Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İçinde bulunduğunuz çağda, üzerinde yaşadığımız gezegenin tüm kaynaklarını her gün biraz daha azaltmaya başladık. Her saniye geri dönüşü olmayan hasarlar verdiğimiz dünyamızın alarm sesini artık hepimiz duyar olduk.

Moda dünyasında bu çağrıya kayıtsız kalmadı. Nerdeyse her gün işleyen üretim bantlarında onlarca kumaş ve tekstil atığı oluşmasının önüne geçmek için düğmeye bastı ve sürdürülebilir moda için harekete geçildi.

Sürdürülebilir bir gezegen için sürdürülebilir moda akımına ayak uydurmak ve sürdürülebilir moda hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sürdürülebilir Moda Nedir?

Sürdürülebilir moda; en kısa tanımı ile çevreci, geri dönüştürülebilir ve yüksek kaliteli ürünler ile üretim bantlarında minimum atık hedefidir.

Hızlı moda ve sonucunda doğan kulan-at ürünlerin yerine uzun süre kullanılan modası hızla geçmeyen kaliteli üretim sürdürülebilir modanın temelini oluşturur. Yapılan araştırmalar sonucunda karbon emisyonunun yüzde 5’in tekstil endüstrisinden çıktığını ve global su kirliliğinin yüzde 20’sine ise yine tekstil endüstricisinin sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Tekstil endüstrisinin gezene bu kadar ciddi hasar vermesinin en büyük sebebi ise hız. Modanım hızla değişmesi ve tüketicinin aynı hızda alışverişe yönelmesidir. Sürdürülebilir moda için hızın biraz yavaşlaması, üretilen ürünlerin kullan-at değil, uzun yıllar kullanılabilir olması önem kazanır. Bu yüzden kaliteli iplikler, kaliteli kumaşlar ve kaliteli bir dikim sürdürebilir modanın temel taşını oluşturur. Aynı zamanda vegan kumaş, geri dönüştürülmüş kumaşlarla sürdürülebilir moda için destekleyici adımlardır.

Modada Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanır?

Sürdürülebilir moda tüketicinin hızlı tüketme bilincinin değişmesi ve üretici markaların kullan-at modadan sıyrılması gerekmektedir. Birincil görev tüketicide olduğu için tekstil ürünü alışverişlerinde seçici ve ihtiyaca dayalı tüketim yapması gerekmektedir. Üreticiler ve moda dünyası tüketici hareketlerine göre yeniden yapılanmaya başlayacaktır.

Kullan At Moda Anlayışı Nedir?

Moda dünyasında kullanım ömrü sınırlı, modası geçen ve hızlı tüketilen tekstil ürünlerine kullan-at modası nedir. Giyim dünyasında moda trendlerini tahmin ettiğinizden de hızlı değişir. Bir saatte tasarlanan yeni bir bluz, aynı gün üretim bandına girer ve o hafta raflardaki yerini alır. Bir ay sonra bu bluzun modası geçer ve yerine başka bir bluz üretilir. İşte bu hızlı tüketime ayak uydurarak üretim yapan tekstil endüstrisi bu sırada kaliteli kumaşlar yerine maliyeti düşün ipliklere yönelir. Sonucunda daha az ham madde maliyeti doğarken, daha yüksek üretim maliyetleri ve çevreye zararlı atık çıkar.

Sürdürülebilir Bir Gardırop için Neler Yapılabilir?

Sürdürülebilir moda için ilk adım tüketiciden atılır. Sürdürülebilir bir gardırop ile üreticinin yavaşlaması ve sürdürülebilir üretime geçmesi sağlanabilir.

Sürdürülebilir kelimesi etiklerde bir tane fazladan sıfır olarak görülse de aslında uzun vadede tüketiciye katkı sağlar. Yani sürdürülebilir bir gardıroba sahip olmak sandığınız kadar zor ve pahalı değildir.

Sürdürülebilir bir gardırop için öncelikle az ve öz giysi almaya dikkat edin. Yani kaliteli kumaşlardan üretilen uzun yıllar kullanabileceğiniz giysilere para verin. Giyimde işin ucuzuna kaçmak başta karlı gözükse de iki ay sonra aynı masrafı yeniden yaparak kendinize iki katı maliyet çıkarmanıza sebep olur. Bu yüzden kaliteli olanı seçin, uzun süre giyin.

Kumaşları tanıyın, giyim tarzına uygun ve tüm kombinlerinizde kullanabileceğiniz parçaları seçin. Özel gün kıyafetlerinizi satın almak yerine kiralamayı tercih edebilirsiniz. İkinci el ya da vintage kıyafetler alabilirsiniz. Sürdürülebilir ürünler üreten markaları seçebilirsiniz.

Kaliteli Ürünler Alarak Daha Az Alışveriş Yapın

Sürdürülebilir bir gardırop için kaliteli ürünler alarak işe başlayabilirsiniz. Kaliteli ürünler üzün süreli kullanıma uygundur ve daha az alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli kıyafetler ile hızlı moda zincirini kırabilirsiniz.

Kaliteli kumaşlardan üretilen giysilerinize doğru bakım ve temizlik uygulayarak uzun yıllar giyebilirsiniz. Hatta giysinizde deformasyon yoksa ikinci el olarak satabilir ve sürdürülebilir modaya yardımda bulunabilirsiniz.

Sürdürülebilir Markaları Tercih Edin

Sürdürülebilir markaları seçmeye özen gösterin. Çevreyi korumaya gardırobunuzdan başlayacaksanız sürdürülebilir markalar sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Bu tip markalar geri dönüştürülmüş kumaşlardan veya çevreye zarar vermeyen malzemelerle üretilen ürünlerden oluşur. Böylece aldığınız ürün çevreye minimum zarar verirken gardırobunuzun sürdürülebilirliğine katkı sağlar.

Satın Aldığınız Ürünler Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Aldığınız ürünlerin kumaşı, üretim şekli, bakım ve temizliği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Doğal malzemelerden üretilen kumaşları uzun yıllar kullanabilir ve üretimi esnasında doğaya zarar vermediğinden emin olarak giyebilirsiniz.

Özellikle sürdürülebilir tekstil ürünleri üreten markalar bu konuda daha hassastır. Ürün hakkındaki tüm detaylar etiket bilgisinde yer alır.

Giysilerinizin Bakımına Öze Gösterin

Kıyafetlerinizi uzun yıllar kullanabilmek için doğru şekilde bakmanız ve korumanız gerekmektedir. Doğru şekilde bakımı ve temizliği yapılan giysilerinizi yıllarca kullanabilirsiniz.

Her şeyden önce temiz ve deformasyona sahip olmayan giysilerinizi yıllarca kullanabilirsiniz. Bunun için kıyafetlerinizi lekelemeye, leke oluştuğu anda müdahale etmeye ve yırtık ya da sökük kısımları hızlıca dikmeye özen gösterin

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.