Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İçinde bulunduğunuz çağda, üzerinde yaşadığımız gezegenin tüm kaynaklarını her gün biraz daha azaltmaya başladık. Her saniye geri dönüşü olmayan hasarlar verdiğimiz dünyamızın alarm sesini artık hepimiz duyar olduk.

Moda dünyasında bu çağrıya kayıtsız kalmadı. Nerdeyse her gün işleyen üretim bantlarında onlarca kumaş ve tekstil atığı oluşmasının önüne geçmek için düğmeye bastı ve sürdürülebilir moda için harekete geçildi.

Sürdürülebilir bir gezegen için sürdürülebilir moda akımına ayak uydurmak ve sürdürülebilir moda hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sürdürülebilir Moda Nedir?

Sürdürülebilir moda; en kısa tanımı ile çevreci, geri dönüştürülebilir ve yüksek kaliteli ürünler ile üretim bantlarında minimum atık hedefidir.

Hızlı moda ve sonucunda doğan kulan-at ürünlerin yerine uzun süre kullanılan modası hızla geçmeyen kaliteli üretim sürdürülebilir modanın temelini oluşturur. Yapılan araştırmalar sonucunda karbon emisyonunun yüzde 5’in tekstil endüstrisinden çıktığını ve global su kirliliğinin yüzde 20’sine ise yine tekstil endüstricisinin sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Tekstil endüstrisinin gezene bu kadar ciddi hasar vermesinin en büyük sebebi ise hız. Modanım hızla değişmesi ve tüketicinin aynı hızda alışverişe yönelmesidir. Sürdürülebilir moda için hızın biraz yavaşlaması, üretilen ürünlerin kullan-at değil, uzun yıllar kullanılabilir olması önem kazanır. Bu yüzden kaliteli iplikler, kaliteli kumaşlar ve kaliteli bir dikim sürdürebilir modanın temel taşını oluşturur. Aynı zamanda vegan kumaş, geri dönüştürülmüş kumaşlarla sürdürülebilir moda için destekleyici adımlardır.

Modada Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanır?

Sürdürülebilir moda tüketicinin hızlı tüketme bilincinin değişmesi ve üretici markaların kullan-at modadan sıyrılması gerekmektedir. Birincil görev tüketicide olduğu için tekstil ürünü alışverişlerinde seçici ve ihtiyaca dayalı tüketim yapması gerekmektedir. Üreticiler ve moda dünyası tüketici hareketlerine göre yeniden yapılanmaya başlayacaktır.

Kullan At Moda Anlayışı Nedir?

Moda dünyasında kullanım ömrü sınırlı, modası geçen ve hızlı tüketilen tekstil ürünlerine kullan-at modası nedir. Giyim dünyasında moda trendlerini tahmin ettiğinizden de hızlı değişir. Bir saatte tasarlanan yeni bir bluz, aynı gün üretim bandına girer ve o hafta raflardaki yerini alır. Bir ay sonra bu bluzun modası geçer ve yerine başka bir bluz üretilir. İşte bu hızlı tüketime ayak uydurarak üretim yapan tekstil endüstrisi bu sırada kaliteli kumaşlar yerine maliyeti düşün ipliklere yönelir. Sonucunda daha az ham madde maliyeti doğarken, daha yüksek üretim maliyetleri ve çevreye zararlı atık çıkar.

Sürdürülebilir Bir Gardırop için Neler Yapılabilir?

Sürdürülebilir moda için ilk adım tüketiciden atılır. Sürdürülebilir bir gardırop ile üreticinin yavaşlaması ve sürdürülebilir üretime geçmesi sağlanabilir.

Sürdürülebilir kelimesi etiklerde bir tane fazladan sıfır olarak görülse de aslında uzun vadede tüketiciye katkı sağlar. Yani sürdürülebilir bir gardıroba sahip olmak sandığınız kadar zor ve pahalı değildir.

Sürdürülebilir bir gardırop için öncelikle az ve öz giysi almaya dikkat edin. Yani kaliteli kumaşlardan üretilen uzun yıllar kullanabileceğiniz giysilere para verin. Giyimde işin ucuzuna kaçmak başta karlı gözükse de iki ay sonra aynı masrafı yeniden yaparak kendinize iki katı maliyet çıkarmanıza sebep olur. Bu yüzden kaliteli olanı seçin, uzun süre giyin.

Kumaşları tanıyın, giyim tarzına uygun ve tüm kombinlerinizde kullanabileceğiniz parçaları seçin. Özel gün kıyafetlerinizi satın almak yerine kiralamayı tercih edebilirsiniz. İkinci el ya da vintage kıyafetler alabilirsiniz. Sürdürülebilir ürünler üreten markaları seçebilirsiniz.

Kaliteli Ürünler Alarak Daha Az Alışveriş Yapın

Sürdürülebilir bir gardırop için kaliteli ürünler alarak işe başlayabilirsiniz. Kaliteli ürünler üzün süreli kullanıma uygundur ve daha az alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli kıyafetler ile hızlı moda zincirini kırabilirsiniz.

Kaliteli kumaşlardan üretilen giysilerinize doğru bakım ve temizlik uygulayarak uzun yıllar giyebilirsiniz. Hatta giysinizde deformasyon yoksa ikinci el olarak satabilir ve sürdürülebilir modaya yardımda bulunabilirsiniz.

Sürdürülebilir Markaları Tercih Edin

Sürdürülebilir markaları seçmeye özen gösterin. Çevreyi korumaya gardırobunuzdan başlayacaksanız sürdürülebilir markalar sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Bu tip markalar geri dönüştürülmüş kumaşlardan veya çevreye zarar vermeyen malzemelerle üretilen ürünlerden oluşur. Böylece aldığınız ürün çevreye minimum zarar verirken gardırobunuzun sürdürülebilirliğine katkı sağlar.

Satın Aldığınız Ürünler Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Aldığınız ürünlerin kumaşı, üretim şekli, bakım ve temizliği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Doğal malzemelerden üretilen kumaşları uzun yıllar kullanabilir ve üretimi esnasında doğaya zarar vermediğinden emin olarak giyebilirsiniz.

Özellikle sürdürülebilir tekstil ürünleri üreten markalar bu konuda daha hassastır. Ürün hakkındaki tüm detaylar etiket bilgisinde yer alır.

Giysilerinizin Bakımına Öze Gösterin

Kıyafetlerinizi uzun yıllar kullanabilmek için doğru şekilde bakmanız ve korumanız gerekmektedir. Doğru şekilde bakımı ve temizliği yapılan giysilerinizi yıllarca kullanabilirsiniz.

Her şeyden önce temiz ve deformasyona sahip olmayan giysilerinizi yıllarca kullanabilirsiniz. Bunun için kıyafetlerinizi lekelemeye, leke oluştuğu anda müdahale etmeye ve yırtık ya da sökük kısımları hızlıca dikmeye özen gösterin

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.