Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Yazın vazgeçilmez aksesuarı güneş gözlüğüdür. Her yıl ilkbahar ve yaz aylarında birçok gözlük markası piyasaya yeni modellerini çıkarır. Her sene kendi modasını yaratan güneş gözlüklerinde önemli olan ise göz sağlığınızı en iyi koruyacak olanı seçmektir. 

Güneş gözlüğü bir aksesuardan daha fazlasıdır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı sizi koruması gereken güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz. Ultraviyole koruması sağlayacak olan güneş gözlüğünüzün şıklığınızı tamamlaması için yüzünüze de uygun olması gerekmektedir. 

Yüz şeklinize uygun gözlüğü bulduğunuz zaman dikkat etmeniz gereken en önemli nokta göz sağlığınızı korumasıdır. Göz sağlığınızı için güneş gözlüklerinde ultraviyole koruma, mercek yapısı ve cam rengi gibi önemli detaylar vardır. 

UV (Ultraviyole) Korumasına Dikkat Edin

Güneşten yayılan hem göz hem de cilt sağlığınızı tehlikeye sokan ultraviyole ışınlarına dikkat edin. Alacağınız güneş gözlüğü kesinlikle UV ışınlarını bloke edebilme oranıdır. Güneş gözlüğü alırken UVA ve UVB korumasının yüzde 99’un üzerinde olmasına özen göstermelisiniz. 

Güneş gözlüklerinin üzerinde bulanan UV400 ibaresi, gözlüğün hem UVA hem de UVB ışınlarını bloke ettiğini ifade eder. UV400 etiketli bir güneş gözlüğü hem gözlerinizi hem de göz çevresinde ince cildinizi korur. Ultraviyole koruma oranı yüksek gözlüğü bulduktan sonra sıraca gözlüğün merceğine gelir. 


Mercek ve Cam Rengine Nasıl Karar Verilir?

Güneş gözlüklerindeki mercek ve cam rengi modele göre değişir. Güneş gözlüklerinde mercekler derinlik algısı oluşturur ve parlaklığı kesip, görüşü netleştirmek için kullanılır. Cam ve plastik yapıda farklı renklerde olabilirler. Güneş gözlükleri belirli bir oranda darbeye ve kırılmaya karşı dayanaklı üretilir. Buna rağmen cam mercekli gözlükler plastik merceklere göre daha hassas olabilir. 

Her sene farklı cam renkleri moda olsa da güneş gözlüklerinde her cam renginin kullanım amacı farklıdır. Gözlüğün cam rengi UV korumasından bağımsızdır. Bu yüzden gözlük seçerken cam rengine göre koruma sağladığı yanılgısına düşmemelisiniz. 

Hangi Renk Güneş Gözlüğü Seçmelisiniz?

Güneş gözlüğü sadece yaz aylarında değil, dört mevsim güneş hassasiyetine karşı göz sağlığınız için kullanılır. Bu yüzden güneş gözlüğünüzde cam rengini seçerken kullanım alanınıza göre karar vermelisiniz.

Kahverengi- Gri- Siyah Cam Güneş Gözlüğü: Kahverengi, siyah ve gri camlı güneş gözlükleri orta ve üst seviyede parlaklığı engeller. Çoğunlukla siyah camlı güneş gözlükleri tercih edilir, çünkü yaz aylarında güneşin parlaklığını daha iyi kısar. Bu renk camlardan birisini yüksek oranda güneş ışığına maruz kalacağınız zamanlarda tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında sıkça siyah, gri, kahverengi camlı güneş gözlüklerini kullanabilirsiniz. 

Yeşil Cam Güneş Gözlüğü: Yeşil camlı güneş gözlükleri güneş ışıklarının parlaklığını daha az kısar. Bu yüzden ilkbahar ya da kış aylarında daha konforlu bir kullanım sağlar. 

Sarı- Altın- Açık Kahverengi Camlı Güneş Gözlüğü: Bu renkler güneş parlaklığına karışı daha düşük bir koruma sağlar. Derinlik ve görüş netliğini artıran renkler olmalarına rağmen yüksek oranda güneşe maruz kalacağınız zamanlarda konforlu bir kullanım oluşturamazlar. Bu yüzden özellikle kış aylarında ve kış sporlarıyla ilgileniyorsanız kullanmanızı öneririz. Snowboard veya kayak sporlarında ve kar parlamalarında daha konforlu kullanım sağlar. 

Kırmızı ve Pembe Camlı Güneş Gözlükleri: Kırmızı ve pembe camlı güneş gözlükleri de parlaklığı kısma açısından çok sağlıklı değildir. Bu yüzden sonbahar ve kış aylarında rahatça kullanabilirsiniz. Eğer kış sporlarına ilginiz varsa konforlu bir kullanım alanı olabilir. 

Ayna Camlı Güneş Gözlükleri: Son yıllarda moda olan aynalı camlar güneş ışığın göze daha az gelmesini sağlar. Buna rağmen ışığın göze ulaşmasını tamamen engellediği için görüntüyü olduğundan daha da koyu görmenize sebep olur. Bu yüzden aynalı camlı güneş gözlüklerini sahilde, yüksek rakımlı ortamlarda ve karlı havalarda rahatça kullanabilirsiniz. 


Yüzünüze Uygun Güneş Gözlüğünü Nasıl Seçersiniz?

Doğru güneş gözlüğüne seçme aşamasında şimdi sırada yüzünüze uygun olanı bulmak kaldı. Göz sağlığınızı koruyacak gözlüğün yüzünüze uygun olması da önemlidir. Çünkü alacağınız gözlüğü konforlu şekilde kullanabilmek için burnunuza ve kulaklarınıza baskı yapmaması gerekir. 

Oval Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Yüzünüzün eni ve boyu doğru orantılı, çenenize doğru ince ise oval yüz tipine sahipsinizdir. Sizin için ideal güneş gözlükleri dikdörtgen, damla, cat-eye ve yuvarlak olanladır. 

Kalp Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Alın bölgeniz normalden geniş ve yüzünüz çenenize doğru inceliyorsa kalp şeklinde bir yüzünüz var demektir. Sizin için en ideal güneş gözlüğü dikdörtgen şeklinde olanlardır. 

Elmas Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Alın ve çene kısmınız normalden dar ise elmas yüz şekline sahipsinizdir. Sizin için en ideal güneş gözlüğü damla şeklinde olanlardır. 

Küçük Yüzlüler İçin Güneş Gözlüğü Modelleri

Yüzünüz küçükse sizin için ideal güneş gözlüğü modelleri küçük ve dar çerçeveli güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz. Aşağıya doğru genişleyen ve büyük modellerden kaçınmanızı öneririz. 

Burun Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

Güneş gözlüğünüzü seçerken burnunuza ağırlık yapacak ya da sıkacak modellerden kaçının. 
Eğer kemerli bir buruna sahipseniz çift köprülü güneş gözlüğü modellerini tercih edebilirsiniz. Uzun bir buruna sahipseniz gözlüğünüzü alçak ve düz köprülü bir model seçebilirsiniz. 

Kafa Yapısına Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğünün sapları kulaklarınızı sıkmamalıdır. Bu yüzden gözlük seçerken muhakkak yüzünüzde denemelisiniz. Küçük bir kafaya sahipseniz dar veya standart kalıp güneş gözlüklerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kafanız büyükse o zaman daha geniş ve sapları esnek bir gözlük tercih etmelisiniz. 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.