıyafetler doğru yıkanmış kıyafetlerdir. Bunun için gardırobunuzdaki giysilerinizi yıkamadan önce kumaş, renk ve yıkama talimatlarına şekilde ayırmanız gerekir. Yünlü ve sentetik parçaları bir arada aynı derecede yıkayamazsınız.

 

Çamaşır makinelerinde bulunan ayarları ve giysinizin yıkama talimatı etiketindeki bilgileri dikkate almanızda fayda var. 30 derecenin üzerinde yıkama önerilmeyen kıyafetlerinizi 40 veya 50 derecede yıkmanız kıyafetinizin ömrünü kısaltacak, kumaşına zarar verecektir. Yünlü bir kumaşı sentetik ayarında yıkamanız giysinizin deforme olmasına sebep olabilir. Bu yüzden her kıyafetin içinde yer alan yıkama ve bakım talimatlarını dikkatlice inceleyerek doğru uygulamanız gerekmektedir.

 

Renk Ayrımı

 

Siyahlar ile beyazların ayrılacağı kuralına hepimiz aşınayız. Peki, size siyahların ve renklilerin de kendi içinde ayrılması gerektiğini söylersek? En başta zor gibi gözükse de uzun vadede kıyafetlerinizin ömrünü uzatan bu yöntem gardırobunuzu sevindirebilir.

 

Siyah giysilerinizi tonlarına ve içerisindeki ek renklere göre ayırmalısınız. Aynı tonda siyahları beraber yıkamalısınız. Renkli giysilerinizde birbirlerini boyamamaları için yakın renkler ve aynı renkler olarak ayırarak yıkamalısınız. Siyahları renkli parçalarla yıkmanız, siyah giysilerinizin soldurur ve ömrünü kısaltır. Siyahlar, siyahlarla beraber yıkanmalıdır. Beyazlar, beyazlar beraber yıkanırsa güzel ve uzun ömürlü olur. Renkli giysileriniz için kendi içlerinde ayrılarak yıkanırsa uzun süre kullanabilirsiniz.

 

Deterjan Seçimi

 

Günümüzde her kumaşa ve her renge özel deterjan bulmak oldukça kolay. Giysinizin ömrünü uzatan en önemli detaylardan birisi de deterjanlardır. Direkt kıyafete temas eden ve kumaşın dokusuna ulaşan deterjanlar ne kadar temiz içerikli olsa da kimyasaldır. İçlerinde ağartıcı ya da leke çıkarıcılar ile kumaşa zarar verebilirler. Yüksek ısıda yanlış deterjan kullanarak yıkanan kıyafetlerinizi uzun süre kullanamazsınız.

 

Renkli çamaşırlarınız için renkli, siyah giysileriniz için siyahlara özel ve beyazlar için beyazlar için üretilen deterjanları tercih etmelisiniz. Beyazlar için kullanılan deterjanların içeresinde bulunan maddeler renkli çamaşırlarınızda renklerin solmasına sebep olabilir. Bu yüzden deterjan seçerken gardırobunuzu gözünüzün önüne getirmekte fayda vardır. 

 

Kurutma Yöntemi

 

Kurutma makinasından kaçının. Ne yazık ki henüz hiçbir giysinin kurutma makinasında kurutulup da uzun yıllar giyildiği görülmedi. Kurutma makineleri pratik ve ciddi bir zaman kazandırma olsa da giyesileriniz için zamanı daraltır. Makinede kurutulan çamaşırların kumaşlarında incelme ve dokusunda bozulma yaşanır. Bunun sebebi bir anda ısıya maruz kalan kumaşın liflerinin zarar görmesidir. Bu yüzden en iyi çamaşır kurutma yöntemi gün ışına asarak kurutmadır. Direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde asarak kuruttuğunuz giysilerinizi uzun yıllar giyebilirsiniz.

 

Saklama Koşulları

 

Kıyafetlerinizi nem ve rutubet olmayan alanlarda saklamalısınız. Kumaşların uzun ömürlü olması için nefes almaları gerekiyor. Bu yüzdün vakumlu saklama poşetlerinde uzun süre tutmamalısınız.

 

Askı Seçimi

 

Kıyafetlerinizi asmak yerine katlamanızı öneririz. Askıda uzun süre asılı kalan giysilerinizde bollaşma görülebilir.

 

Leke Temizleme Yöntemlerine Dikkat

 

Giysilerinizde oluşan lekelere anında müdahale etmeye çalışın. Bu müdahale ağartıcı ya da kumaş dokusuna zarar verecek bir madde olmamalıdır. Bunun yerine su ve yumuşak sabunlar kullanarak ilk anda lekenin kumaşın içine işlemesini engelleyebilirsiniz. Leke çıkarıcı mendiller veya kumaşın dokusuna zarar vermeyen leke çıkarıcılar kullanmanızı öneririz.

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.