Ten Rengine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır?

Ten Rengine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır?

Şıklık sadece güzel giyinmek değildir, doğru giymekte gerekir. Şık bir kombinin anahtarı seçeceğiniz renklerin size uyması. Yani kullandığınız her kıyafet önce cilt tonunuza uyacak sonra şıklığınıza şıklık katacak. 

Bazen “kahverengi bana yakışmıyor” ya da “mavi üzerimde bir garip durdu” cümlelerini söyler ya da duyarız. İşte bunun sebebi cilt tonunuzla giydiğiniz o kıyafetin renginin uymamasıdır. Şık giyinebilmek için önce cilt tonunuza uyan renkleri bulmalısınız. Cildinize uyan renkleri belirledikten sonra kombinlerinizi oluşturmak daha kolay olacak. 

Cilt Tonunuzu Nasıl Belirlersiniz?

Ten renginize uygun giyinmek sanıldığı gibi aynaya baktığınız zaman gördüğünüz renge göre uyanı giymek değildir. Çünkü bu sizin cilt yüzey tonunuzdur ve sağlıklı bir veri değildir. Çeşitli değişkenler ile cilt yüzey tonunuz değişir. Ten rengine uygun giyinmek için baz almanız gereken gerçek ton, cilt alt tonudur.

Çevresel değişkenlerle değişen çok fazla cilt yüzey tonu olmasına rağmen cilt alt tonu üç tanedir. Bunlar: sıcak, soğuk ve nötr cilt alt tonu olarak ayrılır. Sıcak ten rengi sarı ve sarının alt tonlarından oluşur. Soğuk ten rengi pembe ve pembenin alt tonlarından, nötr cilt tonu ise hem sıcak hem de sıcak alt tonlarının karışımdan oluşur. 

Cilt yüzey tonu değişkenken, cilt alt tonunuz değişmez. Peki, cilt alt tonunuzu nasıl bulabilirsiniz? Bunun için birkaç küçük yöntem vardır. İlk yöntem damarlarınızı incelemektir. İkinci yöntem ise beyaz kağıt testidir. 

•    Damarlarınızı incelemek

Cilt alt tonunuzu bulmak için en kolay ve hızlı yöntem damarlarınızı incelemektir. Burada en net veriyi bilek içi, şakaklar ve dirseklerinizdeki damarlardan alabilirsiniz. Buralardaki deri ince olduğu için damarlarınız daha görünür olur. Damarlarınıza baktığınız zaman mavi veya yeşil görünürler. Damarlarınıza baktığınız zaman eğer mavi görüyorsanız soğuk bir cilt tonuna sahipsiniz demektir. Damarlarınız yeşil gözüküyorsa cilt alt tonunuz sıcaktır. Damarlarınızın mavi mi yoksa yeşil mi olduğu anlaşılmıyorsa ya da her ikisini birden görebiliyorsanız o zaman yüksek ihtimalle nötr bir cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. 

•    Beyaz kağıt testi 

Cilt alt tonunuzu öğrenmek için bir başka yöntem ise beyaz kağıt testidir. Soğuk suyla yüzünüzü yıkadıktan sonra ayna karşısında yüzünüze beyaz bir kağıdı yakın tutun. Kağıdı yüzünüze yaklaştırdıkça yüzünüz sarı ve ya kırmızı görünürse cilt alt tonunuz sıcaktır. Eğer yüzünüz kağıtta pembe gözükürse cilt alt tonunuz soğuk demektir. Kağıt testini uygulayıp yine de cilt alt tonunuzu belirleyemediyseniz o zaman cilt alt tonunuz nötrdür. 

Soğuk Cilt Alt Tonuna Yakışan Kıyafetler

Cilt tonunuzu belirlediniz ve soğuk cilt alt tonu çıktıysa şimdi sıra size yakışacak renkleri öğrenmeye geldi. Cilt altı tonu soğuk olan kişiler genelde ten rengi açık kişilerdir bu yüzden açık tende kendini gösterecek renkler tercih edilmelidir. 

Cilt alt tonu soğuk olanları en çok yakışacak renkler, buz mavisi, parlak mavi tonları, mor ve koyu mor, zümrüt, pembe, lavantadır. 

Daha sıcak tonlarda giyinmek istediğiniz zamanlarda kırmızı, açık sarı ve yakut renklerini kullanabilirsiniz. 

İddiasız bir gün için açık beyaz, lacivert ve gri sizin için idealdir. 

Sıcak Cilt Alt Tonuna Uygun Renkler

Cilt alt tonu sıcak olanlar kişiler için doğanın renkleri ve toprak tonları idealdir. Sıcak cilt alt tonuna sahipseniz kullanabileceğiniz en iyi renkler hardal, kırmızı, mercan, kahverengi, yeşil ve altındır. Yani aynı cilt alt tonunuz gibi biraz daha sıcak renkleri kullanmanız gerekmektedir. 

Eğer soğuk tonlarda giyinmek isterseniz, ekru, mora yakın kırmızı ve mat yeşil renklerini seçebilirsiniz. 

Nötr Alt Tona Uygun Kıyafetler

Eğer nötr bir cil alt tonuna sahipseniz şanslısınız. Çünkü size yakışan skalası oldukça geniş. Hem sıcak hem de sıcak cilt alt tonlarının kullandığı renkleri kullanabilir hem de onların kullanamadığı tüm renklerle muhteşem uyum gösterebilirsiniz. 


Esmer Tenliler Hangi Renkleri Tercih Etmeli?

Esmer ten rengine sahip kişiler genellikle cildiyle konstrat oluşturacak renkleri kullanmalıdır. Pembe, pudra, bej,  bebek mavisi, yeşil, kemik ve neon tonlar cildinizle uyum sağlar. 


Buğday Tenlilere Yakışan Renkler Neler?

Eğer ten renginiz buğdaysa size en çok mavi ve mavinin tonları yakışacaktır. Bununla beraber lila, pembe ve kırmızının koyu tonlarını da tercih ederek şıklığınızı konuşturabilirsiniz.

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.