Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?

Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?

Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir? 

Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak, etek, pantolon, bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.

Sonbahar ve kış sezonunun en konforlu giysileri arasında sayılan triko elbise modelleri, blazer ceketler, trençkotlar, kalın kemerler ve farklı topuk boylarındaki botlar ile kolayca kombinlenir. Yumuşak dokusu ve şık tasarımlarıyla dikkat çeken triko elbise seçimi için vücut tipini bilmek, iyi bir stil yaratmanın ilk kuralıdır. Vücut tipine göre triko elbise seçimi ile ilgili tüm detayları yazının devamında okuyabilirsiniz.

Vücut Tipi Nedir? 

Genel olarak söylemek gerekirse, vücut tipi boy, kilo orantısı ile birlikte gövde yapısının ana hatları olarak ifade edilir. Vücut tipinizi doğru anlamak, kıyafet seçimlerinize ve onları tarzınıza uyacak şekilde eşleştirmenize yardımcı olur. Buradaki amaç, seçtiğiniz elbiselerin bedeninize vücut hatlarınızla orantılı olarak oturmasını sağlamak ve daha da iyi görünen bir siluet için görünümünüzü oluşturmaktır. Peki vücut tipi nasıl anlaşılır? Kadın vücut tipleri için kısa, uzun, kıvrımlı, minyon gibi ifadeleri kullanmak yerine proporsiyon ölçülerini göz önünde bulundurarak vücut orantısını belirlemek gerekir.

Vücut Tipinizi Nasıl Belirleyebilirsiniz? 

Siluetinizi tam olarak öğrenmek kıyafetlerinizde doğru modelleri, renkleri ve desenleri seçmenize olanak tanır. Kadın vücut tipi belirleme yöntemi için kağıt, kalem, mezura ve hesap makinası kullanmak yeterli olacaktır. Bunun için omuzlarınızın bir ucundan başlayarak mezurayı vücudunuzun etrafından sarmakla ölçmeye başlayabilirsiniz. Omuz çevrenizi not ettikten sonra mezurayı göğsünüzün en geniş kısmından ve sırtınızın çevresinden dolaştırarak göğüs ölçünüzü belirleyebilirsiniz. Ardından aynı işlemi sırasıyla bel ve kalça çevresinde uygulayarak edindiğiniz ölçüleri kağıda not alabilirsiniz. Daha sonra kadın vücut tiplerine göre giyim tarzlarından hangisinin bedeninizle uyum sağladığını belirlemek için aşağıda yer alan formülleri hesaplayabilirsiniz.

 • Armut Vücut Tipi Formülü: Kalça ÷ omuzlar veya göğüs ≥ 1,05

Eğer bulduğunuz sayı ≥ 1,05 ise kalçanız omuzlarınızdan %5 daha büyüktür. Buna göre armut veya ters üçgen vücut tipi olarak kabul edilirsiniz.

 • Dikdörtgen Vücut Tipi Formülü: Bel ÷ Omuzlar veya Göğüs = ≥ 0,75

Aldığınız sayı ≥ 0,75 ise beliniz omuzlarınızdan veya göğüslerinizden %25 daha küçük demektir ve dikdörtgen kategorisine girersiniz.

 • Elma Vücut Tipi Formülü: Bel ÷ Omuzlar ve Göğüs = ≥ 1,05

Sayı ≥ 1,05 ise beliniz omuzlarınızdan veya göğüslerinizden %5 daha büyüktür ve elma vücut tipine sahipsinizdir.

 • Kum saati Vücut Tipi Formülü 1: bel ÷ omuzlar ve göğüs = ≤ 0,75

Bu denklemde omuzlarınız veya göğüslerinizden hangisinin ölçüsü daha büyükse onu kullanabilirsiniz. Sayı ≤ 0,75 ise beliniz omuz veya göğüs hizanızdan %25 daha küçüktür.

Formül 2: bel ÷ kalça = ≤ 0,75

İkinci formüle göre bulduğunuz sayı ≤ 0,75 ise beliniz kalçanızdan %25 daha küçüktür.

Kum saati, belirlenmesi en kolay vücut tipidir çünkü omuzlarınız ve kalçalarınız birbirine yakın/eşit ölçülerde olur. İki formülden sizin için uygun olanı kullanabilirsiniz.

Armut Vücut Tipi İçin Triko Elbise Seçimi 

Armut vücut tipinde olan kadınlar genellikle ince üst gövde yapısı ile aşağı doğru genişleyen kalça oranına sahiptir. Peki armut vücut tipi nasıl giyinmeli? Triko elbise seçimi yaparken daha dengeli ve orantılı görünmek için gövdenin üst kısmına hacim katan elbiseler tercih etmesi gerekir.

