Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkesin gönlünü fetheden siyah, her gardıropta kendine yer buluyor. Modası geçmeyen ve her duruma uygun kullanım özgürlüğü sunan siyah kıyafetlerin bakımı özen istiyor. Doğru şekilde yıkanmaz ve iyi bir bakım uygulanmazsa siyah kıyafetlerin rengi hızla solar. Peki, siyah kıyafetlerin renginin solmaması için neler yapmalıyız? 

Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Ne Yapılmalı?

Siyah gömlek, tişört, elbise ve pantolonların renginin solamaması ve tüylenmemesi için yıkama talimatlarına uymak önemlidir. Yıkama talimarlarına uygun olarak yıkanan siyah kıyafetlerde renk solma durumu pek yaşanmamaktır. 

Yıkama talimatlarına uygun olarak yıkanmasına rağmen hala siyah kıyafetlerinizde renk solması şikâyeti yaşıyorsanız, sorun deterjanınızdan kaynaklanıyor olabilir. Siyah özen isteyen bir renktir ve yıkanırken de rengine ve kumaşına özenli davranacak deterjanlar seçilmelidir. Piyasada siyah kıyafetler için özel üretilmiş deterjanlar bulunur, onları denemenizi öneririz. 

Siyah kıyafetlerinizin renginin solmaması için sadece yıkmama talimatlarına dikkat etmeniz yetmez. Aynı zamanda kurutma şeklinizde siyah renkli kıyafetlerinizin için önemlidir. Yüksek ısı siyah rengin solmasına neden olur. Bu yüzden siyah renkli kıyafetlerinizi kurutma makinasında kurutmamanız önerilir. Özellikle yaz aylarında direkt olarak güneş ışığına maruz kalan siyah kıyafetlerinizde renk solmaları yaşanabilir. Bu yüzden siyah renkli kıyafetlerinizi ev ortamında kurutmanız renklerini korumak için daha iyi bir yol olacaktır. 

Siyah pantolon, kaban, etek ve elbiselerinizde oluşabilecek tüylenmeler ve renk solması şıklığınızın bozulmasına sebep olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizde sürtünmeden dolayı oluşabilecek renk solmalarından kaçınmaya çalışmalısınız. Sürekli aynı siyah pantolonu giymeniz bir süre sonra sürekli oturup kalmanız nedeniyle pantolonda deformasyona ve renk solmasına neden olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizi dönüşümlü olarak kullanmalısınız.

Siyah Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Siyahın asaletini korumak için siyah kıyafetlerinize daha özenli bir bakım göstermeniz gerekir. Rengi solmuş siyah kıyafetlerle şıklığınızı koruyamazsınız. Bu yüzden siyah elbise, etek, gömlek, tişört ve pantolonlarınızı yıkarken dikkatli olmasınız. Öncelikle siyah kıyafetlerinizi kumaşlarına ve siyahın tonlarına göre birbirinde ayırmanız gerekir. Siyah kıyafetlerinizi asla renkli kıyafet ve beyaz kıyafetlerinizle birlikte yıkamayın.  

Pamuklu koyu siyah pantolonunuzu, triko açık siyah kazağınızla birlikte yıkamayın. Kumaş özelliklerine ve renk tonlarına göre ayırdığınız siyah kıyafetlerinizi kısa programda yıkatmaya özen gösterin. Rengi solmuş siyahlarla, yeni siyah kıyafetlerinizi birlikte yıkamayın. 

Siyah kıyafetlerinizi yıkarken ters çevirerek yıkamayı tercih edin. Kullandığınız deterjanı özellikle siyahlar için uygun seçin. Siyah kıyafetleri soğuk suda yıkayın. Çamaşır makinasında yıkayacağınız siyah kıyafetleri 30 derecenin üzerinde suya maruz bırakmayın. Siyah soğuk sever, unutmayın! 

Siyah çamaşırlarınızı elde yıkamayacaksınız, çamaşır makinasının kısa programlarını tercih edin. Uzun süren yıkamalar kumaşın renginin solmasına sebep olabilir. Kısa programda toz deterjanların etkisi düşebilir, bu yüzden siyah çamaşırlarınız için siyahlara özel sıvı deterjan tercih edebilirisiniz. 

