Monokrom Giyim Tarzı ile Şıklığı Yakalayın!

Monokrom Giyim Tarzı ile Şıklığı Yakalayın!

Son yıllarda, geçmiş esintili moda akımları giderek popülerlik kazanıyor. Özellikle 70’li yıllardan günümüze uzanan monokrom tarz, hayatın her alanında kendine yer bulmaya başladı. Fakat monokrom akımı, en çok giyimde sevildi. Monokrom giyim tarzının temelinde ise kombinlenen parçaların uyumlu ve bütün olması yatıyor. Bahsettiğimiz uyum, teklikten geçiyor. Tek ve düz renk ya da birbirine zıt iki düz renk. 

Monokrom Giyim Nedir?

Monokrom giyim tarzı, aslında tek renk sevenlerin pek yabancılık çekemeyeceği bir akım. Tek bir rengin ya da birbirine zıt iki rengin veya belirgin bir desenin öne çıkartıldığı kombinlerden oluşan stile, monokrom tarz denir. 

Tek renk giyinmekten bahsedildiği zaman akla ilk siyah gelse bile, monokrom stilinizde kendinizi siyahla sınırlandırmanıza gerek yok.  Giymekten zevk aldığınız renklerden birini ona zıt bir renkle kombin yapabilir ya da sevdiğiniz rengin tonlarında yumuşak geçişli bir stil yaratabilirsiniz. Burada önemli olan uyum ve yumuşak geçişler. Okuduklarınızdan sonra kafanızda canlanan kombinlerde dikkat etmeniz gereken bir şey var; monokrom giyim, ton sür ton tarz değildir! 

Monokrom Giyim ve Ton Sür Ton Tarz Arasındaki Fark Nedir?

Ton sür ton tarz ile monokrom giyim tarzının benzerlik gösterdiği konusunda haklısın, ama ikisi birinden çok farklıdır. Ton sür tonda seçeceğiniz parçalar ve renkler birbirine yakın olur, lakin monokrom giyimde renk tek ya da seçilen rengin yumuşak geçişli tonları olur. Hatta monokrom kombinlerinizi tek renk ile sınırlandırabilir ve sadeliğin şıklığıyla göz kamaştırabilirsiniz.

Monokrom Stil Nasıl Yaratılır?

Monokrom stilinizi yaratmak tahmin ettiğinizden de kolay. Monokrom giyim tarzında püf nokta, uyum. Seçeceğiniz renk ve parçalar birbiri içinde uyum sağlamalı ve bütünlük oluşturmalı. Dışarıdan bakıldığı zaman tek bir renk ya da birbirine zıt iki rengin dansı görülmelidir. 

Monokrom stilinizde önemli olan renktir. Seçtiğiniz parçanın rengi, düz olmalıdır. Bu yüzden birbiriyle uyumlu kombin parçalarını kullanırken kumaş seçiminde özgürsünüz. Mavi şifon bir gömlek giydiğinizi düşünelim, bunun altına gömleğinizle aynı renk ve canlılıkta deri bir pantolon kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz mavi parçada renk geçişi varsa monokrom tarzda kombin yapmazsınız. Yani monokrom stil, düz renk sever. 

Katılmanız gereken özel davetlerde monokrom stilinizle ışıldamak için tek renk bir elbise, elbisenizle aynı renk bir stiletto ve aynı renk takılar kullanmanız yeterli. Monokrom stiliniz ile zahmetsiz şıklığın keyfini sürmek çok kolay. 

Monokrom Giyimde Renklerin Uyumu!

Monokrom stilinizde zahmetsiz şıklık elde etmek isterseniz, siyahı kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz siyah renk crop atletinizin düz renk olmasına dikkat ettikten sonra, siyah bir pantolon ve siyah ceket ile kombin yapabilirsiniz. Aynaya baktığınız zaman baştan aşağı tek bir renk görüyorsanız, başardınız işte bu sizin monokrom stiliniz! 

