Kışlık Kıyafetleri Saklamanın Püf Noktaları Nelerdir

Kışlık Kıyafetleri Saklamanın Püf Noktaları Nelerdir

Havaların ısınmasıyla kışlık kıyafetlerin yerini havadar ve ince kumaşlı yazlık kıyafetler almaya başladı. Gardıroplardaki kalabalıktan kurtulmak için mevsim geçişlerinde bir ritüel haline gelen yazlık kışlık kıyafetlerin yer değiştirmesi sezonu açıldı. 

Kışlıklar Nasıl Kaldırılır?

Kışlık kıyafetlerinizi hurçlar ve saklama kutularına yerleştirerek bir sonraki kış tekrar kullanmak üzere kaldırabilirsiniz. Evinizdeki depolama alanları sınırlı ise hurç içerisindeki kıyafetlerinizi vakumlu poşetlere koyarak vakumlayabilirsiniz. Böylece yerden tasarruf sağlarsınız. 

Kışlık kıyafetlerinizi kaldırırken dikkat etmeniz gerek ilk kural, temiz olmasıdır. Kaldıracağınız kışlık kıyafetlerinizi önce yıkamanız ve kurutmanız gerekir. Kıyafetinizi kirli kaldırırsanız tekrar giyilmeyi bekleyeceği süreye kadar kumaşı zarar görebilir.

Kışlık kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı kaldırırken temiz olmasına dikkat ettiniz. Bir sonraki adımda ise kıyafetlerinizin ya da ayakkabılarınızın yapılması gereken tadilatlarını tamamlamanız geliyor.  Sökülmüş bir düğüme, kopmuş bir kayış ile bir sonraki kış karşılaşmak istemezsiniz. Kışlıklarınızı kaldırırken tadilat ve tamirlerini yaptıktan sonra kaldırmalısınız. Böylece kışın kıyafetlerinizi tekrar açtığınızda küçük hasarlar o an canınızı sıkamayacaktır. 

Kışlıkları kaldırmaya başladığınız zaman kullanamadığınız fazla olan parçalardan kurtulmayı deneyin. Böylece hem depolama alanınızda hem de gardırobunuzda bir rahatlama oluşabilir. 

Kıyafetlerinizi renk, kumaş ve özelliklerine göre ayırarak kaldırmayı tercih edin. Kazaklar ve kışlık yün bodylerinizi birbirinden yarı hurçlarda saklayabilirsiniz. Hurçları kıyafetlere ya da kumaş türlerine göre kategorize edebilirsiniz.  Tüm kazaklarınızı aynı hurca koyup, kazak hurcunu vakumlayarak yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Kazak, tişört, pantolon gibi kırışmayacak parçaları katlayarak kaldırmanızı öneririz. Kırışabilecek ya da hassas kumaşları askı ile kaldırmanız kışın tekrar rahatça kullanmanıza olanak sağlar. 

Kışlık ayakkabılarınızı ayakkabı saklama kutularına temiz ve tadilatları yapılmış şekilde koymanızda fayda vardır. Çizme ve botlarınızın formunu bozmayacak şekilde kutulamanızı öneririz. 

Kışlık Kıyafetler Nasıl Korunur?

Uzun süre kapalı olacak kıyafetlerinizi koruyabilmek için hurçların içerisine lavanta keseleri, limon kabuğu ya da sedir topları koymalısınız. Bunlar naftalinin görevi görür ve kıyafetlerinizi güvelere karşı korur. Naftalin içeriğindeki kimyasallar nedeniyle sağlığınıza tehdit oluşturduğu için kullanılması önerilmemektedir. 

Ayrıca kışlıklarınızı kaldıracağınız depolama alanınız nemli ve rutubetli olmamasına özen gösterin. Rutubetli yerler kumaşlara zarar verebilir. 

Kışlık Kıyafetleri Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Kışlık kıyafetlerinizi hurçlara ya da kıyafet saklama kutularına bölüştürerek saklayabilirsiniz. Kışlık ayakkabılarınızı ise ayakkabı saklama kutularında saklamanızı öneririz. 

Kışlık kıyafetlerinizi dikiş hizasına dikkat ederek katlayın ve boyutlarına uygun hurç ya da kutunun içerisine yerleştirin. 

Fazla Kıyafetlerinizden Kurtulun

Kışlık kıyafetlerinizi kaldırırken eleme yapmayı ihmal etmeyin. Bir sonraki kış giymeyeceğiniz, deforme olmuş ya da artık sıkıldığınız kıyafetleri saklamayın. Temiz ve giyilebilir durumda olan parçaları ihtiyaç sahipleri ile paylaşabilir ya da satışa sunabilirsiniz. Deforme olmuş ve giyilmez durumda olan parçaları ise geri dönüşü kutularına atabilirsiniz. 

Kıyafetlerinizi Kaldırmadan Önce Yıkayın

Kıyafetlerinizi kaldırmadan önce temiz olmasına özen gösterin. Kirli kıyafetlerinizi yıkmadan kaldırmayın. Kışlıklarınızı kaldırırken öncelikle hepsini renk ve kumaş dokusuna göre ayırarak yıkayın. Yıkanmış ve kurumuş temiz kıyafetlerinizi özenli şekilde katlayarak kaldırabilirsiniz. Tam kurumamış nemli çamaşırları kaldırmayın. Kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına özen gösterin. Kirli ya da tam kurumamış bir parça tüm hurçtaki kıyafetlerinizin kötü kokmasına ve kumaşlarının zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden kışlık kıyafetlerinizi temiz ve kuru şekilde depolamanız gerekmektedir. 

Saklama Kutularına Dikkat Edin

Depolama alanlarında tasarruf sağlayan ve şık görünen saklama kutularını kullanırken dikkat edin. Hava alamayan saklama kutuları kıyafetlerinizin kumaşlarının deforme olmasına sebep olabilir. Bu yüzden pamuklu kumaştan hurçlar ya da kumaş kutuları tercih edebilirsiniz. Böylece kıyafetlerinizin bir sonraki kışa kadar hava almaya devam edebilir. 

Kışlık Montlar Nasıl Saklanır?

Kışlık montlarınızı kaldırmadan önce bir kuru temizleme yapmanızı öneririz. Temiz bir şekilde saklayacağınız montunuzu bir sonraki kış direkt kullanabilirsiniz. Montunuzu askılı kıyafet saklama çantalarında saklayabilirsiniz. Askılı kıyafet saklama çantasında sakladığınız montlarınızın formları bozulmaz ve ilk günkü haliyle kullanamaya devam edebilirsiniz. 

Ayakkabılar Nasıl Saklanır?

Kışlık ayakkabılarınızın bakımını ve temizliğini yaptıktan sonra ayakkabı saklama kutularında saklamanızı öneririz. Ayakkabıların içerisine peçete, uzun çizmelerinizin içerisine de rulo şeklinde havlu koyarak formlarının bozulmasını engelleyebilirsiniz. Kullanacağınız ayakkabı saklama kutularının, kışlık ayakkabılarınızın ebatlarına uygun olmasına dikkat etmenizi öneririz. 
 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.