Kıyafetler Yıkandığında Neden Çekebilir?

Kıyafetler Yıkandığında Neden Çekebilir?

Kıyafetler Yıkandığında Neden Çekebilir?

 

Her kumaşın ısıya duyarlılığı ve bakımı farklıdır. Eğer kıyafetlerinizin kumaşlarına uygun bakım ve temizlik gerçekleştirmezseniz giysilerinizin hasar görmesine sebep olabilirsiniz. Bu hasar bazen minik yırtıklar, bazen renk solması ve bazen de kumaşın çekmesi olarak karşımıza çıkabilir.

 

Kıyafetlerinizin çekmemesi için dikkat etmeniz gerekenler ise çok basittir:

 

  • Kıyafetlerinizi yıkama talimatlarına uygun olarak temizlemeniz gerekir.
  • Kıyafetlerinizin kumaşlarını dikkat ederek aynı tür kumaşları doğru yıkama talimatıyla yıkamalısınız.

 

 

Hangi Kumaşlar Yıkanınca Çeker?

 

Kumaşların yıkanınca çekmesinin bazı sebepleri vardır. Bunlar hem üretici hem de kullanıcı kaynaklı faktörler olabilir.

 

  • Üreticinin, kıyafetin dikimini sağlarken çekme payını hesaba katmaması,
  • Kıyafetlerin kumaş özelliklerine uygun şeklide bakım ve yıkamasının yapılmaması,
  • Kıyafetlerin yüksek ısıda yıkanması,
  • Üreticinin kaliteli pamuk ipliği kullanması,
  • Kıyafetlerin yüksek ısıta kurutulması,
  • Kıyafetin uzun süre nemli ve ıslak bırakılması,

 

Kumaşların çekmesine ve küçülmesine sebep olur.

 

Özellikle çekme yaşanan kumaş türlerinin başında pamuklu kumaşlar gelir. Üretici tarafından doğru ve kaliteli üretim sağlanmasa kumaşta çekmeler yaşanır. Kaliteli ve doğru şekilde üretilen pamuklu giyseler eğer kullanıcı dikkat göstermezse yine çekme yapabilir.

 

Keten, yün, ipek ve kenevir kumaşlarda da yıkama ve bakım talimatlarına uyulmaz ise çekme yaşanır. Kıyafetlerinizin kullanım ömrünü uzatmak ve deforme olmasını engellemek için üreticinin belirttiği yıkama ve bakım talimatlarına uymanız gerekmektedir.

 

 Çamaşırlar Kaç Derecede Çeker?

 

Doğru bildiğimiz yanlışlardan bir tanesi de sıcak suda yıkanan kıyafetlerin daha temiz olacağıdır. Kıyafetlerimizi yüksek ısılarda yıkayarak hijyen sağladığımızı düşünürken aslında kumaşlara zarar veririz. Çoğu kumaş yüksek ısıda deforme olur ve kıyafetler eski formuna geri dönemez.  Bu yüzden üreticiler kumaşların özelliklerine göre yıkama talimatlarında yıkama ve kurutma derecelerini belirtir.

 

Neredeyse tüm kumaşlar 30 ila 40 derece yıkanabilir ve makinadan temiz çıkar. Yapılan araştırmalar 30- 40 derecede yıkanan kumaşların çekme yapmadığını ortaya koymuştur. 40 derecenin üzerinde ısıya maruz kalan kumaşlarda deformasyon yaşandığı görülmüştür.

 

Kıyafetlerin Çekmemesi için Nasıl Yıkamak Gerekir?

 

Kıyafetlerinizde çekme yaşanmaması için düşük ısılarda ve kısa devirde yıkama yapmanız lazımdır. 40 derecenin üzerinde gerçekleşen yıkamalarda kıyafetlerinizde çekmeler olur. Hatta yüksek ısıda yıkama kadar yüksek ısıda kurutma yapmak da kıyafetlerinizin çekmesine sebep olur. Bu yüzden 30 derecede yıkadığınız kıyafetlerinizi 90 derecede kurutursanız yine kıyafetlerinizde çekme yaşanır. 

 

Kıyafetlerinizin yıkama talimatlarını iyi okumanızı öneririz. Eğer kurutma yapmamanız önerilirse kurutma makinasına atmayın. Bazı kıyafetlerin yıkama talimatında elde yıkama yapılması önerilir. Eğer kıyafetiniz için elde yıkama yapılması öneriliyorsa çamaşır makinası ve kurutma makinasına atmayın. Kıyafetlerinizi uzun süre ıslak ve nemli bırakmayın.

 

Çeken Kıyafetler Düzelir mi?

 

Ne yazık ki çeken bir kumaşı eski haline getirmek mümkün değildir. Bir kere yanlış yıkanan, yüksek ısılara maruz kalarak çeken kıyafetlerinizi bir daha eski galine getiremezsiniz. Çekme payını kaybeden ve kullanıcı hatası ile çekme yaşayan kıyafetler için geri dönüş yoktur diyebiliriz.

 

Şayet ürünü yıkama talimatlarına uygun yıkayıp, kurutmanıza rağmen üründe çekme yaşandıysa hemen üretici firma ile iletişime geçiniz. Üretici hatası nedeniyle yaşanan çekmelerde kıyafetin üreticisi sorumluluğu alarak mağduriyeti gidermekle yükümlüdür. Sorunu mağazaya bildirdikten sonra ürününüz incelenmek üzere fabrikaya gönderilir. Burada ürünü inceleyen üretici, kumaştaki çekmenin üreticiden mi yoksa kullanım hatasından mı kaynaklandığını belgelendirir. Şayet üretimden kaynaklı bir hata ise mağduriyetiniz giderilir. Kullanım hatası ise sizlere bir sonraki ürünlerinizde aynı sorunu yaşamamız için açıklama metni gönderilir.

 

Tüm süreçleri tamamladığınızı ve kullanıcı hatası nedeniyle çekmiş kıyafetinizi kurtarmaya çalıştığınızı düşelim. Çekmiş kıyafetlerinizi yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkatın. Düşük devirli bir sıkma yaptırmaya özen gösterin ve nemli kıyafeti uçlarından çekiştirerek kumaşı açmayı deneyin. Kıyafetinizi silkeleyerek asın ve doğal ısı ile kurumasını izin verin. Kurutma makinası yapmayın. Bu yöntem size birkaç santim bir genişlemeye sağlayabilir, lakin kıyafetiniz eski haline tam anlamıyla dönmeyecektir

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.