Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları

Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları

Giysilerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları Nelerdir?

 

Hayatta her şeyin bir ömrü olduğu doğrudur. Lakin, moda dünyasında kıyafetlerin ömrü çok kısa sürüyor. Seri şekilde değişen giyim tarzları, zevkler ve beğeniler nedeniyle gereğinden fazla kumaş atığı oluşmaya başladı. Kumaş ve giysi atıklarının yol açtığı zararı gören çoğu marka sürdürülebilir bir dünya için kolları sıvadı bile. Geri dönüştürülmüş kumaşlardan yapılan onlarca giysi moda trendlerine uygun şekilde piyasa yerini almaya başladı.

 

Sürdürülebilir bir dünya için sadece geri dönüştürülmüş kıyafetler seçmek yeterli olmaz. Gardırobumuzdaki kıyafetlere biraz daha iyi bakarak sorunu kaynağından çözebiliriz.

 

Giysilerin Ömrü Ne kadardır?

 

Kıyafetlerinizin ömrü tamamen sizin kullanım ve bakımıza bağlıdır. Doğru yıkama ve bakımla kıyafetlerinizi yıllarca kullanabilirsiniz.

 

Gardırobunuzda yer alan kıyafetlerinizi öncelikle kumaşlarına göre ayırmanızı öneririz. Her kumaşın bakımı ve saklanması farklıdır. Bu farklılıkta giysinin ömrünü belirleyen en önemli faktördür. Kıyafetlerinizi uzun süre kullanabilmeniz için sizlere harika 8 önerimizi olacak.

 

Giysilerin Ömrünü Uzatmak için 8 Harika İpucu

 

 

Her sezon yenilediğiniz dolabınıza bu sezon bir daha bakın. Belki hala sizinle olması gereken ama yaptığınız birkaç minik hata yüzünden bu sezon giyemeyeceğiniz parçalar vardır. O zaman gelin kıyafetlerinizi her sezon rahatça giyebileceğiniz ipuçlarını öğrenelim.

 

Yıkama Sıklığı

 

Eğer her giydiğinizi aynı gün yıkamaya atıyorsanız bu yaptığınız ilk yanlış olabilir. Kumaşlar ne kadar sık yıkanırsa o kadar hızlı deforme olur ve ömürleri kısalır. Bir de buna yıkama talimatlarına uymadan yıkamayı eklersek kıyafetleriniz sonu pek içi olmaz.

 

Teninizle direkt temas eden çorap, iç çamaşırı ve tayt gibi parçalar hijyen açısından her kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Ama bunların dışında kalan ve tere, kire maruz kalmayan parçalarınızı her kullanımdan sonra yıkamaya atmayarak ömürlerini uzatabilirsiniz. Pantolon, ceket, tişört, yelek ve kazak gibi kıyafetlerinizde leke ve ter yoksa havalandırmanızı öneririz. Giysilerinizi havalandırdıktan sonra dolabınıza koyabilirsiniz. Rutubet ve nemden uzak bir saklama alanında kıyafetlerinizi ilk günkü gibi kullanabilirsiniz.

 

Yıkama Talimatları

 

Kıyafetlerinizi her seferinde ilk aldığınız günkü haliyle giymek istiyorsanız doğru şekilde yıkamanız gerekir. Her kumaşın yıkama talimatı farklıdır. Aldığınız kıyafetlerin yıkma talimatı etiketlerini muhakkak okumalısınız.

 

Uzun yıllar kullanılabilen kıyafetler doğru yıkanmış kıyafetlerdir. Bunun için gardırobunuzdaki giysilerinizi yıkamadan önce kumaş, renk ve yıkama talimatlarına şekilde ayırmanız gerekir. Yünlü ve sentetik parçaları bir arada aynı derecede yıkayamazsınız.

 

Çamaşır makinelerinde bulunan ayarları ve giysinizin yıkama talimatı etiketindeki bilgileri dikkate almanızda fayda var. 30 derecenin üzerinde yıkama önerilmeyen kıyafetlerinizi 40 veya 50 derecede yıkmanız kıyafetinizin ömrünü kısaltacak, kumaşına zarar verecektir. Yünlü bir kumaşı sentetik ayarında yıkamanız giysinizin deforme olmasına sebep olabilir. Bu yüzden her kıyafetin içinde yer alan yıkama ve bakım talimatlarını dikkatlice inceleyerek doğru uygulamanız gerekmektedir.

