Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?

Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?

Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir? 

Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak, etek, pantolon, bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.

Sonbahar ve kış sezonunun en konforlu giysileri arasında sayılan triko elbise modelleri, blazer ceketler, trençkotlar, kalın kemerler ve farklı topuk boylarındaki botlar ile kolayca kombinlenir. Yumuşak dokusu ve şık tasarımlarıyla dikkat çeken triko elbise seçimi için vücut tipini bilmek, iyi bir stil yaratmanın ilk kuralıdır. Vücut tipine göre triko elbise seçimi ile ilgili tüm detayları yazının devamında okuyabilirsiniz.

Vücut Tipi Nedir? 

Genel olarak söylemek gerekirse, vücut tipi boy, kilo orantısı ile birlikte gövde yapısının ana hatları olarak ifade edilir. Vücut tipinizi doğru anlamak, kıyafet seçimlerinize ve onları tarzınıza uyacak şekilde eşleştirmenize yardımcı olur. Buradaki amaç, seçtiğiniz elbiselerin bedeninize vücut hatlarınızla orantılı olarak oturmasını sağlamak ve daha da iyi görünen bir siluet için görünümünüzü oluşturmaktır. Peki vücut tipi nasıl anlaşılır? Kadın vücut tipleri için kısa, uzun, kıvrımlı, minyon gibi ifadeleri kullanmak yerine proporsiyon ölçülerini göz önünde bulundurarak vücut orantısını belirlemek gerekir.

Vücut Tipinizi Nasıl Belirleyebilirsiniz? 

Siluetinizi tam olarak öğrenmek kıyafetlerinizde doğru modelleri, renkleri ve desenleri seçmenize olanak tanır. Kadın vücut tipi belirleme yöntemi için kağıt, kalem, mezura ve hesap makinası kullanmak yeterli olacaktır. Bunun için omuzlarınızın bir ucundan başlayarak mezurayı vücudunuzun etrafından sarmakla ölçmeye başlayabilirsiniz. Omuz çevrenizi not ettikten sonra mezurayı göğsünüzün en geniş kısmından ve sırtınızın çevresinden dolaştırarak göğüs ölçünüzü belirleyebilirsiniz. Ardından aynı işlemi sırasıyla bel ve kalça çevresinde uygulayarak edindiğiniz ölçüleri kağıda not alabilirsiniz. Daha sonra kadın vücut tiplerine göre giyim tarzlarından hangisinin bedeninizle uyum sağladığını belirlemek için aşağıda yer alan formülleri hesaplayabilirsiniz.

 • Armut Vücut Tipi Formülü: Kalça ÷ omuzlar veya göğüs ≥ 1,05

Eğer bulduğunuz sayı ≥ 1,05 ise kalçanız omuzlarınızdan %5 daha büyüktür. Buna göre armut veya ters üçgen vücut tipi olarak kabul edilirsiniz.

 • Dikdörtgen Vücut Tipi Formülü: Bel ÷ Omuzlar veya Göğüs = ≥ 0,75

Aldığınız sayı ≥ 0,75 ise beliniz omuzlarınızdan veya göğüslerinizden %25 daha küçük demektir ve dikdörtgen kategorisine girersiniz.

 • Elma Vücut Tipi Formülü: Bel ÷ Omuzlar ve Göğüs = ≥ 1,05

Sayı ≥ 1,05 ise beliniz omuzlarınızdan veya göğüslerinizden %5 daha büyüktür ve elma vücut tipine sahipsinizdir.

 • Kum saati Vücut Tipi Formülü 1: bel ÷ omuzlar ve göğüs = ≤ 0,75

Bu denklemde omuzlarınız veya göğüslerinizden hangisinin ölçüsü daha büyükse onu kullanabilirsiniz. Sayı ≤ 0,75 ise beliniz omuz veya göğüs hizanızdan %25 daha küçüktür.

Formül 2: bel ÷ kalça = ≤ 0,75

İkinci formüle göre bulduğunuz sayı ≤ 0,75 ise beliniz kalçanızdan %25 daha küçüktür.

Kum saati, belirlenmesi en kolay vücut tipidir çünkü omuzlarınız ve kalçalarınız birbirine yakın/eşit ölçülerde olur. İki formülden sizin için uygun olanı kullanabilirsiniz.

Armut Vücut Tipi İçin Triko Elbise Seçimi 

Armut vücut tipinde olan kadınlar genellikle ince üst gövde yapısı ile aşağı doğru genişleyen kalça oranına sahiptir. Peki armut vücut tipi nasıl giyinmeli? Triko elbise seçimi yaparken daha dengeli ve orantılı görünmek için gövdenin üst kısmına hacim katan elbiseler tercih etmesi gerekir.

