Trençkot Temizliği

Trençkot Temizliği

Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.

Kumaşlarına Göre Trençkot Temizliği

Sıklıkla su geçirmez özelliğe sahip kumaş materyalleri kullanılarak tasarlanan trençkotlar, kumaşlarına göre çeşitli temizlik farklılıkları gösterir. Genellikle gabardin, süet ve denim kumaş türlerinin tercih edildiği trençkotların her biri farklı yöntemlerle temizlenmelidir. Derinin işlenmesiyle elde edilen süet ile kot trençkotun temizliği de leke çıkartma yöntemi de çok farklıdır. Süet trençkotunuzu temizlemek için ilk önerimiz kuru temizlemeye vermenizdir ancak böyle bir vaktinizin olmaması durumunda özel süet fırçalarından faydalanabilirsiniz. Uzun vadede süet trençkotunuzun temizlik sırasında yıpranmasını engellemek için kuru temizlemeye vermenizi mutlaka öneririz, küçük aksaklıklar ya da zaman sorunu söz konusu değilse tabi. Süet trençkot oldukça şık, zarif ve konforlu bir kullanım sunmasından dolayı tercih edilebilirliği oldukça yüksek bir modeldir. Kot trençkotlar ise süet trençkotlara oranla temizliği çok daha kolay parçalardır. Etiketlerinde yer alan çamaşır yıkama talimatlarına göre temizliğini kolayca yapabilirsiniz. Ancak mutlaka yıkama sırasında ceplerini kontrol edip, ters çevirmenizi öneririz. Kolay temizlik imkanı sunmasının yanı sıra spor bir imaja sahip olan denim parçalarla sokak modasına da şıklığınızda katkı da bulunabilirsiniz. Ancak bu spor imajın bir dezavantajı vardır. Sıklıkla konforun ön plana çıktığı bu parçalar çok daha sık kirlenirler. Bu da onların çok daha sık temizlik işlemlerine maruz kalmasına yol açar. Arkadaşlarınızla sahil kenarında buluştuğunuz hafta sonunda çimen lekelerinin trençkotunuzda yer ettiğini görmek canınızı biraz sıkabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka kuru temizleme yönteminden faydalanmalısınız, böylece kıyafetlerinizin lekelerden arınırken yıpranmasını da önlemiş olursunuz. Tüm bunların dışında kumaşların yıkama sırasında çekme ihtimali de bulunmaktadır. Her kumaş değil, ancak birçok kumaş ilk yıkamanın ardından az da olsa form olarak değişiklik gösterebilir, böyle bir riske girmek istemiyorsanız güveneceğiniz bir kuru temizlemeciyle anlaşmanızı tavsiye ederiz. 

Trençkotlar Ütülenir Mi?

 Trençkotlarınızı devamlı olarak yıkamak ya da kuru temizlemeye vermek onların daha erken eskimesine yol açar. İhtiyacınız olduğunda yapmanızı öneririz, kumaşlar ne kadar farklı özellikler sergileseler de ne kadar sık yıkamaya maruz kalırlarsa o kadar hızlı eskirler. Beklenmedik lekelerin ortaya çıkması durumunda ise lokal temizlikler yapmanız mümkündür. Ilık su ve kimyasal içermeyen sabunlarla lekenin olduğu bölgeyi özel olarak temizleyebilir ve böylece parçanın tümüne yıkama işlemi uygulamadan çözüme kavuşabilirsiniz. Temizliğin tamamlanması için en önemli noktalardan biri de ütüdür. Ne kadar şık olursa olsun ütüsüz bir trençkot sizi darmadağın ve özensiz gösterecektir. Bu sebeple, trençkotunuzun kırışıklıklarını gidermeden giyinmenizi ve şıklığınıza gölge düşürmenizi istemeyiz. Ütü yapmaya zaman ayıramayacağınız yoğun bir tempoya sahipseniz ütü istemeyen kumaşlar kullanılarak tasarlanan trençkotları incelemenizi öneririz. Ancak, ütü isteyen bir trençkotunuz varsa ilk önce kumaş türüne göre bir yol izlemelisiniz. Ütü oldukça hassas bir iştir, parçaların şıklığını öne çıkarttığı gibi yıpranmalarına da yol açabilir. Bu sebeple ilk olarak elinizdeki ürünün kumaş yapısına uygun ütüleme talimatlarına ulaşmalısınız. Kot trençkotunuzun temizlik bakımı gibi ütüleme işlemi de oldukça kolaydır. Ütünüzün ısısını ayarladıktan sonra kolayca işlemi tamamlayabilirsiniz, ancak birçok trençkotun kumaş yapısı oldukça hassastır. Ütünüzü hassas ayara getirerek, ısısını düşük seviyede tutunuz. Buharlı ütüleme yapmanız oldukça önemlidir. Her yerine eşit şekilde buhar vererek ütülemeniz ürünlerinizin kolayca ütülenmesini ve yıpranmamasını sağlayacaktır. Ancak dilerseniz eski bir yöntem olan nemli kumaşlardan destek alma yöntemini de deneyebilirsiniz. Hafif nemli, ince bir kumaşı trençkotunuzun üzerine düzgün bir şekilde yerleştirerek ütü ile arasına nem bombası yaratacak bir dokunuş sunabilirsiniz. Böylece nemli kumaş yumuşak bir ütü yapmanızı sağlayacaktır. 

Trençkotlar Kaç Derecede Yıkanır?

Her kumaşın kendi özelliğine göre yıkama yapılmasını önermekle birlikte, genellikle hassas ayarları kullanarak tüm kumaşları zarar vermeksizin temizlemeniz mümkündür. Lekeli parçalar hariç birçok ürününüzü 30 derecede yıkayabilirsiniz. Ancak trençkotlar tıpkı tül ve perdeleriniz gibi ekstra hassas yöntemlere ihtiyaç duyar. Ön yıkama yapmaksızın, suda bekletme seçeneğini aktif hale getirerek 30 derece trençkot temizliğinizi yapabilirsiniz. Zamanınız varsa en iyi temizleme şekli elde yıkamadır. Ilık su ve kimyasal madde içermeyen sabunlar kullanarak trençkotunuzu hassas bir şekilde temizleyebilir ve yıkama hasarlarından koruyabilirsiniz. Makinada gerçekleştireceğiniz temizlemelerde ise sıkma devri en çok dikkat etmeniz gereken noktadır. Sıkma devri ne kadar yüksek olursa kuruması o kadar hızlı ancak ütülenmesi bir o kadar zor olacaktır. Pratik yöntemlerle şıklığınızı ve konforunuzu aynı anda korumanızı öneririz. 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.