Kıyafetlerdeki Elektriklenme Nasıl Geçer?

Kıyafetlerdeki Elektriklenme Nasıl Geçer?

Kıyafetlerdeki Elektriklenme Nasıl Geçer?

 

Kıyafetler bazen statik elektrik toplar. Elektriklenen kıyafetler birbirlerine tutunur ya da saçlarınızı bozabilir. Genellikle yünlü kıyafetlerin daha fazla statik elektrik toplandığı görülür. Bazen de sürtünmeden dolayı zıt elektrik yüklü giysilerde de elektriklenme yaşanabilir.

 

Kıyafetler Neden Elektriklenir?

 

Kıyafetlerin elektriklenmesindeki en büyük sebep her maddenin sahip olduğu elektrik yüküdür. Her madde kendine özgü elektrik yükünü içerisinde barındırır. Bazen zıt yüklü kumaşlar bir araya gelir ve sürtünerek statik elektrik oluştururlar. Bazense kıyafette yüklü olan elektrik, bedeninizde bulunan elektrik yüküyle daha da açığa çıkabilir. Ayrıca zıt elektrik yüklü kumaşları birlikte yıkamak kıyafetlerinizin elektrik yükünü attırır.

 

 

Hangi Kumaşlar Elektriklenir?

 

Hepimizin kışın sık sık başına gelen, yünlü kıyafetlerimizin elektriklenmesidir. İçeriğinde yün bulunduran kumaşlarda elektriklenme daha sık yaşanır. Bununla beraber ipek, rayon, kürk, naylon ve polyester kumaşlar da elektriklenmeye sebep olur.

 

Kıyafetlerinizdeki elektriklenmeden fazlasıyla sıkıldıysanız, gardırobunuzda bir değişime gitmeniz gerekebilir. Kullandığınız kıyafetlerin kumaşı elektriklenmeye müsait kumaşlar olabilir. Dolabınızda naylon, ipek, kürk ve polyester içerikli kumaşlar yerine statik elektrik sorunu yaşamayacağınız kot, pamuk ve deri kumaşları tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Kıyafetlerin Elektriklenmemesi İçin Ne Yapılır?

 

Kıyafetlerinizin elektriklenmesini önlemek için öncelikle kumaş tiplerine göre yıkama yapmanızı öneririz. Yünlü kıyafetlerinizi naylon kıyafetlerle birlikte yıkamak içi kumaşından elektrik yükünü arttıracaktır. Kıyafetlerinizi kumaş tipine göre ayırıp yıkadıktan sonra kurutma makinasında kurutmak yerine gün ışında kurutmanız elektriklenmeyi azaltacaktır. Ayrıca naylon ve sentetik kıyafetlerinizi giyerken el ve ayaklarınıza nemlendirici sürebilirsiniz. Nemlendirici tarafından nemli tutulan cildinize temas eden naylon ve sentetik kumaş, cildinize sürtünemeyeceği için elektriklenme azalacaktır.

 

Bu yöntemleri uygulamanıza rağmen elektriklenme devam ediyorsa yapabileceğiniz birkaç küçük şey daha var.

 

Kıyafetlerinize Küçük Metaller Dikin

 

Giydiğiniz zaman elektriklendiğinizi bildiğiniz kıyafetlerine minik metaller dikmeyi deneyebilirsiniz. Kıyafetinizin görünmeyen bir noktasına küçük bir metal dikebilir ya da metal çengelli bir iğne takabilirsiniz. Böylece kıyafetinizde bulunan elektrik metal ile topraklanmış olacaktır.

 

Ahşap Yerine Metal Askılık Kullanın

 

Gardırobunuzda bulunan ahşap askılar elektrik geçişini engeller. Ahşap elektriği çekmez bu yüzden kıyafetinizde elektrik yükü kalır. Ahşap askılar yerine metal askılar kullanarak kıyafetlerinizdeki elektriklenmenin önüne geçebilirsiniz. Metal askı kıyafetinizin üzerinde bütün elektriği çekerek, elektriklenme sorununuza çözüm olabilir.

 

Kıyafetlerinizi Güneşte Kurutun

 

Kurutma makinasında kuruyan kıyafetler elektrik yüklü kalır. Elektriklenmeyi azaltmak için kıyafetlerinizi kurutma makinası yerine güneşte kurutmayı tercih edebilirsiniz. Böylece kurutma makinasının kıyafetlerinizi deforme etmesinin de önüne geçebilirsiniz. Gün ışında ya da güneşte kurutma gibi bir imkanınız yoksa ve çamaşır kurutma makinasına mecbursanız, kıyafetlerinizi makinaya atarken içerisine alüminyum folyodan minik bir top yapmayı deneyin. Bu alüminyum top elektriği içerisine çekerek, kıyafetlerinizdeki elektriklenmeyi azaltabilir.

 

Giysilerinize Statik Elektrik Önleyici Sprey Uygulayın

 

Kıyafetlerinizde biriken elektrikten kurtulmak için statik elektrik önleyici spreyleri deneyebilirsiniz. Kıyafetinizi giymeden önce kıyafetinizin üzerine statik elektrik önleyici sprey sıkabilirsiniz. Spreyi giysinin 10-15 santim uzağından uygulamanızı öneririz. Piyasada antistatik sprey olarak pek çok farklı üreticisi bulunan bu sprey ile kıyafetlerinizi günlerce elektriklenmeden kullanabilirsiniz.

 

Kıyafetleriniz Yıkarken Sentetik Kumaşları Ayırın

 

Kıyafetlerinizi yıkarken kumaş türlerine göre ayırmanız gerekir.  Sentetik kumaşlar daha fazla elektrik yükü barındırır. Bu yüzden sentetik kumaşlı kıyafetlerinizi pamuklu kıyafetlerinizden ayrı yıkamanız gerekir. 

 

Yıkama esnasından çamaşır makinanızın yumuşatıcı gözüne yumuşatıcı yerine sirke koyabilirsiniz. Sirke, kumaşlarda statik elektrik birikmesini engeller ve elektriklenme şikayetiniz tamamen ortadan kalkar. Sirkenin kokusunu dert etmeyin, çünkü çamaşırlarınız kuruduktan sonra koku ortadan kalkacaktır

PAYLAŞ

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.