Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?

Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?

Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir. 


Triko Kumaş Nedir?


Triko sözcüğü dilimize Fransızca tricoter fiilinden gelir. Tricoter yani triko örme demektir. Triko kumaşın bir tarafı dokulu, diğer tarafı pürüzsüz ve zikzaklı olmadır. Böylece triko kumaştan yapılan giysiler hem daha sağlam hem de yumuşacık olur.


Triko kumaşı elde edebilmek için özel örgü makinelerinde pamuk ve yün ipleler birlikte örülür. Yani triko kumaş elde edebilmek için özel düz örme makinelere ihtiyaç vardır. 
İçeriğindeki pamuk ve yün nedeniyle ısı kaybı yaşatmadığı gibi geniş araklı dokuması sayesinde nefes alır ve terletmez. Yani kısaca triko kumaş yazın serin, kışın sıcak tutar diyebiliriz. 

Kazak ise bir kumaş türü değildir. Kazak, kollu veya kolsuz baştan geçirilerek giyilen bir üst giysisidir. Yün, pamuk ve sentetik fiber ve bunların birleşimlerinden oluşan örme bir giysi türüdür. Özellikle kış aylarında vücudu soğuktan korumak için kullanılan kazak, triko kumaştan da üretilir. 

Triko ve Kazak Neden Karıştırılır?

Triko ve kazağın birbirine karışmasında başlıca etken triko kumaştan yapılan kazakların daha sıcak tutmasıdır ve sık tercih edilmesidir. Halk arasında kazak dendiği zaman akla triko kazaklar gelir.

Triko kumaştan yapılan kazaklar konforlu ve uzun ömürlüdür, bu nedenle triko ve kazak tanımları birbirleri ile karıştırılır haledir.  Çünkü triko kumaştan elde edilen kazaklar, kış aylarında hem şık olmanızı sağlar hem de terletmeden sizi soğuktan korur. 

Ayrıca dört mevsim giyilebilen triko kazaklar nedeniyle triko kumaş ve kazak kavramlarının birbirlerine karıştırılması normaldir. “Yazın kazak giymek” denildiği zaman herkesin kafasında kalın kumaşlar ve uzun kollar belirse bile triko kumaştan üretilen ince dokulu, kısa kollu ve stil sahibi birçok kazak mevcuttur.

Triko Kumaşın Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Triko kumaş içirişinde yün ve pamuk bulundurur. Selanik, düz, saç örgü, haroşa ve jakarlı gibi desenlerde örülen yün ve pamuk iplikler sonucunda triko kumaş elde edilir. Triko kumaş örme stili nedeniyle kendiliğinde şıktır ve içeriğindeki pamuk ve yün sayesinde ısı konforu sağlar. Kışın sizi terletmeden sıcak tutan triko kumaştan üretilen parçalar, yazınsa dokuması nedeniyle nefes alır ve şıklığınızı tamamlar. 

•    Triko kumaş aralıklı örgüsü ile cilde hava aldırır ve cilt sağlığınızı korur. 
•    Triko kumaştan elde edilen giysileri esnek yapısı sayesinde tüm vücudunuzu sarar. 
•    Triko kumaş kolay buruşmaz, bu yüzden triko kumaştan elde edilen kıyafetlerin formu eski haline hızlıca döner ve çok fazla ütü istemez. 
•    Triko kumaş sizi yazın serin, kışın sıcak tutar. 


Triko kumaştan üretilen giysilerinizi, yıkama talimatlarına uygun şekilde kullanır ve doğru bakımı uygularsanız uzun yıllar kullanabilirsiniz. 

Triko Hangi Mevsimde Giyilir?


Triko mevsimsizdir. Triko kumaştan üretilen giysilerinizin örme sıklığı ısı tutumunu değiştirir. Triko bir atleti, crop topu, elbiseyi dört mevsim giyebilirsiniz. Aralıklı örgü yapısı ile yazın sizi serin tutmak için sarıp sarmalan triko kumaş, kışın sizleri sıcak tutmak için özenle dokunmuştur.

Kombinlerinizde şık parçalara yer vermek istediğiniz her an triko parçaları kullanabilirsiniz. Desenli örgüsü ile triko parçalar zamansız ve mekansız kombinler yapmanıza olanak sağlar. 

Triko Kazak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Triko kazak seçerken dikkat etmeniz gereken ilk unsur kumaş kalitesidir. Kaliteli triko kumaştan üretilen kazaklarınızı yıllarca kullanabilirsiniz. Kazak kış aylarıyla birleşmiş olsa bile ince örme triko kumaştan yapılan bir kazağı yaz aylarında da rahatlıkla giyebilirsiniz. Yani triko kazak seçerken dikkat etmeniz gerek ikinci nokta, kazağın ince mi yoksa kalın mi örüldüğüdür. Özellikle yaz için tasarlanan ince triko kumaştan yapılmış bir kazağı kışın, kışlık bir triko kazak kadar yüksek ısı tutma performansında kullanamazsınız. 

Triko bir kazak alırken bedeninize uygun olanı almaya özen gösterin. Çünkü, beden ölçünüzden küçük ve vücudunuzu sıkan bir kazakla şık ve konforlu olamazsınız. 


Triko Parçaları Kombinlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Triko kıyafetlerden örgü şekilleri ve desenleri ile zaten tek başına şıktırlar. Triko bir kazağınızı desenine uygun şekilde kot, kumaş ve triko pantolonla kombin yapabilirsiniz. Triko parçalar her türlü kumaş ile özgürce kullanılabilir. 

Klasik kesim bir triko kazağınızı, boyfriend pantolon ile kombin yapabilirsiniz. Ya da klasik kesim bir triko eteği basic bir tişört ile birlikte giyebilirsiniz. Triko parçalar içinde bulundukları tüm kombinlere şıklık dokunuşu yapar. Düz gri bir eşofmanınızın üzerine turuncu triko crop top giyerek kombinizi bir anda şıklıkla taçlandırabilirsiniz. Triko şıklığın özgürlükle buluşmasıdır.

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.