Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İçinde bulunduğunuz çağda, üzerinde yaşadığımız gezegenin tüm kaynaklarını her gün biraz daha azaltmaya başladık. Her saniye geri dönüşü olmayan hasarlar verdiğimiz dünyamızın alarm sesini artık hepimiz duyar olduk.

Moda dünyasında bu çağrıya kayıtsız kalmadı. Nerdeyse her gün işleyen üretim bantlarında onlarca kumaş ve tekstil atığı oluşmasının önüne geçmek için düğmeye bastı ve sürdürülebilir moda için harekete geçildi.

Sürdürülebilir bir gezegen için sürdürülebilir moda akımına ayak uydurmak ve sürdürülebilir moda hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sürdürülebilir Moda Nedir?

Sürdürülebilir moda; en kısa tanımı ile çevreci, geri dönüştürülebilir ve yüksek kaliteli ürünler ile üretim bantlarında minimum atık hedefidir.

Hızlı moda ve sonucunda doğan kulan-at ürünlerin yerine uzun süre kullanılan modası hızla geçmeyen kaliteli üretim sürdürülebilir modanın temelini oluşturur. Yapılan araştırmalar sonucunda karbon emisyonunun yüzde 5’in tekstil endüstrisinden çıktığını ve global su kirliliğinin yüzde 20’sine ise yine tekstil endüstricisinin sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Tekstil endüstrisinin gezene bu kadar ciddi hasar vermesinin en büyük sebebi ise hız. Modanım hızla değişmesi ve tüketicinin aynı hızda alışverişe yönelmesidir. Sürdürülebilir moda için hızın biraz yavaşlaması, üretilen ürünlerin kullan-at değil, uzun yıllar kullanılabilir olması önem kazanır. Bu yüzden kaliteli iplikler, kaliteli kumaşlar ve kaliteli bir dikim sürdürebilir modanın temel taşını oluşturur. Aynı zamanda vegan kumaş, geri dönüştürülmüş kumaşlarla sürdürülebilir moda için destekleyici adımlardır.

Modada Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanır?

Sürdürülebilir moda tüketicinin hızlı tüketme bilincinin değişmesi ve üretici markaların kullan-at modadan sıyrılması gerekmektedir. Birincil görev tüketicide olduğu için tekstil ürünü alışverişlerinde seçici ve ihtiyaca dayalı tüketim yapması gerekmektedir. Üreticiler ve moda dünyası tüketici hareketlerine göre yeniden yapılanmaya başlayacaktır.

Kullan At Moda Anlayışı Nedir?

Moda dünyasında kullanım ömrü sınırlı, modası geçen ve hızlı tüketilen tekstil ürünlerine kullan-at modası nedir. Giyim dünyasında moda trendlerini tahmin ettiğinizden de hızlı değişir. Bir saatte tasarlanan yeni bir bluz, aynı gün üretim bandına girer ve o hafta raflardaki yerini alır. Bir ay sonra bu bluzun modası geçer ve yerine başka bir bluz üretilir. İşte bu hızlı tüketime ayak uydurarak üretim yapan tekstil endüstrisi bu sırada kaliteli kumaşlar yerine maliyeti düşün ipliklere yönelir. Sonucunda daha az ham madde maliyeti doğarken, daha yüksek üretim maliyetleri ve çevreye zararlı atık çıkar.

Sürdürülebilir Bir Gardırop için Neler Yapılabilir?

Sürdürülebilir moda için ilk adım tüketiciden atılır. Sürdürülebilir bir gardırop ile üreticinin yavaşlaması ve sürdürülebilir üretime geçmesi sağlanabilir.

Sürdürülebilir kelimesi etiklerde bir tane fazladan sıfır olarak görülse de aslında uzun vadede tüketiciye katkı sağlar. Yani sürdürülebilir bir gardıroba sahip olmak sandığınız kadar zor ve pahalı değildir.

Sürdürülebilir bir gardırop için öncelikle az ve öz giysi almaya dikkat edin. Yani kaliteli kumaşlardan üretilen uzun yıllar kullanabileceğiniz giysilere para verin. Giyimde işin ucuzuna kaçmak başta karlı gözükse de iki ay sonra aynı masrafı yeniden yaparak kendinize iki katı maliyet çıkarmanıza sebep olur. Bu yüzden kaliteli olanı seçin, uzun süre giyin.

Kumaşları tanıyın, giyim tarzına uygun ve tüm kombinlerinizde kullanabileceğiniz parçaları seçin. Özel gün kıyafetlerinizi satın almak yerine kiralamayı tercih edebilirsiniz. İkinci el ya da vintage kıyafetler alabilirsiniz. Sürdürülebilir ürünler üreten markaları seçebilirsiniz.

Kaliteli Ürünler Alarak Daha Az Alışveriş Yapın

Sürdürülebilir bir gardırop için kaliteli ürünler alarak işe başlayabilirsiniz. Kaliteli ürünler üzün süreli kullanıma uygundur ve daha az alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli kıyafetler ile hızlı moda zincirini kırabilirsiniz.

Kaliteli kumaşlardan üretilen giysilerinize doğru bakım ve temizlik uygulayarak uzun yıllar giyebilirsiniz. Hatta giysinizde deformasyon yoksa ikinci el olarak satabilir ve sürdürülebilir modaya yardımda bulunabilirsiniz.

Sürdürülebilir Markaları Tercih Edin

Sürdürülebilir markaları seçmeye özen gösterin. Çevreyi korumaya gardırobunuzdan başlayacaksanız sürdürülebilir markalar sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Bu tip markalar geri dönüştürülmüş kumaşlardan veya çevreye zarar vermeyen malzemelerle üretilen ürünlerden oluşur. Böylece aldığınız ürün çevreye minimum zarar verirken gardırobunuzun sürdürülebilirliğine katkı sağlar.

Satın Aldığınız Ürünler Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Aldığınız ürünlerin kumaşı, üretim şekli, bakım ve temizliği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Doğal malzemelerden üretilen kumaşları uzun yıllar kullanabilir ve üretimi esnasında doğaya zarar vermediğinden emin olarak giyebilirsiniz.

Özellikle sürdürülebilir tekstil ürünleri üreten markalar bu konuda daha hassastır. Ürün hakkındaki tüm detaylar etiket bilgisinde yer alır.

Giysilerinizin Bakımına Öze Gösterin

Kıyafetlerinizi uzun yıllar kullanabilmek için doğru şekilde bakmanız ve korumanız gerekmektedir. Doğru şekilde bakımı ve temizliği yapılan giysilerinizi yıllarca kullanabilirsiniz.

Her şeyden önce temiz ve deformasyona sahip olmayan giysilerinizi yıllarca kullanabilirsiniz. Bunun için kıyafetlerinizi lekelemeye, leke oluştuğu anda müdahale etmeye ve yırtık ya da sökük kısımları hızlıca dikmeye özen gösterin

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.