Beyaz ve Renkli Kıyafetlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Beyaz ve Renkli Kıyafetlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Beyaz ve Renkli Kıyafetlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

 

Her kıyafet kendine özel bakım ister. Beyaz ve renkli kıyafetleriniz birbirinden ayrı özelliklere sahiptir. Bu yüzden ikisinin da bakımı ve yıkma talimatları farklılık gösterir. Kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanabilmeniz için yıkama talimatlarına uygun olarak temizlemeniz gerekmektedir.

 

Beyaz ve Renkli Kıyafetlerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Beyazlarınızın lekelenmemesi, renkli kıyafetlerinizin renklerinin solmaması gerekir. Çünkü rengi solmuş bir kırmız ile şık olmazsınız. Lekeli ya da başka bir renk bulaşmış beyaz gömleğinizle şık kombinler yapamazsınız. Beyaz ve renkli kıyafetlerinizin bakımında ilk dikkat etmeniz gereken şey ayrı ayrı yıkamanızdır.

 

Beyazlar ve renkliler kumaş türleri aynı olsa daha iyi makinada yıkanmamalıdır. Çünkü beyaz çamaşırlarınız renk salan bir tişörtünüz tarafından mahvolabilir. Bununla beraber çamaşır deterjanınız ayrı olmalıdır. Beyaz çamaşırların ihtiyacı olan her zaman beyaz kalmaktır ve bu yüzden kullanacağınız deterjan beyazlara özel leke çıkarıcı özellikte olmalıdır. Renkli kıyafetlerinizin ise renkleri solmamalıdır, bu yüzden renk koruyuculu renkliler özel deterjanları tercih etmelisiniz.

 

 

Kıyafetlerinizi Renklerine Göre Ayırın

 

Beyaz ve renkli kıyafetlerinizi yıkamak için renklerine göre gruplamanızı öneririz. Mesela beyaz ve desenli beyazlarınız ayrı bir grup, siyahlar tonlarına ve desenlerine göre ayrı bir grup, karışık renkli çamaşırlarınız ayrı bir grup olmalıdır. Koyu renkli çamaşırlar ile açık renkli çamaşırlarınızı da ayrı bir grup yapmalısınız. Kıyafetlerinizi yıkarken renklerine ve desenlerine göre ayırarak yıkamanız kıyafetlerdeki deformasyonu ortadan kaldırarak daha uzun süre kullanmanıza olanak sağlar.

 

 

Kıyafetlerinizi Yıkama Derecesine Göre Gruplayın

 

Renklerine göre ayırdığınız çamaşırlarınız her birinin yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkanması gerekir. Kıyafetlerinizin kumaşına ve baskısına göre kıyama talimatları değişir. Diyelim ki siyah iki çamaşırınız var birisinin talimatında 40 derecede yıkayınız yazıyorken diğerinde 30 derece yazıyor. Bu durumda bu ikiliyi birlikte yıkmayı düşünüyorsanız kararınız en düşük dereceden yana olmalıdır.

 

Kıyafetlerinizi Kumaşlarına Göre Gruplayın

 

Renk ve derecelerine göre ayırdığınız çamaşırları bir de kumaş özelliklerine göre ayırmanız gerekir. Çünkü yünlü ve sentetik kumaşları birlikte yıkamak iki kumaşın da zarar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden her kıyafeti kumaş grubuna göre ayırmalısınız. İşte bu ayrım nedeniyle çamaşır makinalarında sentetik, yünlü ve pamuklu ayarları yer alır. Çamaşırlarınızı kumaş türüne göre ayırarak doğru ayarda yıkayabilirsiniz.

 

 

 

 

Kıyafetlerinizi Kuruturken Direkt Güneşe Maruz Bırakmayın

 

Çamaşırlarınızın daha uzun ömürlü olması için kurutma makinası yerine, gün ışığında kurutmanızı öneririz. Lakin, bu direkt olarak güneş ışında kurutmanız anlamına gelmez. Güneşin dünyaya dik açıyla vurduğu saatlerde direkt olarak güneş ışığı ile kuruyan renkli çamaşırlarınızın, renklerinde solmalar meydana gelebilir. Bu yüzden güneş ışığını direkt olarak almayacakları bir noktaya çamaşırlarınızı sermenizde fayda vardır.

