Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları

Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları

Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları Nelerdir?

 

Hayatta her şeyin bir ömrü olduğu doğrudur. Lakin, moda dünyasında kıyafetlerin ömrü çok kısa sürüyor. Seri şekilde değişen giyim tarzları, zevkler ve beğeniler nedeniyle gereğinden fazla kumaş atığı oluşmaya başladı. Kumaş ve giysi atıklarının yol açtığı zararı gören çoğu marka sürdürülebilir bir dünya için kolları sıvadı bile. Geri dönüştürülmüş kumaşlardan yapılan onlarca giysi moda trendlerine uygun şekilde piyasa yerini almaya başladı.

 

Sürdürülebilir bir dünya için sadece geri dönüştürülmüş kıyafetler seçmek yeterli olmaz. Gardırobumuzdaki kıyafetlere biraz daha iyi bakarak sorunu kaynağından çözebiliriz.

 

Giysilerin Ömrü Ne kadardır?

 

Kıyafetlerinizin ömrü tamamen sizin kullanım ve bakımıza bağlıdır. Doğru yıkama ve bakımla kıyafetlerinizi yıllarca kullanabilirsiniz.

 

Gardırobunuzda yer alan kıyafetlerinizi öncelikle kumaşlarına göre ayırmanızı öneririz. Her kumaşın bakımı ve saklanması farklıdır. Bu farklılıkta giysinin ömrünü belirleyen en önemli faktördür. Kıyafetlerinizi uzun süre kullanabilmeniz için sizlere harika 8 önerimizi olacak.

 

Giysilerin Ömrünü Uzatmak için 8 Harika İpucu

 

 

Her sezon yenilediğiniz dolabınıza bu sezon bir daha bakın. Belki hala sizinle olması gereken ama yaptığınız birkaç minik hata yüzünden bu sezon giyemeyeceğiniz parçalar vardır. O zaman gelin kıyafetlerinizi her sezon rahatça giyebileceğiniz ipuçlarını öğrenelim.

 

Yıkama Sıklığı

 

Eğer her giydiğinizi aynı gün yıkamaya atıyorsanız bu yaptığınız ilk yanlış olabilir. Kumaşlar ne kadar sık yıkanırsa o kadar hızlı deforme olur ve ömürleri kısalır. Bir de buna yıkama talimatlarına uymadan yıkamayı eklersek kıyafetleriniz sonu pek içi olmaz.

 

Teninizle direkt temas eden çorap, iç çamaşırı ve tayt gibi parçalar hijyen açısından her kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Ama bunların dışında kalan ve tere, kire maruz kalmayan parçalarınızı her kullanımdan sonra yıkamaya atmayarak ömürlerini uzatabilirsiniz. Pantolon, ceket, tişört, yelek ve kazak gibi kıyafetlerinizde leke ve ter yoksa havalandırmanızı öneririz. Giysilerinizi havalandırdıktan sonra dolabınıza koyabilirsiniz. Rutubet ve nemden uzak bir saklama alanında kıyafetlerinizi ilk günkü gibi kullanabilirsiniz.

 

Yıkama Talimatları

 

Kıyafetlerinizi her seferinde ilk aldığınız günkü haliyle giymek istiyorsanız doğru şekilde yıkamanız gerekir. Her kumaşın yıkama talimatı farklıdır. Aldığınız kıyafetlerin yıkma talimatı etiketlerini muhakkak okumalısınız.

 

Uzun yıllar kullanılabilen kıyafetler doğru yıkanmış kıyafetlerdir. Bunun için gardırobunuzdaki giysilerinizi yıkamadan önce kumaş, renk ve yıkama talimatlarına şekilde ayırmanız gerekir. Yünlü ve sentetik parçaları bir arada aynı derecede yıkayamazsınız.

 

Çamaşır makinelerinde bulunan ayarları ve giysinizin yıkama talimatı etiketindeki bilgileri dikkate almanızda fayda var. 30 derecenin üzerinde yıkama önerilmeyen kıyafetlerinizi 40 veya 50 derecede yıkmanız kıyafetinizin ömrünü kısaltacak, kumaşına zarar verecektir. Yünlü bir kumaşı sentetik ayarında yıkamanız giysinizin deforme olmasına sebep olabilir. Bu yüzden her kıyafetin içinde yer alan yıkama ve bakım talimatlarını dikkatlice inceleyerek doğru uygulamanız gerekmektedir.

