Kıyafetlerdeki Elektriklenme Nasıl Geçer?

Kıyafetlerdeki Elektriklenme Nasıl Geçer?

Kıyafetlerdeki Elektriklenme Nasıl Geçer?

 

Kıyafetler bazen statik elektrik toplar. Elektriklenen kıyafetler birbirlerine tutunur ya da saçlarınızı bozabilir. Genellikle yünlü kıyafetlerin daha fazla statik elektrik toplandığı görülür. Bazen de sürtünmeden dolayı zıt elektrik yüklü giysilerde de elektriklenme yaşanabilir.

 

Kıyafetler Neden Elektriklenir?

 

Kıyafetlerin elektriklenmesindeki en büyük sebep her maddenin sahip olduğu elektrik yüküdür. Her madde kendine özgü elektrik yükünü içerisinde barındırır. Bazen zıt yüklü kumaşlar bir araya gelir ve sürtünerek statik elektrik oluştururlar. Bazense kıyafette yüklü olan elektrik, bedeninizde bulunan elektrik yüküyle daha da açığa çıkabilir. Ayrıca zıt elektrik yüklü kumaşları birlikte yıkamak kıyafetlerinizin elektrik yükünü attırır.

 

 

Hangi Kumaşlar Elektriklenir?

 

Hepimizin kışın sık sık başına gelen, yünlü kıyafetlerimizin elektriklenmesidir. İçeriğinde yün bulunduran kumaşlarda elektriklenme daha sık yaşanır. Bununla beraber ipek, rayon, kürk, naylon ve polyester kumaşlar da elektriklenmeye sebep olur.

 

Kıyafetlerinizdeki elektriklenmeden fazlasıyla sıkıldıysanız, gardırobunuzda bir değişime gitmeniz gerekebilir. Kullandığınız kıyafetlerin kumaşı elektriklenmeye müsait kumaşlar olabilir. Dolabınızda naylon, ipek, kürk ve polyester içerikli kumaşlar yerine statik elektrik sorunu yaşamayacağınız kot, pamuk ve deri kumaşları tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Kıyafetlerin Elektriklenmemesi İçin Ne Yapılır?

 

Kıyafetlerinizin elektriklenmesini önlemek için öncelikle kumaş tiplerine göre yıkama yapmanızı öneririz. Yünlü kıyafetlerinizi naylon kıyafetlerle birlikte yıkamak içi kumaşından elektrik yükünü arttıracaktır. Kıyafetlerinizi kumaş tipine göre ayırıp yıkadıktan sonra kurutma makinasında kurutmak yerine gün ışında kurutmanız elektriklenmeyi azaltacaktır. Ayrıca naylon ve sentetik kıyafetlerinizi giyerken el ve ayaklarınıza nemlendirici sürebilirsiniz. Nemlendirici tarafından nemli tutulan cildinize temas eden naylon ve sentetik kumaş, cildinize sürtünemeyeceği için elektriklenme azalacaktır.

 

Bu yöntemleri uygulamanıza rağmen elektriklenme devam ediyorsa yapabileceğiniz birkaç küçük şey daha var.

 

Kıyafetlerinize Küçük Metaller Dikin

 

Giydiğiniz zaman elektriklendiğinizi bildiğiniz kıyafetlerine minik metaller dikmeyi deneyebilirsiniz. Kıyafetinizin görünmeyen bir noktasına küçük bir metal dikebilir ya da metal çengelli bir iğne takabilirsiniz. Böylece kıyafetinizde bulunan elektrik metal ile topraklanmış olacaktır.

 

Ahşap Yerine Metal Askılık Kullanın

 

Gardırobunuzda bulunan ahşap askılar elektrik geçişini engeller. Ahşap elektriği çekmez bu yüzden kıyafetinizde elektrik yükü kalır. Ahşap askılar yerine metal askılar kullanarak kıyafetlerinizdeki elektriklenmenin önüne geçebilirsiniz. Metal askı kıyafetinizin üzerinde bütün elektriği çekerek, elektriklenme sorununuza çözüm olabilir.

 

Kıyafetlerinizi Güneşte Kurutun

 

Kurutma makinasında kuruyan kıyafetler elektrik yüklü kalır. Elektriklenmeyi azaltmak için kıyafetlerinizi kurutma makinası yerine güneşte kurutmayı tercih edebilirsiniz. Böylece kurutma makinasının kıyafetlerinizi deforme etmesinin de önüne geçebilirsiniz. Gün ışında ya da güneşte kurutma gibi bir imkanınız yoksa ve çamaşır kurutma makinasına mecbursanız, kıyafetlerinizi makinaya atarken içerisine alüminyum folyodan minik bir top yapmayı deneyin. Bu alüminyum top elektriği içerisine çekerek, kıyafetlerinizdeki elektriklenmeyi azaltabilir.

 

Giysilerinize Statik Elektrik Önleyici Sprey Uygulayın

 

Kıyafetlerinizde biriken elektrikten kurtulmak için statik elektrik önleyici spreyleri deneyebilirsiniz. Kıyafetinizi giymeden önce kıyafetinizin üzerine statik elektrik önleyici sprey sıkabilirsiniz. Spreyi giysinin 10-15 santim uzağından uygulamanızı öneririz. Piyasada antistatik sprey olarak pek çok farklı üreticisi bulunan bu sprey ile kıyafetlerinizi günlerce elektriklenmeden kullanabilirsiniz.

 

Kıyafetleriniz Yıkarken Sentetik Kumaşları Ayırın

 

Kıyafetlerinizi yıkarken kumaş türlerine göre ayırmanız gerekir.  Sentetik kumaşlar daha fazla elektrik yükü barındırır. Bu yüzden sentetik kumaşlı kıyafetlerinizi pamuklu kıyafetlerinizden ayrı yıkamanız gerekir. 

 

Yıkama esnasından çamaşır makinanızın yumuşatıcı gözüne yumuşatıcı yerine sirke koyabilirsiniz. Sirke, kumaşlarda statik elektrik birikmesini engeller ve elektriklenme şikayetiniz tamamen ortadan kalkar. Sirkenin kokusunu dert etmeyin, çünkü çamaşırlarınız kuruduktan sonra koku ortadan kalkacaktır

PAYLAŞ

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.