Ten Rengine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır?

Ten Rengine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır?

Şıklık sadece güzel giyinmek değildir, doğru giymekte gerekir. Şık bir kombinin anahtarı seçeceğiniz renklerin size uyması. Yani kullandığınız her kıyafet önce cilt tonunuza uyacak sonra şıklığınıza şıklık katacak. 

Bazen “kahverengi bana yakışmıyor” ya da “mavi üzerimde bir garip durdu” cümlelerini söyler ya da duyarız. İşte bunun sebebi cilt tonunuzla giydiğiniz o kıyafetin renginin uymamasıdır. Şık giyinebilmek için önce cilt tonunuza uyan renkleri bulmalısınız. Cildinize uyan renkleri belirledikten sonra kombinlerinizi oluşturmak daha kolay olacak. 

Cilt Tonunuzu Nasıl Belirlersiniz?

Ten renginize uygun giyinmek sanıldığı gibi aynaya baktığınız zaman gördüğünüz renge göre uyanı giymek değildir. Çünkü bu sizin cilt yüzey tonunuzdur ve sağlıklı bir veri değildir. Çeşitli değişkenler ile cilt yüzey tonunuz değişir. Ten rengine uygun giyinmek için baz almanız gereken gerçek ton, cilt alt tonudur.

Çevresel değişkenlerle değişen çok fazla cilt yüzey tonu olmasına rağmen cilt alt tonu üç tanedir. Bunlar: sıcak, soğuk ve nötr cilt alt tonu olarak ayrılır. Sıcak ten rengi sarı ve sarının alt tonlarından oluşur. Soğuk ten rengi pembe ve pembenin alt tonlarından, nötr cilt tonu ise hem sıcak hem de sıcak alt tonlarının karışımdan oluşur. 

Cilt yüzey tonu değişkenken, cilt alt tonunuz değişmez. Peki, cilt alt tonunuzu nasıl bulabilirsiniz? Bunun için birkaç küçük yöntem vardır. İlk yöntem damarlarınızı incelemektir. İkinci yöntem ise beyaz kağıt testidir. 

•    Damarlarınızı incelemek

Cilt alt tonunuzu bulmak için en kolay ve hızlı yöntem damarlarınızı incelemektir. Burada en net veriyi bilek içi, şakaklar ve dirseklerinizdeki damarlardan alabilirsiniz. Buralardaki deri ince olduğu için damarlarınız daha görünür olur. Damarlarınıza baktığınız zaman mavi veya yeşil görünürler. Damarlarınıza baktığınız zaman eğer mavi görüyorsanız soğuk bir cilt tonuna sahipsiniz demektir. Damarlarınız yeşil gözüküyorsa cilt alt tonunuz sıcaktır. Damarlarınızın mavi mi yoksa yeşil mi olduğu anlaşılmıyorsa ya da her ikisini birden görebiliyorsanız o zaman yüksek ihtimalle nötr bir cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. 

•    Beyaz kağıt testi 

Cilt alt tonunuzu öğrenmek için bir başka yöntem ise beyaz kağıt testidir. Soğuk suyla yüzünüzü yıkadıktan sonra ayna karşısında yüzünüze beyaz bir kağıdı yakın tutun. Kağıdı yüzünüze yaklaştırdıkça yüzünüz sarı ve ya kırmızı görünürse cilt alt tonunuz sıcaktır. Eğer yüzünüz kağıtta pembe gözükürse cilt alt tonunuz soğuk demektir. Kağıt testini uygulayıp yine de cilt alt tonunuzu belirleyemediyseniz o zaman cilt alt tonunuz nötrdür. 

Soğuk Cilt Alt Tonuna Yakışan Kıyafetler

Cilt tonunuzu belirlediniz ve soğuk cilt alt tonu çıktıysa şimdi sıra size yakışacak renkleri öğrenmeye geldi. Cilt altı tonu soğuk olan kişiler genelde ten rengi açık kişilerdir bu yüzden açık tende kendini gösterecek renkler tercih edilmelidir. 

Cilt alt tonu soğuk olanları en çok yakışacak renkler, buz mavisi, parlak mavi tonları, mor ve koyu mor, zümrüt, pembe, lavantadır. 

Daha sıcak tonlarda giyinmek istediğiniz zamanlarda kırmızı, açık sarı ve yakut renklerini kullanabilirsiniz. 

İddiasız bir gün için açık beyaz, lacivert ve gri sizin için idealdir. 

Sıcak Cilt Alt Tonuna Uygun Renkler

Cilt alt tonu sıcak olanlar kişiler için doğanın renkleri ve toprak tonları idealdir. Sıcak cilt alt tonuna sahipseniz kullanabileceğiniz en iyi renkler hardal, kırmızı, mercan, kahverengi, yeşil ve altındır. Yani aynı cilt alt tonunuz gibi biraz daha sıcak renkleri kullanmanız gerekmektedir. 

Eğer soğuk tonlarda giyinmek isterseniz, ekru, mora yakın kırmızı ve mat yeşil renklerini seçebilirsiniz. 

Nötr Alt Tona Uygun Kıyafetler

Eğer nötr bir cil alt tonuna sahipseniz şanslısınız. Çünkü size yakışan skalası oldukça geniş. Hem sıcak hem de sıcak cilt alt tonlarının kullandığı renkleri kullanabilir hem de onların kullanamadığı tüm renklerle muhteşem uyum gösterebilirsiniz. 


Esmer Tenliler Hangi Renkleri Tercih Etmeli?

Esmer ten rengine sahip kişiler genellikle cildiyle konstrat oluşturacak renkleri kullanmalıdır. Pembe, pudra, bej,  bebek mavisi, yeşil, kemik ve neon tonlar cildinizle uyum sağlar. 


Buğday Tenlilere Yakışan Renkler Neler?

Eğer ten renginiz buğdaysa size en çok mavi ve mavinin tonları yakışacaktır. Bununla beraber lila, pembe ve kırmızının koyu tonlarını da tercih ederek şıklığınızı konuşturabilirsiniz.

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.