Beyaz ve Renkli Kıyafetlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Beyaz ve Renkli Kıyafetlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Beyaz ve Renkli Kıyafetlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

 

Her kıyafet kendine özel bakım ister. Beyaz ve renkli kıyafetleriniz birbirinden ayrı özelliklere sahiptir. Bu yüzden ikisinin da bakımı ve yıkma talimatları farklılık gösterir. Kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanabilmeniz için yıkama talimatlarına uygun olarak temizlemeniz gerekmektedir.

 

Beyaz ve Renkli Kıyafetlerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Beyazlarınızın lekelenmemesi, renkli kıyafetlerinizin renklerinin solmaması gerekir. Çünkü rengi solmuş bir kırmız ile şık olmazsınız. Lekeli ya da başka bir renk bulaşmış beyaz gömleğinizle şık kombinler yapamazsınız. Beyaz ve renkli kıyafetlerinizin bakımında ilk dikkat etmeniz gereken şey ayrı ayrı yıkamanızdır.

 

Beyazlar ve renkliler kumaş türleri aynı olsa daha iyi makinada yıkanmamalıdır. Çünkü beyaz çamaşırlarınız renk salan bir tişörtünüz tarafından mahvolabilir. Bununla beraber çamaşır deterjanınız ayrı olmalıdır. Beyaz çamaşırların ihtiyacı olan her zaman beyaz kalmaktır ve bu yüzden kullanacağınız deterjan beyazlara özel leke çıkarıcı özellikte olmalıdır. Renkli kıyafetlerinizin ise renkleri solmamalıdır, bu yüzden renk koruyuculu renkliler özel deterjanları tercih etmelisiniz.

 

 

Kıyafetlerinizi Renklerine Göre Ayırın

 

Beyaz ve renkli kıyafetlerinizi yıkamak için renklerine göre gruplamanızı öneririz. Mesela beyaz ve desenli beyazlarınız ayrı bir grup, siyahlar tonlarına ve desenlerine göre ayrı bir grup, karışık renkli çamaşırlarınız ayrı bir grup olmalıdır. Koyu renkli çamaşırlar ile açık renkli çamaşırlarınızı da ayrı bir grup yapmalısınız. Kıyafetlerinizi yıkarken renklerine ve desenlerine göre ayırarak yıkamanız kıyafetlerdeki deformasyonu ortadan kaldırarak daha uzun süre kullanmanıza olanak sağlar.

 

 

Kıyafetlerinizi Yıkama Derecesine Göre Gruplayın

 

Renklerine göre ayırdığınız çamaşırlarınız her birinin yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkanması gerekir. Kıyafetlerinizin kumaşına ve baskısına göre kıyama talimatları değişir. Diyelim ki siyah iki çamaşırınız var birisinin talimatında 40 derecede yıkayınız yazıyorken diğerinde 30 derece yazıyor. Bu durumda bu ikiliyi birlikte yıkmayı düşünüyorsanız kararınız en düşük dereceden yana olmalıdır.

 

Kıyafetlerinizi Kumaşlarına Göre Gruplayın

 

Renk ve derecelerine göre ayırdığınız çamaşırları bir de kumaş özelliklerine göre ayırmanız gerekir. Çünkü yünlü ve sentetik kumaşları birlikte yıkamak iki kumaşın da zarar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden her kıyafeti kumaş grubuna göre ayırmalısınız. İşte bu ayrım nedeniyle çamaşır makinalarında sentetik, yünlü ve pamuklu ayarları yer alır. Çamaşırlarınızı kumaş türüne göre ayırarak doğru ayarda yıkayabilirsiniz.

 

 

 

 

Kıyafetlerinizi Kuruturken Direkt Güneşe Maruz Bırakmayın

 

Çamaşırlarınızın daha uzun ömürlü olması için kurutma makinası yerine, gün ışığında kurutmanızı öneririz. Lakin, bu direkt olarak güneş ışında kurutmanız anlamına gelmez. Güneşin dünyaya dik açıyla vurduğu saatlerde direkt olarak güneş ışığı ile kuruyan renkli çamaşırlarınızın, renklerinde solmalar meydana gelebilir. Bu yüzden güneş ışığını direkt olarak almayacakları bir noktaya çamaşırlarınızı sermenizde fayda vardır.