 

Beyaz Kıyafetleriniz için Özel Deterjan Kullanın

 

Beyazlar özel bakım isteyen kıyafet grubundadır. Küçük bir leke beyaz kıyafetlerinizde felakete sebep olabilir. Bu yüzden beyazlara özel leke çıkarıcı özellikli deterjanlar kullanmanızı öneririz. Beyazın solmaması, ilk günkü parlaklığını koruması ve lekesiz olması gerekir. Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken her zaman renkli kıyafetlerin ayrıldığından emin olun. Hatta beyaz ama desenli çamaşırlarınızı ayrı bir grup yaparak yıkayınız. Sadece beyaz olan çamaşırların arasına kaçmış minik mavi bir parça tüm beyazlarınızın boyanmasına sebep olabilir. Bu tip kazaların yaşanması için çamaşırlarınızı iki kere kontrol ederek yıkamayı başlatmanız daha iyi olur.

 

 

Çamaşır Makinanızı Çok Fazla Doldurmayın

 

Renklerine, kumaşlarına ve yıkma derecelerine göre ayırdığınız çamaşırları yıkama zamanı geldi. Çamaşır makinanızı tam anlamıyla doldurmayın. Her zaman makinanızın kapağını kapattığınızda dışarıdan hala içerideki boşluğu ve makinanın tamburunu görebilir olmanız gerekir. Çünkü ağzına kadar dolu bir makinada deterjan tüm çamaşırlara ulaşmayabilir ve istediğiniz temizlik sağlanamaz. Makinanın tam dolu olması hem yıkama hem de sıkma aşamasında sorunlara yol açar. Sürekli olarak tam dolu çalışan çamaşır makinaları bir süre sonra hata vermeye ve bozulmaya başlar. Bu yüzden olabildiğince yarım kapasite çamaşır koyarak hem makinanızı yormaz hem de çamaşırlarınızın daha iyi temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Beyazlar Hangi Programda Kaç Derecede Yıkanır?

 

Beyaz çamaşırlarınızı, desen ve kumaş tipine göre ayırınız. Desenlerine ve kumaş özelliklerine göre ayırdığınız kıyafetlerin yıkama talimatlarını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Pamuklu kumaşlarınızı makinanızın pamuklu ayarında maksimum 40 derecede beyazlara özel deterjan kullanarak yıkayınız. Eğer çok lekeli değilse çamaşırlarınızı 40 derecenin üzerinde yıkamamalısınız. Sentetik beyazlarınızı makinanın sentetik ayarında ve 30 derecede, beyazlara özel deterjan kullanarak yıkayabilirsiniz. Beyaz gömleklerinizi ise hassas ayarda ya da makinanızda varsa gömlek ayarında yıkayabilirsiniz.

 

Renkliler Kaç Derecede Hangi Programda Yıkanır?

 

Renklerine göre gruplandırdığınız renkli çamaşırlarınız bu kez de kumaş türüne göre elemelisiniz. Pamuklu ile sentetik kumaşı aynı anda yıkamamaya özen gösterin. Renkli çamaşırlarınızı 40 derecinin üzerinde yıkamayın. Çünkü 40 derecenin üzeri renkli çamaşırlarınızın renklerini soldurabilir. Eğer çok lekeli değil ise renklilere özel deterjanla çamaşırlarınızı makinanızın hızlı renkli ayarında yıkabilirsiniz. Aynı beyazlarda olduğu gibi çamaşırlarınızın kumaş türüne göre pamuklu, sentetik, hassas gibi ayarlarda 30 dereceyi geçmeyecek şekilde renklilere özel deterjan ile yıkamanızı öneririz

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.