Kıyafetler Yıkandığında Neden Çekebilir?

Kıyafetler Yıkandığında Neden Çekebilir?

Kıyafetler Yıkandığında Neden Çekebilir?

 

Her kumaşın ısıya duyarlılığı ve bakımı farklıdır. Eğer kıyafetlerinizin kumaşlarına uygun bakım ve temizlik gerçekleştirmezseniz giysilerinizin hasar görmesine sebep olabilirsiniz. Bu hasar bazen minik yırtıklar, bazen renk solması ve bazen de kumaşın çekmesi olarak karşımıza çıkabilir.

 

Kıyafetlerinizin çekmemesi için dikkat etmeniz gerekenler ise çok basittir:

 

  • Kıyafetlerinizi yıkama talimatlarına uygun olarak temizlemeniz gerekir.
  • Kıyafetlerinizin kumaşlarını dikkat ederek aynı tür kumaşları doğru yıkama talimatıyla yıkamalısınız.

 

 

Hangi Kumaşlar Yıkanınca Çeker?

 

Kumaşların yıkanınca çekmesinin bazı sebepleri vardır. Bunlar hem üretici hem de kullanıcı kaynaklı faktörler olabilir.

 

  • Üreticinin, kıyafetin dikimini sağlarken çekme payını hesaba katmaması,
  • Kıyafetlerin kumaş özelliklerine uygun şeklide bakım ve yıkamasının yapılmaması,
  • Kıyafetlerin yüksek ısıda yıkanması,
  • Üreticinin kaliteli pamuk ipliği kullanması,
  • Kıyafetlerin yüksek ısıta kurutulması,
  • Kıyafetin uzun süre nemli ve ıslak bırakılması,

 

Kumaşların çekmesine ve küçülmesine sebep olur.

 

Özellikle çekme yaşanan kumaş türlerinin başında pamuklu kumaşlar gelir. Üretici tarafından doğru ve kaliteli üretim sağlanmasa kumaşta çekmeler yaşanır. Kaliteli ve doğru şekilde üretilen pamuklu giyseler eğer kullanıcı dikkat göstermezse yine çekme yapabilir.

 

Keten, yün, ipek ve kenevir kumaşlarda da yıkama ve bakım talimatlarına uyulmaz ise çekme yaşanır. Kıyafetlerinizin kullanım ömrünü uzatmak ve deforme olmasını engellemek için üreticinin belirttiği yıkama ve bakım talimatlarına uymanız gerekmektedir.

 

 Çamaşırlar Kaç Derecede Çeker?

 

Doğru bildiğimiz yanlışlardan bir tanesi de sıcak suda yıkanan kıyafetlerin daha temiz olacağıdır. Kıyafetlerimizi yüksek ısılarda yıkayarak hijyen sağladığımızı düşünürken aslında kumaşlara zarar veririz. Çoğu kumaş yüksek ısıda deforme olur ve kıyafetler eski formuna geri dönemez.  Bu yüzden üreticiler kumaşların özelliklerine göre yıkama talimatlarında yıkama ve kurutma derecelerini belirtir.

 

Neredeyse tüm kumaşlar 30 ila 40 derece yıkanabilir ve makinadan temiz çıkar. Yapılan araştırmalar 30- 40 derecede yıkanan kumaşların çekme yapmadığını ortaya koymuştur. 40 derecenin üzerinde ısıya maruz kalan kumaşlarda deformasyon yaşandığı görülmüştür.

 

Kıyafetlerin Çekmemesi için Nasıl Yıkamak Gerekir?

 

Kıyafetlerinizde çekme yaşanmaması için düşük ısılarda ve kısa devirde yıkama yapmanız lazımdır. 40 derecenin üzerinde gerçekleşen yıkamalarda kıyafetlerinizde çekmeler olur. Hatta yüksek ısıda yıkama kadar yüksek ısıda kurutma yapmak da kıyafetlerinizin çekmesine sebep olur. Bu yüzden 30 derecede yıkadığınız kıyafetlerinizi 90 derecede kurutursanız yine kıyafetlerinizde çekme yaşanır. 

 

Kıyafetlerinizin yıkama talimatlarını iyi okumanızı öneririz. Eğer kurutma yapmamanız önerilirse kurutma makinasına atmayın. Bazı kıyafetlerin yıkama talimatında elde yıkama yapılması önerilir. Eğer kıyafetiniz için elde yıkama yapılması öneriliyorsa çamaşır makinası ve kurutma makinasına atmayın. Kıyafetlerinizi uzun süre ıslak ve nemli bırakmayın.

 

Çeken Kıyafetler Düzelir mi?

 

Ne yazık ki çeken bir kumaşı eski haline getirmek mümkün değildir. Bir kere yanlış yıkanan, yüksek ısılara maruz kalarak çeken kıyafetlerinizi bir daha eski galine getiremezsiniz. Çekme payını kaybeden ve kullanıcı hatası ile çekme yaşayan kıyafetler için geri dönüş yoktur diyebiliriz.

 

Şayet ürünü yıkama talimatlarına uygun yıkayıp, kurutmanıza rağmen üründe çekme yaşandıysa hemen üretici firma ile iletişime geçiniz. Üretici hatası nedeniyle yaşanan çekmelerde kıyafetin üreticisi sorumluluğu alarak mağduriyeti gidermekle yükümlüdür. Sorunu mağazaya bildirdikten sonra ürününüz incelenmek üzere fabrikaya gönderilir. Burada ürünü inceleyen üretici, kumaştaki çekmenin üreticiden mi yoksa kullanım hatasından mı kaynaklandığını belgelendirir. Şayet üretimden kaynaklı bir hata ise mağduriyetiniz giderilir. Kullanım hatası ise sizlere bir sonraki ürünlerinizde aynı sorunu yaşamamız için açıklama metni gönderilir.

 

Tüm süreçleri tamamladığınızı ve kullanıcı hatası nedeniyle çekmiş kıyafetinizi kurtarmaya çalıştığınızı düşelim. Çekmiş kıyafetlerinizi yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkatın. Düşük devirli bir sıkma yaptırmaya özen gösterin ve nemli kıyafeti uçlarından çekiştirerek kumaşı açmayı deneyin. Kıyafetinizi silkeleyerek asın ve doğal ısı ile kurumasını izin verin. Kurutma makinası yapmayın. Bu yöntem size birkaç santim bir genişlemeye sağlayabilir, lakin kıyafetiniz eski haline tam anlamıyla dönmeyecektir

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.