Kışlık Kıyafetleri Saklamanın Püf Noktaları Nelerdir

Kışlık Kıyafetleri Saklamanın Püf Noktaları Nelerdir

Havaların ısınmasıyla kışlık kıyafetlerin yerini havadar ve ince kumaşlı yazlık kıyafetler almaya başladı. Gardıroplardaki kalabalıktan kurtulmak için mevsim geçişlerinde bir ritüel haline gelen yazlık kışlık kıyafetlerin yer değiştirmesi sezonu açıldı. 

Kışlıklar Nasıl Kaldırılır?

Kışlık kıyafetlerinizi hurçlar ve saklama kutularına yerleştirerek bir sonraki kış tekrar kullanmak üzere kaldırabilirsiniz. Evinizdeki depolama alanları sınırlı ise hurç içerisindeki kıyafetlerinizi vakumlu poşetlere koyarak vakumlayabilirsiniz. Böylece yerden tasarruf sağlarsınız. 

Kışlık kıyafetlerinizi kaldırırken dikkat etmeniz gerek ilk kural, temiz olmasıdır. Kaldıracağınız kışlık kıyafetlerinizi önce yıkamanız ve kurutmanız gerekir. Kıyafetinizi kirli kaldırırsanız tekrar giyilmeyi bekleyeceği süreye kadar kumaşı zarar görebilir.

Kışlık kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı kaldırırken temiz olmasına dikkat ettiniz. Bir sonraki adımda ise kıyafetlerinizin ya da ayakkabılarınızın yapılması gereken tadilatlarını tamamlamanız geliyor.  Sökülmüş bir düğüme, kopmuş bir kayış ile bir sonraki kış karşılaşmak istemezsiniz. Kışlıklarınızı kaldırırken tadilat ve tamirlerini yaptıktan sonra kaldırmalısınız. Böylece kışın kıyafetlerinizi tekrar açtığınızda küçük hasarlar o an canınızı sıkamayacaktır. 

Kışlıkları kaldırmaya başladığınız zaman kullanamadığınız fazla olan parçalardan kurtulmayı deneyin. Böylece hem depolama alanınızda hem de gardırobunuzda bir rahatlama oluşabilir. 

Kıyafetlerinizi renk, kumaş ve özelliklerine göre ayırarak kaldırmayı tercih edin. Kazaklar ve kışlık yün bodylerinizi birbirinden yarı hurçlarda saklayabilirsiniz. Hurçları kıyafetlere ya da kumaş türlerine göre kategorize edebilirsiniz.  Tüm kazaklarınızı aynı hurca koyup, kazak hurcunu vakumlayarak yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Kazak, tişört, pantolon gibi kırışmayacak parçaları katlayarak kaldırmanızı öneririz. Kırışabilecek ya da hassas kumaşları askı ile kaldırmanız kışın tekrar rahatça kullanmanıza olanak sağlar. 

Kışlık ayakkabılarınızı ayakkabı saklama kutularına temiz ve tadilatları yapılmış şekilde koymanızda fayda vardır. Çizme ve botlarınızın formunu bozmayacak şekilde kutulamanızı öneririz. 

Kışlık Kıyafetler Nasıl Korunur?

Uzun süre kapalı olacak kıyafetlerinizi koruyabilmek için hurçların içerisine lavanta keseleri, limon kabuğu ya da sedir topları koymalısınız. Bunlar naftalinin görevi görür ve kıyafetlerinizi güvelere karşı korur. Naftalin içeriğindeki kimyasallar nedeniyle sağlığınıza tehdit oluşturduğu için kullanılması önerilmemektedir. 

Ayrıca kışlıklarınızı kaldıracağınız depolama alanınız nemli ve rutubetli olmamasına özen gösterin. Rutubetli yerler kumaşlara zarar verebilir. 

Kışlık Kıyafetleri Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Kışlık kıyafetlerinizi hurçlara ya da kıyafet saklama kutularına bölüştürerek saklayabilirsiniz. Kışlık ayakkabılarınızı ise ayakkabı saklama kutularında saklamanızı öneririz. 

Kışlık kıyafetlerinizi dikiş hizasına dikkat ederek katlayın ve boyutlarına uygun hurç ya da kutunun içerisine yerleştirin. 

Fazla Kıyafetlerinizden Kurtulun

Kışlık kıyafetlerinizi kaldırırken eleme yapmayı ihmal etmeyin. Bir sonraki kış giymeyeceğiniz, deforme olmuş ya da artık sıkıldığınız kıyafetleri saklamayın. Temiz ve giyilebilir durumda olan parçaları ihtiyaç sahipleri ile paylaşabilir ya da satışa sunabilirsiniz. Deforme olmuş ve giyilmez durumda olan parçaları ise geri dönüşü kutularına atabilirsiniz. 

Kıyafetlerinizi Kaldırmadan Önce Yıkayın

Kıyafetlerinizi kaldırmadan önce temiz olmasına özen gösterin. Kirli kıyafetlerinizi yıkmadan kaldırmayın. Kışlıklarınızı kaldırırken öncelikle hepsini renk ve kumaş dokusuna göre ayırarak yıkayın. Yıkanmış ve kurumuş temiz kıyafetlerinizi özenli şekilde katlayarak kaldırabilirsiniz. Tam kurumamış nemli çamaşırları kaldırmayın. Kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına özen gösterin. Kirli ya da tam kurumamış bir parça tüm hurçtaki kıyafetlerinizin kötü kokmasına ve kumaşlarının zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden kışlık kıyafetlerinizi temiz ve kuru şekilde depolamanız gerekmektedir. 

Saklama Kutularına Dikkat Edin

Depolama alanlarında tasarruf sağlayan ve şık görünen saklama kutularını kullanırken dikkat edin. Hava alamayan saklama kutuları kıyafetlerinizin kumaşlarının deforme olmasına sebep olabilir. Bu yüzden pamuklu kumaştan hurçlar ya da kumaş kutuları tercih edebilirsiniz. Böylece kıyafetlerinizin bir sonraki kışa kadar hava almaya devam edebilir. 

Kışlık Montlar Nasıl Saklanır?

Kışlık montlarınızı kaldırmadan önce bir kuru temizleme yapmanızı öneririz. Temiz bir şekilde saklayacağınız montunuzu bir sonraki kış direkt kullanabilirsiniz. Montunuzu askılı kıyafet saklama çantalarında saklayabilirsiniz. Askılı kıyafet saklama çantasında sakladığınız montlarınızın formları bozulmaz ve ilk günkü haliyle kullanamaya devam edebilirsiniz. 

Ayakkabılar Nasıl Saklanır?

Kışlık ayakkabılarınızın bakımını ve temizliğini yaptıktan sonra ayakkabı saklama kutularında saklamanızı öneririz. Ayakkabıların içerisine peçete, uzun çizmelerinizin içerisine de rulo şeklinde havlu koyarak formlarının bozulmasını engelleyebilirsiniz. Kullanacağınız ayakkabı saklama kutularının, kışlık ayakkabılarınızın ebatlarına uygun olmasına dikkat etmenizi öneririz. 
 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.