 

Renk Ayrımı

 

Siyahlar ile beyazların ayrılacağı kuralına hepimiz aşınayız. Peki, size siyahların ve renklilerin de kendi içinde ayrılması gerektiğini söylersek? En başta zor gibi gözükse de uzun vadede kıyafetlerinizin ömrünü uzatan bu yöntem gardırobunuzu sevindirebilir.

 

Siyah giysilerinizi tonlarına ve içerisindeki ek renklere göre ayırmalısınız. Aynı tonda siyahları beraber yıkamalısınız. Renkli giysilerinizde birbirlerini boyamamaları için yakın renkler ve aynı renkler olarak ayırarak yıkamalısınız. Siyahları renkli parçalarla yıkmanız, siyah giysilerinizin soldurur ve ömrünü kısaltır. Siyahlar, siyahlarla beraber yıkanmalıdır. Beyazlar, beyazlar beraber yıkanırsa güzel ve uzun ömürlü olur. Renkli giysileriniz için kendi içlerinde ayrılarak yıkanırsa uzun süre kullanabilirsiniz.

 

Deterjan Seçimi

 

Günümüzde her kumaşa ve her renge özel deterjan bulmak oldukça kolay. Giysinizin ömrünü uzatan en önemli detaylardan birisi de deterjanlardır. Direkt kıyafete temas eden ve kumaşın dokusuna ulaşan deterjanlar ne kadar temiz içerikli olsa da kimyasaldır. İçlerinde ağartıcı ya da leke çıkarıcılar ile kumaşa zarar verebilirler. Yüksek ısıda yanlış deterjan kullanarak yıkanan kıyafetlerinizi uzun süre kullanamazsınız.

 

Renkli çamaşırlarınız için renkli, siyah giysileriniz için siyahlara özel ve beyazlar için beyazlar için üretilen deterjanları tercih etmelisiniz. Beyazlar için kullanılan deterjanların içeresinde bulunan maddeler renkli çamaşırlarınızda renklerin solmasına sebep olabilir. Bu yüzden deterjan seçerken gardırobunuzu gözünüzün önüne getirmekte fayda vardır. 

 

Kurutma Yöntemi

 

Kurutma makinasından kaçının. Ne yazık ki henüz hiçbir giysinin kurutma makinasında kurutulup da uzun yıllar giyildiği görülmedi. Kurutma makineleri pratik ve ciddi bir zaman kazandırma olsa da giyesileriniz için zamanı daraltır. Makinede kurutulan çamaşırların kumaşlarında incelme ve dokusunda bozulma yaşanır. Bunun sebebi bir anda ısıya maruz kalan kumaşın liflerinin zarar görmesidir. Bu yüzden en iyi çamaşır kurutma yöntemi gün ışına asarak kurutmadır. Direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde asarak kuruttuğunuz giysilerinizi uzun yıllar giyebilirsiniz.

 

Saklama Koşulları

 

Kıyafetlerinizi nem ve rutubet olmayan alanlarda saklamalısınız. Kumaşların uzun ömürlü olması için nefes almaları gerekiyor. Bu yüzdün vakumlu saklama poşetlerinde uzun süre tutmamalısınız.

 

Askı Seçimi

 

Kıyafetlerinizi asmak yerine katlamanızı öneririz. Askıda uzun süre asılı kalan giysilerinizde bollaşma görülebilir.

 

Leke Temizleme Yöntemlerine Dikkat

 

Giysilerinizde oluşan lekelere anında müdahale etmeye çalışın. Bu müdahale ağartıcı ya da kumaş dokusuna zarar verecek bir madde olmamalıdır. Bunun yerine su ve yumuşak sabunlar kullanarak ilk anda lekenin kumaşın içine işlemesini engelleyebilirsiniz. Leke çıkarıcı mendiller veya kumaşın dokusuna zarar vermeyen leke çıkarıcılar kullanmanızı öneririz.

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar | Mısırlı 1951
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.