 

Renk Ayrımı

 

Siyahlar ile beyazların ayrılacağı kuralına hepimiz aşınayız. Peki, size siyahların ve renklilerin de kendi içinde ayrılması gerektiğini söylersek? En başta zor gibi gözükse de uzun vadede kıyafetlerinizin ömrünü uzatan bu yöntem gardırobunuzu sevindirebilir.

 

Siyah giysilerinizi tonlarına ve içerisindeki ek renklere göre ayırmalısınız. Aynı tonda siyahları beraber yıkamalısınız. Renkli giysilerinizde birbirlerini boyamamaları için yakın renkler ve aynı renkler olarak ayırarak yıkamalısınız. Siyahları renkli parçalarla yıkmanız, siyah giysilerinizin soldurur ve ömrünü kısaltır. Siyahlar, siyahlarla beraber yıkanmalıdır. Beyazlar, beyazlar beraber yıkanırsa güzel ve uzun ömürlü olur. Renkli giysileriniz için kendi içlerinde ayrılarak yıkanırsa uzun süre kullanabilirsiniz.

 

Deterjan Seçimi

 

Günümüzde her kumaşa ve her renge özel deterjan bulmak oldukça kolay. Giysinizin ömrünü uzatan en önemli detaylardan birisi de deterjanlardır. Direkt kıyafete temas eden ve kumaşın dokusuna ulaşan deterjanlar ne kadar temiz içerikli olsa da kimyasaldır. İçlerinde ağartıcı ya da leke çıkarıcılar ile kumaşa zarar verebilirler. Yüksek ısıda yanlış deterjan kullanarak yıkanan kıyafetlerinizi uzun süre kullanamazsınız.

 

Renkli çamaşırlarınız için renkli, siyah giysileriniz için siyahlara özel ve beyazlar için beyazlar için üretilen deterjanları tercih etmelisiniz. Beyazlar için kullanılan deterjanların içeresinde bulunan maddeler renkli çamaşırlarınızda renklerin solmasına sebep olabilir. Bu yüzden deterjan seçerken gardırobunuzu gözünüzün önüne getirmekte fayda vardır. 

 

Kurutma Yöntemi

 

Kurutma makinasından kaçının. Ne yazık ki henüz hiçbir giysinin kurutma makinasında kurutulup da uzun yıllar giyildiği görülmedi. Kurutma makineleri pratik ve ciddi bir zaman kazandırma olsa da giyesileriniz için zamanı daraltır. Makinede kurutulan çamaşırların kumaşlarında incelme ve dokusunda bozulma yaşanır. Bunun sebebi bir anda ısıya maruz kalan kumaşın liflerinin zarar görmesidir. Bu yüzden en iyi çamaşır kurutma yöntemi gün ışına asarak kurutmadır. Direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde asarak kuruttuğunuz giysilerinizi uzun yıllar giyebilirsiniz.

 

Saklama Koşulları

 

Kıyafetlerinizi nem ve rutubet olmayan alanlarda saklamalısınız. Kumaşların uzun ömürlü olması için nefes almaları gerekiyor. Bu yüzdün vakumlu saklama poşetlerinde uzun süre tutmamalısınız.

 

Askı Seçimi

 

Kıyafetlerinizi asmak yerine katlamanızı öneririz. Askıda uzun süre asılı kalan giysilerinizde bollaşma görülebilir.

 

Leke Temizleme Yöntemlerine Dikkat

 

Giysilerinizde oluşan lekelere anında müdahale etmeye çalışın. Bu müdahale ağartıcı ya da kumaş dokusuna zarar verecek bir madde olmamalıdır. Bunun yerine su ve yumuşak sabunlar kullanarak ilk anda lekenin kumaşın içine işlemesini engelleyebilirsiniz. Leke çıkarıcı mendiller veya kumaşın dokusuna zarar vermeyen leke çıkarıcılar kullanmanızı öneririz.

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.