Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkesin gönlünü fetheden siyah, her gardıropta kendine yer buluyor. Modası geçmeyen ve her duruma uygun kullanım özgürlüğü sunan siyah kıyafetlerin bakımı özen istiyor. Doğru şekilde yıkanmaz ve iyi bir bakım uygulanmazsa siyah kıyafetlerin rengi hızla solar. Peki, siyah kıyafetlerin renginin solmaması için neler yapmalıyız? 

Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Ne Yapılmalı?

Siyah gömlek, tişört, elbise ve pantolonların renginin solamaması ve tüylenmemesi için yıkama talimatlarına uymak önemlidir. Yıkama talimarlarına uygun olarak yıkanan siyah kıyafetlerde renk solma durumu pek yaşanmamaktır. 

Yıkama talimatlarına uygun olarak yıkanmasına rağmen hala siyah kıyafetlerinizde renk solması şikâyeti yaşıyorsanız, sorun deterjanınızdan kaynaklanıyor olabilir. Siyah özen isteyen bir renktir ve yıkanırken de rengine ve kumaşına özenli davranacak deterjanlar seçilmelidir. Piyasada siyah kıyafetler için özel üretilmiş deterjanlar bulunur, onları denemenizi öneririz. 

Siyah kıyafetlerinizin renginin solmaması için sadece yıkmama talimatlarına dikkat etmeniz yetmez. Aynı zamanda kurutma şeklinizde siyah renkli kıyafetlerinizin için önemlidir. Yüksek ısı siyah rengin solmasına neden olur. Bu yüzden siyah renkli kıyafetlerinizi kurutma makinasında kurutmamanız önerilir. Özellikle yaz aylarında direkt olarak güneş ışığına maruz kalan siyah kıyafetlerinizde renk solmaları yaşanabilir. Bu yüzden siyah renkli kıyafetlerinizi ev ortamında kurutmanız renklerini korumak için daha iyi bir yol olacaktır. 

Siyah pantolon, kaban, etek ve elbiselerinizde oluşabilecek tüylenmeler ve renk solması şıklığınızın bozulmasına sebep olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizde sürtünmeden dolayı oluşabilecek renk solmalarından kaçınmaya çalışmalısınız. Sürekli aynı siyah pantolonu giymeniz bir süre sonra sürekli oturup kalmanız nedeniyle pantolonda deformasyona ve renk solmasına neden olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizi dönüşümlü olarak kullanmalısınız.

Siyah Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Siyahın asaletini korumak için siyah kıyafetlerinize daha özenli bir bakım göstermeniz gerekir. Rengi solmuş siyah kıyafetlerle şıklığınızı koruyamazsınız. Bu yüzden siyah elbise, etek, gömlek, tişört ve pantolonlarınızı yıkarken dikkatli olmasınız. Öncelikle siyah kıyafetlerinizi kumaşlarına ve siyahın tonlarına göre birbirinde ayırmanız gerekir. Siyah kıyafetlerinizi asla renkli kıyafet ve beyaz kıyafetlerinizle birlikte yıkamayın.  

Pamuklu koyu siyah pantolonunuzu, triko açık siyah kazağınızla birlikte yıkamayın. Kumaş özelliklerine ve renk tonlarına göre ayırdığınız siyah kıyafetlerinizi kısa programda yıkatmaya özen gösterin. Rengi solmuş siyahlarla, yeni siyah kıyafetlerinizi birlikte yıkamayın. 

Siyah kıyafetlerinizi yıkarken ters çevirerek yıkamayı tercih edin. Kullandığınız deterjanı özellikle siyahlar için uygun seçin. Siyah kıyafetleri soğuk suda yıkayın. Çamaşır makinasında yıkayacağınız siyah kıyafetleri 30 derecenin üzerinde suya maruz bırakmayın. Siyah soğuk sever, unutmayın! 

Siyah çamaşırlarınızı elde yıkamayacaksınız, çamaşır makinasının kısa programlarını tercih edin. Uzun süren yıkamalar kumaşın renginin solmasına sebep olabilir. Kısa programda toz deterjanların etkisi düşebilir, bu yüzden siyah çamaşırlarınız için siyahlara özel sıvı deterjan tercih edebilirisiniz. 