 

Beyaz Kıyafetleriniz için Özel Deterjan Kullanın

 

Beyazlar özel bakım isteyen kıyafet grubundadır. Küçük bir leke beyaz kıyafetlerinizde felakete sebep olabilir. Bu yüzden beyazlara özel leke çıkarıcı özellikli deterjanlar kullanmanızı öneririz. Beyazın solmaması, ilk günkü parlaklığını koruması ve lekesiz olması gerekir. Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken her zaman renkli kıyafetlerin ayrıldığından emin olun. Hatta beyaz ama desenli çamaşırlarınızı ayrı bir grup yaparak yıkayınız. Sadece beyaz olan çamaşırların arasına kaçmış minik mavi bir parça tüm beyazlarınızın boyanmasına sebep olabilir. Bu tip kazaların yaşanması için çamaşırlarınızı iki kere kontrol ederek yıkamayı başlatmanız daha iyi olur.

 

 

Çamaşır Makinanızı Çok Fazla Doldurmayın

 

Renklerine, kumaşlarına ve yıkma derecelerine göre ayırdığınız çamaşırları yıkama zamanı geldi. Çamaşır makinanızı tam anlamıyla doldurmayın. Her zaman makinanızın kapağını kapattığınızda dışarıdan hala içerideki boşluğu ve makinanın tamburunu görebilir olmanız gerekir. Çünkü ağzına kadar dolu bir makinada deterjan tüm çamaşırlara ulaşmayabilir ve istediğiniz temizlik sağlanamaz. Makinanın tam dolu olması hem yıkama hem de sıkma aşamasında sorunlara yol açar. Sürekli olarak tam dolu çalışan çamaşır makinaları bir süre sonra hata vermeye ve bozulmaya başlar. Bu yüzden olabildiğince yarım kapasite çamaşır koyarak hem makinanızı yormaz hem de çamaşırlarınızın daha iyi temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Beyazlar Hangi Programda Kaç Derecede Yıkanır?

 

Beyaz çamaşırlarınızı, desen ve kumaş tipine göre ayırınız. Desenlerine ve kumaş özelliklerine göre ayırdığınız kıyafetlerin yıkama talimatlarını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Pamuklu kumaşlarınızı makinanızın pamuklu ayarında maksimum 40 derecede beyazlara özel deterjan kullanarak yıkayınız. Eğer çok lekeli değilse çamaşırlarınızı 40 derecenin üzerinde yıkamamalısınız. Sentetik beyazlarınızı makinanın sentetik ayarında ve 30 derecede, beyazlara özel deterjan kullanarak yıkayabilirsiniz. Beyaz gömleklerinizi ise hassas ayarda ya da makinanızda varsa gömlek ayarında yıkayabilirsiniz.

 

Renkliler Kaç Derecede Hangi Programda Yıkanır?

 

Renklerine göre gruplandırdığınız renkli çamaşırlarınız bu kez de kumaş türüne göre elemelisiniz. Pamuklu ile sentetik kumaşı aynı anda yıkamamaya özen gösterin. Renkli çamaşırlarınızı 40 derecinin üzerinde yıkamayın. Çünkü 40 derecenin üzeri renkli çamaşırlarınızın renklerini soldurabilir. Eğer çok lekeli değil ise renklilere özel deterjanla çamaşırlarınızı makinanızın hızlı renkli ayarında yıkabilirsiniz. Aynı beyazlarda olduğu gibi çamaşırlarınızın kumaş türüne göre pamuklu, sentetik, hassas gibi ayarlarda 30 dereceyi geçmeyecek şekilde renklilere özel deterjan ile yıkamanızı öneririz

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.