Kıyafetler Yıkandığında Neden Çekebilir?

Kıyafetler Yıkandığında Neden Çekebilir?

Kıyafetler Yıkandığında Neden Çekebilir?

 

Her kumaşın ısıya duyarlılığı ve bakımı farklıdır. Eğer kıyafetlerinizin kumaşlarına uygun bakım ve temizlik gerçekleştirmezseniz giysilerinizin hasar görmesine sebep olabilirsiniz. Bu hasar bazen minik yırtıklar, bazen renk solması ve bazen de kumaşın çekmesi olarak karşımıza çıkabilir.

 

Kıyafetlerinizin çekmemesi için dikkat etmeniz gerekenler ise çok basittir:

 

  • Kıyafetlerinizi yıkama talimatlarına uygun olarak temizlemeniz gerekir.
  • Kıyafetlerinizin kumaşlarını dikkat ederek aynı tür kumaşları doğru yıkama talimatıyla yıkamalısınız.

 

 

Hangi Kumaşlar Yıkanınca Çeker?

 

Kumaşların yıkanınca çekmesinin bazı sebepleri vardır. Bunlar hem üretici hem de kullanıcı kaynaklı faktörler olabilir.

 

  • Üreticinin, kıyafetin dikimini sağlarken çekme payını hesaba katmaması,
  • Kıyafetlerin kumaş özelliklerine uygun şeklide bakım ve yıkamasının yapılmaması,
  • Kıyafetlerin yüksek ısıda yıkanması,
  • Üreticinin kaliteli pamuk ipliği kullanması,
  • Kıyafetlerin yüksek ısıta kurutulması,
  • Kıyafetin uzun süre nemli ve ıslak bırakılması,

 

Kumaşların çekmesine ve küçülmesine sebep olur.

 

Özellikle çekme yaşanan kumaş türlerinin başında pamuklu kumaşlar gelir. Üretici tarafından doğru ve kaliteli üretim sağlanmasa kumaşta çekmeler yaşanır. Kaliteli ve doğru şekilde üretilen pamuklu giyseler eğer kullanıcı dikkat göstermezse yine çekme yapabilir.

 

Keten, yün, ipek ve kenevir kumaşlarda da yıkama ve bakım talimatlarına uyulmaz ise çekme yaşanır. Kıyafetlerinizin kullanım ömrünü uzatmak ve deforme olmasını engellemek için üreticinin belirttiği yıkama ve bakım talimatlarına uymanız gerekmektedir.

 

 Çamaşırlar Kaç Derecede Çeker?

 

Doğru bildiğimiz yanlışlardan bir tanesi de sıcak suda yıkanan kıyafetlerin daha temiz olacağıdır. Kıyafetlerimizi yüksek ısılarda yıkayarak hijyen sağladığımızı düşünürken aslında kumaşlara zarar veririz. Çoğu kumaş yüksek ısıda deforme olur ve kıyafetler eski formuna geri dönemez.  Bu yüzden üreticiler kumaşların özelliklerine göre yıkama talimatlarında yıkama ve kurutma derecelerini belirtir.

 

Neredeyse tüm kumaşlar 30 ila 40 derece yıkanabilir ve makinadan temiz çıkar. Yapılan araştırmalar 30- 40 derecede yıkanan kumaşların çekme yapmadığını ortaya koymuştur. 40 derecenin üzerinde ısıya maruz kalan kumaşlarda deformasyon yaşandığı görülmüştür.

 

Kıyafetlerin Çekmemesi için Nasıl Yıkamak Gerekir?

 

Kıyafetlerinizde çekme yaşanmaması için düşük ısılarda ve kısa devirde yıkama yapmanız lazımdır. 40 derecenin üzerinde gerçekleşen yıkamalarda kıyafetlerinizde çekmeler olur. Hatta yüksek ısıda yıkama kadar yüksek ısıda kurutma yapmak da kıyafetlerinizin çekmesine sebep olur. Bu yüzden 30 derecede yıkadığınız kıyafetlerinizi 90 derecede kurutursanız yine kıyafetlerinizde çekme yaşanır. 

 

Kıyafetlerinizin yıkama talimatlarını iyi okumanızı öneririz. Eğer kurutma yapmamanız önerilirse kurutma makinasına atmayın. Bazı kıyafetlerin yıkama talimatında elde yıkama yapılması önerilir. Eğer kıyafetiniz için elde yıkama yapılması öneriliyorsa çamaşır makinası ve kurutma makinasına atmayın. Kıyafetlerinizi uzun süre ıslak ve nemli bırakmayın.

 

Çeken Kıyafetler Düzelir mi?

 

Ne yazık ki çeken bir kumaşı eski haline getirmek mümkün değildir. Bir kere yanlış yıkanan, yüksek ısılara maruz kalarak çeken kıyafetlerinizi bir daha eski galine getiremezsiniz. Çekme payını kaybeden ve kullanıcı hatası ile çekme yaşayan kıyafetler için geri dönüş yoktur diyebiliriz.

 

Şayet ürünü yıkama talimatlarına uygun yıkayıp, kurutmanıza rağmen üründe çekme yaşandıysa hemen üretici firma ile iletişime geçiniz. Üretici hatası nedeniyle yaşanan çekmelerde kıyafetin üreticisi sorumluluğu alarak mağduriyeti gidermekle yükümlüdür. Sorunu mağazaya bildirdikten sonra ürününüz incelenmek üzere fabrikaya gönderilir. Burada ürünü inceleyen üretici, kumaştaki çekmenin üreticiden mi yoksa kullanım hatasından mı kaynaklandığını belgelendirir. Şayet üretimden kaynaklı bir hata ise mağduriyetiniz giderilir. Kullanım hatası ise sizlere bir sonraki ürünlerinizde aynı sorunu yaşamamız için açıklama metni gönderilir.

 

Tüm süreçleri tamamladığınızı ve kullanıcı hatası nedeniyle çekmiş kıyafetinizi kurtarmaya çalıştığınızı düşelim. Çekmiş kıyafetlerinizi yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkatın. Düşük devirli bir sıkma yaptırmaya özen gösterin ve nemli kıyafeti uçlarından çekiştirerek kumaşı açmayı deneyin. Kıyafetinizi silkeleyerek asın ve doğal ısı ile kurumasını izin verin. Kurutma makinası yapmayın. Bu yöntem size birkaç santim bir genişlemeye sağlayabilir, lakin kıyafetiniz eski haline tam anlamıyla dönmeyecektir

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.