Vintage Giyim: Tozlu Raflardan Gelen Şıklık

Vintage Giyim: Tozlu Raflardan Gelen Şıklık

Yüzyıl önce moda olan vatkalar, şifonlar ve tüller bugün tekrar moda dünyasında yerini aldı. 
Birkaç yıldır geçmişin şıklığını vintage stili ile günümüze taşıyan kombinleri daha sık görmeye başladık. 

Vintage giyim tarzınız için illa tüm parçalarınızın vintage olması gerekmiyor. Doğru parçaları eşleştirerek vintage kombinlere imza atabilirsiniz. 


Vintage Ne Demek?

Vintage kelimesi ‘geçmiş çağa ait olan’ anlamına gelir. Vintage parçalar 100 yıl öncesinde ikon olan, o çağın modası kıyafetlerdir. Vintage stil, çağın modasına ait kıyafetlerle oluşturulan giyim tarzıdır. 

Vintage Giyim Tarzı ve Retro Giyim Tarzı Arasındaki Fark Nedir?

Sıkça Retro giyim ile karıştırılan vintage giyim tarzı aslında, yıllar önce kullanılan moda parçanın hala kullanılmasıdır. Yani, vintage kıyafetler geçmişten günümüze kadar sağlam gelmiş ikonik parçalardan oluşur. Vintage giyim, geçmişi günümüzde yaşatmanızı sağlar. Klasik giyime ve klasik tarza benzese bile kendine özgü dönemi yansıtan ve döneme ait parçalardan oluşan kombinlere vintage giyim denir. 

Retro giyim geçmişte moda olan parçaların, günümüz teknolojisi ile yeniden yorumlanması ve üretilmesidir. Oysa vintage stilde kıyafetler yeniden yorumlanmaz ya da yeniden tasarlanarak üretilmez. İlk üretildiği orijinal haliyle günümüze kadar gelen parçalar vintagedir.

Vintage kıyafetler yıllar öncesinde üretildiği için bakımı ve saklanması özen ister. Vintage kıyafetlerinizi uzun ömürlü kullanmak için özenli bir bakım göstermeniz gerektedir. Rutubetsiz, nemli olmayan saklama alanlarında saklamalı ve yıkama talimatlarına uygun yıkama yapılmalıdır. Kullandığınız vintage ürünler yıllar öncesine ait olduğu için kumaşın hasar görmemesi çok önemlidir. Bu yüzden vintage kıyafetlerinize elde yıkama yapmanızı öneririz.  

Vintage Giyim Tarzının Olmazsa Olmaz Parçaları Nelerdir?

Vintage stilin ikonik parçaları vardır. Vintage giyim tarzına sahip olmak istiyorsanız, klasikleşmiş bu parçalara muhakkak dolabınızda yer vermelisiniz. 
Vintage giyimin imza parçalarını omuzu vatkalı ceketler, pileli çan etekler, düğmeli beyaz gömlekler, karpuz kollu puantiyeli elbiseler, yüksek bel İspanyol paça pantolonlar, tül detaylı şapkalar ve zarif eldivenler olarak tanıtabiliriz. Vintage, dediğimiz zaman gözünüzde 1920 ile 1980 yıllarının modası canlanmalıdır. Sizi o döneme götürecek parçalar ile günümüz parçalarını beraber kombinleyerek vintage şıklığınızı oluşturabilirsiniz. 

Vintage Pantolon Kombinleriyle Tarzınızı Yansıtın
Yüksek belli ve bel detayında düğmeleri bulunan İspanyol paça vintage bir pantolonu, dökümlü kemik bir gömlek ile kombinleyerek vintage stilinizi konuşturabilirsiniz. Vintage pantolonlar genellikle ya İspanyol paça ya da bol paça olarak karşımıza çıkar. 1980’ler modasında renklenen bol kesim dökümlü vintage pantolonlarınızı ise düz renk basic tişörtleriniz ile kombin yapabilirsiniz.  

Vintage pötikareli bir pantolonunuzu düz renk gömleğiniz ile kombileyerek şıklığınızı konuşturabilirsiniz. Günlük hayatınızda ise yüksek bel, paçasında desen işlemeli vintage pantolonunuz ile basic tişörtlerinizi kombin yapabilirsiniz. Deri yamalı kovboy vintage pantolonu, beyaz atlet ve oduncu gömlek ile kombin yaparak iddialı şıklığınızı kolayca yansıtabilirsiniz. 

Yapacağınız kombinlerde tek bir vintage parça kullanıp, diğer parçalarınızı ise vintage parçanızla uyum sağlayacak Retro ya da günümüz modasından seçmenizi öneririz. Çünkü vintage stilinizi oluşturmaya çalışırken bir anda yüzyıl öncesinden fırlamış gibi gözükmenizi istemeyiz. Vintage pantolonlar bazen günümüz modasına ve kesimlerine yakın olabilir, işte bu durumlarda vintage bir gömlek ya da trençkot ile kombininizi tamamlayabilirsiniz. 

Vintage Ceketler ile Zamansız Şıklık

Omuz vatkaları ile tarih yazan vintage ceketleri kombinlerinizde kullanmayı çok seveceksiniz. Ayrıca bir döneme imza atan kolej ceketler, kot ceketler vintage kombinlerinize renk katabilir. 

Vintage ceketlerinizle her duruma uygun kombinler yaparak zamansız şıklığın keyfini sürebilirsiniz. Mesela, siyah vintage asimetrik kesim taşlı bolero ceketi, ekru bistüer ve İspanyol paça bir pantolon ile birlikte kombin yapabilirsiniz. Siyah cigarette pantolon, büyük cepli vintage siyah ceket ve gömlek ile kombinleyerek geçmişin zarafetini günümüze taşıyabilirsiniz.  

Vintage krem kolej ceketi, dar parça kot ve turuncu crop top ile kombinleyerek zamansız şıklığa imza atabilirsiniz. 

Vatkalı kahverengi vintage ceketinizi, camel cigarette pantolon ve ekru gömlek ile kombinleyerek ofis şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. 

Geçmişle günümüzü birbirine harmanladığınız vintage kombinlerinizde ceketler zarif detayalardır. Günlük hayatınızda büyük cepli siyah deri vintage ceketi, beyaz basic tişört ve siyah dar paça bir kot ile birlikte kombin yapabilirsiniz. 


Vintage Kazaklar ile Rengarenk Kombinler

Kazaklar, vintage ve retro stilde öne çıkan parçalardır. Tam anlamıyla dönemin dokusunu ve şartlarını hissedeceğiniz kazaklar ile renkli kombinler yaratabilirsiniz. 

Vintage kazaklar seri üretimle değil, özel üretilen hatta evde elde yapılan kazaklardır. Şanslıysanız kişiselleştirilmiş bir parçaya sahip olabilirsiniz. Vintage kazaklar oversize kesimleri, yün ipleri, desen ve dokusuyla her biri, kendine özgü ve biriciktir. Eğer yakın geçmişten bir vintage kazağınız varsa yüksek ihtimalle en az iki renkli, el örmesi, oversize ve desenlidir. Vintage kazakları balıkçı yakaları, dökümlü kolları, büyük desenleri, oversize veya crop top oluşundan tanıyabilirsiniz. Vintage kazaklarınızı dar paça pantolon ve taytlarınızla özgürce kombinleyebilirsiniz. 
 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir. 
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.