Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?

Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?

Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir. 


Triko Kumaş Nedir?


Triko sözcüğü dilimize Fransızca tricoter fiilinden gelir. Tricoter yani triko örme demektir. Triko kumaşın bir tarafı dokulu, diğer tarafı pürüzsüz ve zikzaklı olmadır. Böylece triko kumaştan yapılan giysiler hem daha sağlam hem de yumuşacık olur.


Triko kumaşı elde edebilmek için özel örgü makinelerinde pamuk ve yün ipleler birlikte örülür. Yani triko kumaş elde edebilmek için özel düz örme makinelere ihtiyaç vardır. 
İçeriğindeki pamuk ve yün nedeniyle ısı kaybı yaşatmadığı gibi geniş araklı dokuması sayesinde nefes alır ve terletmez. Yani kısaca triko kumaş yazın serin, kışın sıcak tutar diyebiliriz. 

Kazak ise bir kumaş türü değildir. Kazak, kollu veya kolsuz baştan geçirilerek giyilen bir üst giysisidir. Yün, pamuk ve sentetik fiber ve bunların birleşimlerinden oluşan örme bir giysi türüdür. Özellikle kış aylarında vücudu soğuktan korumak için kullanılan kazak, triko kumaştan da üretilir. 

Triko ve Kazak Neden Karıştırılır?

Triko ve kazağın birbirine karışmasında başlıca etken triko kumaştan yapılan kazakların daha sıcak tutmasıdır ve sık tercih edilmesidir. Halk arasında kazak dendiği zaman akla triko kazaklar gelir.

Triko kumaştan yapılan kazaklar konforlu ve uzun ömürlüdür, bu nedenle triko ve kazak tanımları birbirleri ile karıştırılır haledir.  Çünkü triko kumaştan elde edilen kazaklar, kış aylarında hem şık olmanızı sağlar hem de terletmeden sizi soğuktan korur. 

Ayrıca dört mevsim giyilebilen triko kazaklar nedeniyle triko kumaş ve kazak kavramlarının birbirlerine karıştırılması normaldir. “Yazın kazak giymek” denildiği zaman herkesin kafasında kalın kumaşlar ve uzun kollar belirse bile triko kumaştan üretilen ince dokulu, kısa kollu ve stil sahibi birçok kazak mevcuttur.

Triko Kumaşın Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Triko kumaş içirişinde yün ve pamuk bulundurur. Selanik, düz, saç örgü, haroşa ve jakarlı gibi desenlerde örülen yün ve pamuk iplikler sonucunda triko kumaş elde edilir. Triko kumaş örme stili nedeniyle kendiliğinde şıktır ve içeriğindeki pamuk ve yün sayesinde ısı konforu sağlar. Kışın sizi terletmeden sıcak tutan triko kumaştan üretilen parçalar, yazınsa dokuması nedeniyle nefes alır ve şıklığınızı tamamlar. 

•    Triko kumaş aralıklı örgüsü ile cilde hava aldırır ve cilt sağlığınızı korur. 
•    Triko kumaştan elde edilen giysileri esnek yapısı sayesinde tüm vücudunuzu sarar. 
•    Triko kumaş kolay buruşmaz, bu yüzden triko kumaştan elde edilen kıyafetlerin formu eski haline hızlıca döner ve çok fazla ütü istemez. 
•    Triko kumaş sizi yazın serin, kışın sıcak tutar. 


Triko kumaştan üretilen giysilerinizi, yıkama talimatlarına uygun şekilde kullanır ve doğru bakımı uygularsanız uzun yıllar kullanabilirsiniz. 

Triko Hangi Mevsimde Giyilir?


Triko mevsimsizdir. Triko kumaştan üretilen giysilerinizin örme sıklığı ısı tutumunu değiştirir. Triko bir atleti, crop topu, elbiseyi dört mevsim giyebilirsiniz. Aralıklı örgü yapısı ile yazın sizi serin tutmak için sarıp sarmalan triko kumaş, kışın sizleri sıcak tutmak için özenle dokunmuştur.

Kombinlerinizde şık parçalara yer vermek istediğiniz her an triko parçaları kullanabilirsiniz. Desenli örgüsü ile triko parçalar zamansız ve mekansız kombinler yapmanıza olanak sağlar. 

Triko Kazak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Triko kazak seçerken dikkat etmeniz gereken ilk unsur kumaş kalitesidir. Kaliteli triko kumaştan üretilen kazaklarınızı yıllarca kullanabilirsiniz. Kazak kış aylarıyla birleşmiş olsa bile ince örme triko kumaştan yapılan bir kazağı yaz aylarında da rahatlıkla giyebilirsiniz. Yani triko kazak seçerken dikkat etmeniz gerek ikinci nokta, kazağın ince mi yoksa kalın mi örüldüğüdür. Özellikle yaz için tasarlanan ince triko kumaştan yapılmış bir kazağı kışın, kışlık bir triko kazak kadar yüksek ısı tutma performansında kullanamazsınız. 

Triko bir kazak alırken bedeninize uygun olanı almaya özen gösterin. Çünkü, beden ölçünüzden küçük ve vücudunuzu sıkan bir kazakla şık ve konforlu olamazsınız. 


Triko Parçaları Kombinlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Triko kıyafetlerden örgü şekilleri ve desenleri ile zaten tek başına şıktırlar. Triko bir kazağınızı desenine uygun şekilde kot, kumaş ve triko pantolonla kombin yapabilirsiniz. Triko parçalar her türlü kumaş ile özgürce kullanılabilir. 

Klasik kesim bir triko kazağınızı, boyfriend pantolon ile kombin yapabilirsiniz. Ya da klasik kesim bir triko eteği basic bir tişört ile birlikte giyebilirsiniz. Triko parçalar içinde bulundukları tüm kombinlere şıklık dokunuşu yapar. Düz gri bir eşofmanınızın üzerine turuncu triko crop top giyerek kombinizi bir anda şıklıkla taçlandırabilirsiniz. Triko şıklığın özgürlükle buluşmasıdır.

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.