Sizin için En İyi Elbiseler:

 • Straplez üst triko elbiseler
 • Boyun kısmını açık bırakan kayık kaya triko elbiseler
 • V yakalı triko elbiseler
 • A kesim midi triko elbiseler
 • Belden aşağısı daha geniş ve uzun triko elbiseler

Elma Vücut Tipi İçin Triko Elbise Seçimi 

Elma vücut tipine sahip kadınlar ağırlıklarını orta kısımda taşırlar. Bacak yapıları genel olarak daha ince olan elma vücut tipi için bel kıvrımı belirgin değildir. ‘’Elma vücut tipi nasıl giyinmeli?’’ sorusunun cevabı ise doğru triko elbise seçimi için önemli bir etken olur.

Sizin İçin En İyi Elbiseler:

 • Üst bedeni daha bol olan triko elbiseler
 • Kemerli ve düşük bel kesimli triko elbiseler
 • Üst kısmı işlemeli veya desenli triko elbiseler
 • A kesim veya anvelop triko elbiseler

Dikdörtgen Vücut Tipi İçin Triko Elbise Seçimi 

Dikdörtgen vücut tipi için kalça kısmı omuzlara göre daha dar olarak tarif edilir. ‘’Geniş omuzlara sahip dikdörtgen vücut tipi nasıl giyinmeli?’’ sorusunun yanıtı, üst bedeni daha dar olan alt beden ile dengelemek olur. Diğer deyişle silüete kum saati etkisi vermektir.

Sizin İçin En İyi Elbiseler:

 • Katmanlı üstler, fırfırlar ile tasarlanan triko elbiseler
 • A kesim etekleri olan triko elbiseler
 • Kalp yakalı triko elbiseler
 • Kolsuz ve askılı triko elbiseler

Kum Saati Vücut Tipi İçin Triko Elbise Seçimi 

Kum saati vücut tipi genel olarak kıvrımlıdır ve orantılı kalça ve göğüs ölçülerine sahiptir. Bu vücut tipine sahip olan kadınlar, bacak uzunluklarıyla dengeli kabul edilen üst gövdeleri ve belirgin bel oyukları ile dikkat çeker. Kum saati vücut tipi nasıl giyinmeli? Orantılı proporsiyonlarını vurgulayan kıyafetler doğru seçim olacaktır.

Sizin için En İyi Elbiseler:

 • V yaka triko elbiseler
 • Açık yakalara sahip triko elbiseler
 • Bel kısmı belirgin triko elbiseler
 • Bedene oturan üstlere sahip triko elbiseler
 • Beli kuşaklı veya kemerli triko elbiseler

Triko Elbise Seçiminde Vücut Tipi Belirlemenin Önemi 

Vücut tipine göre elbise seçimi beden ölçülerinin arasında denge yaratmakla ilgilidir. Vücut şeklinizi tanımlayabilmek, triko elbise seçimi için en güzel uyumu bulmanın ilk adımıdır. Şık bir stil oluşturmanın anahtarı sezon trendlerine uygun olan moda kıyafetleri giymek yerine vücudunuzun en iyi özelliklerini öne çıkarmak olur. Bu anlamda vücuda göre elbise seçimi yapmak her gardırop stilini güzelleştirebilir.

Rahat olduğu kadar elegant bir tarz oluştururken vücut tipine uygun giyinmek, hangi modellerden uzak durmanız gerektiği ile ilgili size fikir verecektir. Triko elbise seçimi yaparken yatay çizgiler, bedene yapışan modeller veya bol kesimlerin vücut tipiniz ile uyumlu olup olmadığını göz önünde bulundurmanız şık bir stilin ipuçları arasında yer alır. Konu triko elbiseler olduğunda şık kombinler yaratmak için size pek çok seçenek sunar. Bu nedenle vücut tipinize en uygun olan triko elbiseyi uzun kolye ve kemer gibi aksesuarlar, triko yelekler, ceketler, hırkalar ile tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda farklı dokuları karıştırarak şık bir stil yakalayabilirsiniz. Örneğin denim veya süet parçalar veya deri kumaşlarla tasarlanan ceketler triko elbiseler ile harika bir uyum sağlar. Diğer yandan saç renginiz ve cilt tonunuzla dengeleyeceğiniz renkleri kullanmak kendinizi ifade etmenin bir başka yoludur. Nötr tonlar çok yönlü kullanılabildiği gibi cesur tonlar ile eşleştirilebilir.

Vücut tipinize göre elbise seçimi kendinize yakışan bir tarzı ifade eder. Tüm okazyonlarda kendinizi şık ve konforlu hissedeceğiniz tasarımların arasında size yakışan triko elbise seçimi için Triko Mısırlı koleksiyonunu keşfedebilirsiniz.

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.