Siyahların Solmaması için Çok Sık Yıkamayın

Siyah kıyafetlerinizi sık sık yıkamaktan kaçının. Çünkü sık yıkanan siyah kıyafetlerin renkleri daha hızlı solar. Bu yüzden siyah pantolonunuzu giydikten sonra havalandırabilir ve lekesi yoksa birkaç gün daha giyebilirsiniz. Eğer siyah pantolonunuzda bir leke olduysa, hemen makinaya atmak yerine lekeli bölgeyi nemli bezle temizlemeyi deneyin. Siyahın rengini bozmayacak leke çıkarıcı ile de lekeyi çıkartabilirsiniz. 

Siyah elbiseler ve siyah tişörtlerinizi giydikten hemen sonra yıkamaktan kaçının. Her giyim sonrası yıkanan siyah kıyafetlerin renklerinin daha hızlı solduğunu unutmayın. 

Yeni Siyah Kıyafetleri Eskilerle Birlikte Yıkamayın

Siyah, gardırobumuzda vazgeçemediğimiz bir renktir. Bu yüzden her giyim alışverişimizde muhakkak bir tane daha siyah bir parça alıyoruz. Bazen de siyah kıyafetlerimiz hızlıca solduğu için sürekli yenilememek zorunda kalıyoruz. 

Doğru yıkama yapılmadığı için rengi solan siyah kıyafetleri, yeni siyah kıyafetlerinizle birlikte yıkamamalısınız.

Siyah Giysilerinizi Ters Çevirerek Yıkayın

Çamaşır makinasında yıkayacağınız kıyafetlerinizi ters çevirerek yıkamaya özen gösterin. Çamaşır makinasından yıkanan kıyafetlerin dış yüzeyleri deterjana daha fazla maruz kalır. Bir süre sonra yüksek ısıya ve sık yıkamaya maruz kalan çamaşırlar, deterjan deformasyonuna uğrayarak renklerinde solmalar oluşur. Bu yüzden yıkama yaparken kıyafetleri ters çevirmeniz önerilir. Özellikle siyah kıyafetlerinizi yıkarken, ters çevirmeyi ihmal etmeyin. Ters çevrilerek yıkanan siyah kıyafetlerinizde deterjan deformasyonu sorunu yaşanmaz. 

Siyahların Solmaması için Ters Çevirerek Yıkayın

Siyah kıyafetlerinizin renklerinin solmaması için ters çevirerek makine atmayı unutmayın. Deterjanla temas eden dış yüzey bir süre sonra kumaşın renginin solmasına sebep olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizin renklerinin solmaması için çamaşır makinasında ters çevirerek yıkayınız. 
 

Siyah Kıyafetler Kaç Derecede Yıkanır?

 

Siyah asil olduğu kadar da soğuk sever bir renktir. Siyah kıyafetlerinizi 30 derecenin üzerinde ya da sıcak suda yıkamamalısınız. Sıcak, siyah renginin solmasına sebep olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizi soğuk suda veya 30 derecede yıkamalısınız. Siyah kıyafetlerinizi kısa programda yıkamayı tercih edin, kısa programda soğuk su ile yıkanan siyah kıyafetlerde renk solması yaşanmaz.

Siyah Beyaz Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Siyah beyaz iki renkli kıyafetleri yıkamak sanıldığı kadar kolay değildir. Hem beyaz hem de siyah birbirinden faklı yıkama talimatlarına sahiptir. Bu yüzden bu ikilinin birlikte olduğu kıyafetlerinizde siyah kıyafetlerinizin yıkama talimatlarına göre hareket etmelisiniz. 

Siyah beyaz kıyafetinizi, siyah beyaz iki renkli ya da açık renk siyahlarla birlikte yıkayın. Siyah beyaz iki renkli kıyafetinizi makinaya ters çevirerek koyun. Eğer varsa renk koruyucu mendili de makinanızın içerisine atabilirsiniz ya da renk koruyucu özel sıvıları çamaşır makinasının deterjan gözüne ekleyebilirsiniz. Soğuk suda, 800 devirde ve kısa programda siyahlara özel sıvı deterjan ile birlikte yıkama yapabilirsiniz. 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.