Monokrom renkler dediğimizde aklımıza ilk siyah gelse de kombinlerinizde iki zıt rengi kullanabilirsiniz. Monokrom renkler sadece belirli bir renk skalasında sıkışmış değildir. Sevdiğiniz her renkle monokrom stilinizi yansıtabilirsiniz. Önemli olan, rengin tek olması ya da zıt renklerin dengeli şekilde kullanılması. Monokrom giyim tarzınızda zıt renkleri kullanırken, renk dengesini aksesuarlarınızla sağlayabilirsiniz. Zıt renklerle monokrom kombin önerisi isterseniz; düz sarı renk bir elbise ve mor bir ceketi kombinleyebilirsiniz. Sarı ve morun zıtlığından oluşturduğunuz kombinizi mor çanta, mor ayakkabı ve küçük mor aksesuarlarınızla taçlandırabilirsiniz. 

Soft renklerle monokrom stilinizi yansıtmak istediğiniz zaman, pudrayı tercih edebilirsiniz. Pudra bir elbise, aynı tonda bir ayakkabı ve çanta ile şıklığınızla göz kamaştırmaya hazırsınız. 

Monokrom Tarzınızda Desenlerin Gücünü Kullanın

Monokrom kombinlerinizde öne çıkartmak istediğiniz deseni seçin ve şıklığın keyfini sürün. Unutmayın, monokrom kombin yaparken sadece bir parçanızda desen olmalı ve kombinin yıldızı olarak desen öne çıkmalı. 

Pembe puantiyeleri olan siyah bir eteğiniz olduğunu hayal edelim. Monokrom giyim tarzınızı yansıtmak için üzerine pembe bir kazak, pembe bir ayakkabı ve pembe bir çanta almanız yeterli. Desen bir parçada ve tek başına parlamalıdır. 

Her Mevsimde Monokrom Şıklık Mümkün

Monokrom stilinizle her mevsim göz kamaştırabilirsiniz. Yaz ya da kış fark etmez, gardıroplarınızın vazgeçilmezi düz renk elbiseler monokrom kombinlere imza atmak için mükemmel parçalar. Kışın soğuk günlerini monokrom stilinizde avantaja çevirmek elinizde. Düz renk bir elbise, aynı renk bir kaban, elbisenizle aynı renk çizme ve çanta. Mevsim geçişlerinde monokrom kombininizi renklendirmek için desenli bir ceket seçebilirsiniz. Seçtiğiniz desenli parçanızın çizgili lacivert bir ceket olduğunu düşünelim ve lacivert bir etek, lacivert bir crop top ile monokrom stilinizi yansıtabilirsiniz. 

Monokrom Tarzında Jean Kombinlerine Dikkat Edin

Jean giymeyi sevenler için monokrom stilde giyinmek zor değil. Jeanlerinizle de monokrom stilinizi yansıtabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta seçeceğiniz kotun renk geçişli olmaması ve düz olması. Kırmızı kot pantolonuz ile kırmızı tişörtünüzü birlikte kombinleyerek monokrom stilinizi jean ile yansıtabilirsiniz. Monokrom giyim tarzınızda jeanlerinize de her zaman yer var. 

Monokrom Tarzını Ayakkabı ve Çantayla Tamamlayın

Tüm stillerde olduğu gibi monokrom giyimde de ayakkabı ve çanta en önemli tamamlayıcıdır. Monokrom renkler ile yarattığınız stilinizde çantanızı ve ayakkabınızı özenle seçmeniz gerekir. Çanta ve ayakkabı monokrom kombinizdeki renklerden bağımsız ve aykırı olmaz. Çünkü monokrom, birlik ve bütünlük esasına dayanır. Bir renk ya da birlikte iki zıt rengin dansıdır. Bu yüzden pudra monokrom kombininizi, pudra ayakkabı ve çantayla tamamlamalısınız.  

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.