Kışlık Kıyafetleri Saklamanın Püf Noktaları Nelerdir

Kışlık Kıyafetleri Saklamanın Püf Noktaları Nelerdir

Havaların ısınmasıyla kışlık kıyafetlerin yerini havadar ve ince kumaşlı yazlık kıyafetler almaya başladı. Gardıroplardaki kalabalıktan kurtulmak için mevsim geçişlerinde bir ritüel haline gelen yazlık kışlık kıyafetlerin yer değiştirmesi sezonu açıldı. 

Kışlıklar Nasıl Kaldırılır?

Kışlık kıyafetlerinizi hurçlar ve saklama kutularına yerleştirerek bir sonraki kış tekrar kullanmak üzere kaldırabilirsiniz. Evinizdeki depolama alanları sınırlı ise hurç içerisindeki kıyafetlerinizi vakumlu poşetlere koyarak vakumlayabilirsiniz. Böylece yerden tasarruf sağlarsınız. 

Kışlık kıyafetlerinizi kaldırırken dikkat etmeniz gerek ilk kural, temiz olmasıdır. Kaldıracağınız kışlık kıyafetlerinizi önce yıkamanız ve kurutmanız gerekir. Kıyafetinizi kirli kaldırırsanız tekrar giyilmeyi bekleyeceği süreye kadar kumaşı zarar görebilir.

Kışlık kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı kaldırırken temiz olmasına dikkat ettiniz. Bir sonraki adımda ise kıyafetlerinizin ya da ayakkabılarınızın yapılması gereken tadilatlarını tamamlamanız geliyor.  Sökülmüş bir düğüme, kopmuş bir kayış ile bir sonraki kış karşılaşmak istemezsiniz. Kışlıklarınızı kaldırırken tadilat ve tamirlerini yaptıktan sonra kaldırmalısınız. Böylece kışın kıyafetlerinizi tekrar açtığınızda küçük hasarlar o an canınızı sıkamayacaktır. 

Kışlıkları kaldırmaya başladığınız zaman kullanamadığınız fazla olan parçalardan kurtulmayı deneyin. Böylece hem depolama alanınızda hem de gardırobunuzda bir rahatlama oluşabilir. 

Kıyafetlerinizi renk, kumaş ve özelliklerine göre ayırarak kaldırmayı tercih edin. Kazaklar ve kışlık yün bodylerinizi birbirinden yarı hurçlarda saklayabilirsiniz. Hurçları kıyafetlere ya da kumaş türlerine göre kategorize edebilirsiniz.  Tüm kazaklarınızı aynı hurca koyup, kazak hurcunu vakumlayarak yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Kazak, tişört, pantolon gibi kırışmayacak parçaları katlayarak kaldırmanızı öneririz. Kırışabilecek ya da hassas kumaşları askı ile kaldırmanız kışın tekrar rahatça kullanmanıza olanak sağlar. 

Kışlık ayakkabılarınızı ayakkabı saklama kutularına temiz ve tadilatları yapılmış şekilde koymanızda fayda vardır. Çizme ve botlarınızın formunu bozmayacak şekilde kutulamanızı öneririz. 

Kışlık Kıyafetler Nasıl Korunur?

Uzun süre kapalı olacak kıyafetlerinizi koruyabilmek için hurçların içerisine lavanta keseleri, limon kabuğu ya da sedir topları koymalısınız. Bunlar naftalinin görevi görür ve kıyafetlerinizi güvelere karşı korur. Naftalin içeriğindeki kimyasallar nedeniyle sağlığınıza tehdit oluşturduğu için kullanılması önerilmemektedir. 

Ayrıca kışlıklarınızı kaldıracağınız depolama alanınız nemli ve rutubetli olmamasına özen gösterin. Rutubetli yerler kumaşlara zarar verebilir. 

Kışlık Kıyafetleri Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Kışlık kıyafetlerinizi hurçlara ya da kıyafet saklama kutularına bölüştürerek saklayabilirsiniz. Kışlık ayakkabılarınızı ise ayakkabı saklama kutularında saklamanızı öneririz. 

Kışlık kıyafetlerinizi dikiş hizasına dikkat ederek katlayın ve boyutlarına uygun hurç ya da kutunun içerisine yerleştirin. 

Fazla Kıyafetlerinizden Kurtulun

Kışlık kıyafetlerinizi kaldırırken eleme yapmayı ihmal etmeyin. Bir sonraki kış giymeyeceğiniz, deforme olmuş ya da artık sıkıldığınız kıyafetleri saklamayın. Temiz ve giyilebilir durumda olan parçaları ihtiyaç sahipleri ile paylaşabilir ya da satışa sunabilirsiniz. Deforme olmuş ve giyilmez durumda olan parçaları ise geri dönüşü kutularına atabilirsiniz. 

Kıyafetlerinizi Kaldırmadan Önce Yıkayın

Kıyafetlerinizi kaldırmadan önce temiz olmasına özen gösterin. Kirli kıyafetlerinizi yıkmadan kaldırmayın. Kışlıklarınızı kaldırırken öncelikle hepsini renk ve kumaş dokusuna göre ayırarak yıkayın. Yıkanmış ve kurumuş temiz kıyafetlerinizi özenli şekilde katlayarak kaldırabilirsiniz. Tam kurumamış nemli çamaşırları kaldırmayın. Kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına özen gösterin. Kirli ya da tam kurumamış bir parça tüm hurçtaki kıyafetlerinizin kötü kokmasına ve kumaşlarının zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden kışlık kıyafetlerinizi temiz ve kuru şekilde depolamanız gerekmektedir. 

Saklama Kutularına Dikkat Edin

Depolama alanlarında tasarruf sağlayan ve şık görünen saklama kutularını kullanırken dikkat edin. Hava alamayan saklama kutuları kıyafetlerinizin kumaşlarının deforme olmasına sebep olabilir. Bu yüzden pamuklu kumaştan hurçlar ya da kumaş kutuları tercih edebilirsiniz. Böylece kıyafetlerinizin bir sonraki kışa kadar hava almaya devam edebilir. 

Kışlık Montlar Nasıl Saklanır?

Kışlık montlarınızı kaldırmadan önce bir kuru temizleme yapmanızı öneririz. Temiz bir şekilde saklayacağınız montunuzu bir sonraki kış direkt kullanabilirsiniz. Montunuzu askılı kıyafet saklama çantalarında saklayabilirsiniz. Askılı kıyafet saklama çantasında sakladığınız montlarınızın formları bozulmaz ve ilk günkü haliyle kullanamaya devam edebilirsiniz. 

Ayakkabılar Nasıl Saklanır?

Kışlık ayakkabılarınızın bakımını ve temizliğini yaptıktan sonra ayakkabı saklama kutularında saklamanızı öneririz. Ayakkabıların içerisine peçete, uzun çizmelerinizin içerisine de rulo şeklinde havlu koyarak formlarının bozulmasını engelleyebilirsiniz. Kullanacağınız ayakkabı saklama kutularının, kışlık ayakkabılarınızın ebatlarına uygun olmasına dikkat etmenizi öneririz. 
 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.