Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Yazın vazgeçilmez aksesuarı güneş gözlüğüdür. Her yıl ilkbahar ve yaz aylarında birçok gözlük markası piyasaya yeni modellerini çıkarır. Her sene kendi modasını yaratan güneş gözlüklerinde önemli olan ise göz sağlığınızı en iyi koruyacak olanı seçmektir. 

Güneş gözlüğü bir aksesuardan daha fazlasıdır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı sizi koruması gereken güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz. Ultraviyole koruması sağlayacak olan güneş gözlüğünüzün şıklığınızı tamamlaması için yüzünüze de uygun olması gerekmektedir. 

Yüz şeklinize uygun gözlüğü bulduğunuz zaman dikkat etmeniz gereken en önemli nokta göz sağlığınızı korumasıdır. Göz sağlığınızı için güneş gözlüklerinde ultraviyole koruma, mercek yapısı ve cam rengi gibi önemli detaylar vardır. 

UV (Ultraviyole) Korumasına Dikkat Edin

Güneşten yayılan hem göz hem de cilt sağlığınızı tehlikeye sokan ultraviyole ışınlarına dikkat edin. Alacağınız güneş gözlüğü kesinlikle UV ışınlarını bloke edebilme oranıdır. Güneş gözlüğü alırken UVA ve UVB korumasının yüzde 99’un üzerinde olmasına özen göstermelisiniz. 

Güneş gözlüklerinin üzerinde bulanan UV400 ibaresi, gözlüğün hem UVA hem de UVB ışınlarını bloke ettiğini ifade eder. UV400 etiketli bir güneş gözlüğü hem gözlerinizi hem de göz çevresinde ince cildinizi korur. Ultraviyole koruma oranı yüksek gözlüğü bulduktan sonra sıraca gözlüğün merceğine gelir. 


Mercek ve Cam Rengine Nasıl Karar Verilir?

Güneş gözlüklerindeki mercek ve cam rengi modele göre değişir. Güneş gözlüklerinde mercekler derinlik algısı oluşturur ve parlaklığı kesip, görüşü netleştirmek için kullanılır. Cam ve plastik yapıda farklı renklerde olabilirler. Güneş gözlükleri belirli bir oranda darbeye ve kırılmaya karşı dayanaklı üretilir. Buna rağmen cam mercekli gözlükler plastik merceklere göre daha hassas olabilir. 

Her sene farklı cam renkleri moda olsa da güneş gözlüklerinde her cam renginin kullanım amacı farklıdır. Gözlüğün cam rengi UV korumasından bağımsızdır. Bu yüzden gözlük seçerken cam rengine göre koruma sağladığı yanılgısına düşmemelisiniz. 

Hangi Renk Güneş Gözlüğü Seçmelisiniz?

Güneş gözlüğü sadece yaz aylarında değil, dört mevsim güneş hassasiyetine karşı göz sağlığınız için kullanılır. Bu yüzden güneş gözlüğünüzde cam rengini seçerken kullanım alanınıza göre karar vermelisiniz.

Kahverengi- Gri- Siyah Cam Güneş Gözlüğü: Kahverengi, siyah ve gri camlı güneş gözlükleri orta ve üst seviyede parlaklığı engeller. Çoğunlukla siyah camlı güneş gözlükleri tercih edilir, çünkü yaz aylarında güneşin parlaklığını daha iyi kısar. Bu renk camlardan birisini yüksek oranda güneş ışığına maruz kalacağınız zamanlarda tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında sıkça siyah, gri, kahverengi camlı güneş gözlüklerini kullanabilirsiniz. 

Yeşil Cam Güneş Gözlüğü: Yeşil camlı güneş gözlükleri güneş ışıklarının parlaklığını daha az kısar. Bu yüzden ilkbahar ya da kış aylarında daha konforlu bir kullanım sağlar. 

Sarı- Altın- Açık Kahverengi Camlı Güneş Gözlüğü: Bu renkler güneş parlaklığına karışı daha düşük bir koruma sağlar. Derinlik ve görüş netliğini artıran renkler olmalarına rağmen yüksek oranda güneşe maruz kalacağınız zamanlarda konforlu bir kullanım oluşturamazlar. Bu yüzden özellikle kış aylarında ve kış sporlarıyla ilgileniyorsanız kullanmanızı öneririz. Snowboard veya kayak sporlarında ve kar parlamalarında daha konforlu kullanım sağlar. 

Kırmızı ve Pembe Camlı Güneş Gözlükleri: Kırmızı ve pembe camlı güneş gözlükleri de parlaklığı kısma açısından çok sağlıklı değildir. Bu yüzden sonbahar ve kış aylarında rahatça kullanabilirsiniz. Eğer kış sporlarına ilginiz varsa konforlu bir kullanım alanı olabilir. 

Ayna Camlı Güneş Gözlükleri: Son yıllarda moda olan aynalı camlar güneş ışığın göze daha az gelmesini sağlar. Buna rağmen ışığın göze ulaşmasını tamamen engellediği için görüntüyü olduğundan daha da koyu görmenize sebep olur. Bu yüzden aynalı camlı güneş gözlüklerini sahilde, yüksek rakımlı ortamlarda ve karlı havalarda rahatça kullanabilirsiniz. 


Yüzünüze Uygun Güneş Gözlüğünü Nasıl Seçersiniz?

Doğru güneş gözlüğüne seçme aşamasında şimdi sırada yüzünüze uygun olanı bulmak kaldı. Göz sağlığınızı koruyacak gözlüğün yüzünüze uygun olması da önemlidir. Çünkü alacağınız gözlüğü konforlu şekilde kullanabilmek için burnunuza ve kulaklarınıza baskı yapmaması gerekir. 

Oval Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Yüzünüzün eni ve boyu doğru orantılı, çenenize doğru ince ise oval yüz tipine sahipsinizdir. Sizin için ideal güneş gözlükleri dikdörtgen, damla, cat-eye ve yuvarlak olanladır. 

Kalp Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Alın bölgeniz normalden geniş ve yüzünüz çenenize doğru inceliyorsa kalp şeklinde bir yüzünüz var demektir. Sizin için en ideal güneş gözlüğü dikdörtgen şeklinde olanlardır. 

Elmas Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Alın ve çene kısmınız normalden dar ise elmas yüz şekline sahipsinizdir. Sizin için en ideal güneş gözlüğü damla şeklinde olanlardır. 

Küçük Yüzlüler İçin Güneş Gözlüğü Modelleri

Yüzünüz küçükse sizin için ideal güneş gözlüğü modelleri küçük ve dar çerçeveli güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz. Aşağıya doğru genişleyen ve büyük modellerden kaçınmanızı öneririz. 

Burun Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

Güneş gözlüğünüzü seçerken burnunuza ağırlık yapacak ya da sıkacak modellerden kaçının. 
Eğer kemerli bir buruna sahipseniz çift köprülü güneş gözlüğü modellerini tercih edebilirsiniz. Uzun bir buruna sahipseniz gözlüğünüzü alçak ve düz köprülü bir model seçebilirsiniz. 

Kafa Yapısına Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğünün sapları kulaklarınızı sıkmamalıdır. Bu yüzden gözlük seçerken muhakkak yüzünüzde denemelisiniz. Küçük bir kafaya sahipseniz dar veya standart kalıp güneş gözlüklerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kafanız büyükse o zaman daha geniş ve sapları esnek bir gözlük tercih etmelisiniz. 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.