Sizin için En İyi Elbiseler:

 • Straplez üst triko elbiseler
 • Boyun kısmını açık bırakan kayık kaya triko elbiseler
 • V yakalı triko elbiseler
 • A kesim midi triko elbiseler
 • Belden aşağısı daha geniş ve uzun triko elbiseler

Elma Vücut Tipi İçin Triko Elbise Seçimi 

Elma vücut tipine sahip kadınlar ağırlıklarını orta kısımda taşırlar. Bacak yapıları genel olarak daha ince olan elma vücut tipi için bel kıvrımı belirgin değildir. ‘’Elma vücut tipi nasıl giyinmeli?’’ sorusunun cevabı ise doğru triko elbise seçimi için önemli bir etken olur.

Sizin İçin En İyi Elbiseler:

 • Üst bedeni daha bol olan triko elbiseler
 • Kemerli ve düşük bel kesimli triko elbiseler
 • Üst kısmı işlemeli veya desenli triko elbiseler
 • A kesim veya anvelop triko elbiseler

Dikdörtgen Vücut Tipi İçin Triko Elbise Seçimi 

Dikdörtgen vücut tipi için kalça kısmı omuzlara göre daha dar olarak tarif edilir. ‘’Geniş omuzlara sahip dikdörtgen vücut tipi nasıl giyinmeli?’’ sorusunun yanıtı, üst bedeni daha dar olan alt beden ile dengelemek olur. Diğer deyişle silüete kum saati etkisi vermektir.

Sizin İçin En İyi Elbiseler:

 • Katmanlı üstler, fırfırlar ile tasarlanan triko elbiseler
 • A kesim etekleri olan triko elbiseler
 • Kalp yakalı triko elbiseler
 • Kolsuz ve askılı triko elbiseler

Kum Saati Vücut Tipi İçin Triko Elbise Seçimi 

Kum saati vücut tipi genel olarak kıvrımlıdır ve orantılı kalça ve göğüs ölçülerine sahiptir. Bu vücut tipine sahip olan kadınlar, bacak uzunluklarıyla dengeli kabul edilen üst gövdeleri ve belirgin bel oyukları ile dikkat çeker. Kum saati vücut tipi nasıl giyinmeli? Orantılı proporsiyonlarını vurgulayan kıyafetler doğru seçim olacaktır.

Sizin için En İyi Elbiseler:

 • V yaka triko elbiseler
 • Açık yakalara sahip triko elbiseler
 • Bel kısmı belirgin triko elbiseler
 • Bedene oturan üstlere sahip triko elbiseler
 • Beli kuşaklı veya kemerli triko elbiseler

Triko Elbise Seçiminde Vücut Tipi Belirlemenin Önemi 

Vücut tipine göre elbise seçimi beden ölçülerinin arasında denge yaratmakla ilgilidir. Vücut şeklinizi tanımlayabilmek, triko elbise seçimi için en güzel uyumu bulmanın ilk adımıdır. Şık bir stil oluşturmanın anahtarı sezon trendlerine uygun olan moda kıyafetleri giymek yerine vücudunuzun en iyi özelliklerini öne çıkarmak olur. Bu anlamda vücuda göre elbise seçimi yapmak her gardırop stilini güzelleştirebilir.

Rahat olduğu kadar elegant bir tarz oluştururken vücut tipine uygun giyinmek, hangi modellerden uzak durmanız gerektiği ile ilgili size fikir verecektir. Triko elbise seçimi yaparken yatay çizgiler, bedene yapışan modeller veya bol kesimlerin vücut tipiniz ile uyumlu olup olmadığını göz önünde bulundurmanız şık bir stilin ipuçları arasında yer alır. Konu triko elbiseler olduğunda şık kombinler yaratmak için size pek çok seçenek sunar. Bu nedenle vücut tipinize en uygun olan triko elbiseyi uzun kolye ve kemer gibi aksesuarlar, triko yelekler, ceketler, hırkalar ile tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda farklı dokuları karıştırarak şık bir stil yakalayabilirsiniz. Örneğin denim veya süet parçalar veya deri kumaşlarla tasarlanan ceketler triko elbiseler ile harika bir uyum sağlar. Diğer yandan saç renginiz ve cilt tonunuzla dengeleyeceğiniz renkleri kullanmak kendinizi ifade etmenin bir başka yoludur. Nötr tonlar çok yönlü kullanılabildiği gibi cesur tonlar ile eşleştirilebilir.

Vücut tipinize göre elbise seçimi kendinize yakışan bir tarzı ifade eder. Tüm okazyonlarda kendinizi şık ve konforlu hissedeceğiniz tasarımların arasında size yakışan triko elbise seçimi için Triko Mısırlı koleksiyonunu keşfedebilirsiniz.

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.