Siyahların Solmaması için Çok Sık Yıkamayın

Siyah kıyafetlerinizi sık sık yıkamaktan kaçının. Çünkü sık yıkanan siyah kıyafetlerin renkleri daha hızlı solar. Bu yüzden siyah pantolonunuzu giydikten sonra havalandırabilir ve lekesi yoksa birkaç gün daha giyebilirsiniz. Eğer siyah pantolonunuzda bir leke olduysa, hemen makinaya atmak yerine lekeli bölgeyi nemli bezle temizlemeyi deneyin. Siyahın rengini bozmayacak leke çıkarıcı ile de lekeyi çıkartabilirsiniz. 

Siyah elbiseler ve siyah tişörtlerinizi giydikten hemen sonra yıkamaktan kaçının. Her giyim sonrası yıkanan siyah kıyafetlerin renklerinin daha hızlı solduğunu unutmayın. 

Yeni Siyah Kıyafetleri Eskilerle Birlikte Yıkamayın

Siyah, gardırobumuzda vazgeçemediğimiz bir renktir. Bu yüzden her giyim alışverişimizde muhakkak bir tane daha siyah bir parça alıyoruz. Bazen de siyah kıyafetlerimiz hızlıca solduğu için sürekli yenilememek zorunda kalıyoruz. 

Doğru yıkama yapılmadığı için rengi solan siyah kıyafetleri, yeni siyah kıyafetlerinizle birlikte yıkamamalısınız.

Siyah Giysilerinizi Ters Çevirerek Yıkayın

Çamaşır makinasında yıkayacağınız kıyafetlerinizi ters çevirerek yıkamaya özen gösterin. Çamaşır makinasından yıkanan kıyafetlerin dış yüzeyleri deterjana daha fazla maruz kalır. Bir süre sonra yüksek ısıya ve sık yıkamaya maruz kalan çamaşırlar, deterjan deformasyonuna uğrayarak renklerinde solmalar oluşur. Bu yüzden yıkama yaparken kıyafetleri ters çevirmeniz önerilir. Özellikle siyah kıyafetlerinizi yıkarken, ters çevirmeyi ihmal etmeyin. Ters çevrilerek yıkanan siyah kıyafetlerinizde deterjan deformasyonu sorunu yaşanmaz. 

Siyahların Solmaması için Ters Çevirerek Yıkayın

Siyah kıyafetlerinizin renklerinin solmaması için ters çevirerek makine atmayı unutmayın. Deterjanla temas eden dış yüzey bir süre sonra kumaşın renginin solmasına sebep olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizin renklerinin solmaması için çamaşır makinasında ters çevirerek yıkayınız. 
 

Siyah Kıyafetler Kaç Derecede Yıkanır?

 

Siyah asil olduğu kadar da soğuk sever bir renktir. Siyah kıyafetlerinizi 30 derecenin üzerinde ya da sıcak suda yıkamamalısınız. Sıcak, siyah renginin solmasına sebep olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizi soğuk suda veya 30 derecede yıkamalısınız. Siyah kıyafetlerinizi kısa programda yıkamayı tercih edin, kısa programda soğuk su ile yıkanan siyah kıyafetlerde renk solması yaşanmaz.

Siyah Beyaz Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Siyah beyaz iki renkli kıyafetleri yıkamak sanıldığı kadar kolay değildir. Hem beyaz hem de siyah birbirinden faklı yıkama talimatlarına sahiptir. Bu yüzden bu ikilinin birlikte olduğu kıyafetlerinizde siyah kıyafetlerinizin yıkama talimatlarına göre hareket etmelisiniz. 

Siyah beyaz kıyafetinizi, siyah beyaz iki renkli ya da açık renk siyahlarla birlikte yıkayın. Siyah beyaz iki renkli kıyafetinizi makinaya ters çevirerek koyun. Eğer varsa renk koruyucu mendili de makinanızın içerisine atabilirsiniz ya da renk koruyucu özel sıvıları çamaşır makinasının deterjan gözüne ekleyebilirsiniz. Soğuk suda, 800 devirde ve kısa programda siyahlara özel sıvı deterjan ile birlikte yıkama yapabilirsiniz. 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.