Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

 

Her kadının gardırobunda yer alan bin bir emekle seçilen abiyeler, genellikle bir kez giyilir. Düğün, nişan gibi özel gün etkinliklerinde tercih edilen abiye kıyafetler bir kere giyildikten sonra bir başka etkinliğe kadar dolaptaki yerini alır. Aldığınız günkü gibi giymek istediğiniz abiyelerinizi ise doğru koşullarda saklamanız gerekir. Doğru şekilde bakımı yapılmayan ve saklanamayan abiyeler ise tekrar kullanmak için uygun olmayabilir.

 

Peki, sadece özel günlerde giydiğiniz bu özel kıyafetleri nasıl saklamalısınız?

 

Abiye Kıyafetleri Muhafaza Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Abiyeler genellikle günlük kıyafetlerden farklıdır. Çünkü özel günler için üretilen bu özel giysilerin hem kumaşları hem de üzerinde kullanılan aksesuarları özel bakım ister. Uzun bir abiyenin uzun süre askılı kalması elbiseye zarar verebilir. Tam tersi abiyenizi katlayarak kaldırmanız kumaşın kırışmasına da sebep olabilir. Bu yüzden giymesi aşırı keyifli olan abiyelerinizi doğru şekilde saklamanız gerekir.

 

Abiyelerinizi giydikten sonra muhakkak temizletmelisiniz. Sonuçta bir etkinle uzun saatler üzerinizde kaldı. Gerek ter gerekse mekândan aldığı kirle abiyenizi olduğu gibi kaldıramazsınız. Temizlenmeden kaldırılan abiyelerde oluşan lekeler çıkmaz ve kumaş zamanla hasar görebilir. Temizleme işlemi için abiyelerinizin yıkama talimatlarına uymanız gerekir. Elde yıkma önerilen kıyafetleri elde, kuru temizleme önerilen kıyafetleri kuru temizlemeye vermelisiniz. Talimatına uygun yıkma ve bakımı yapılmayan abiyeleriniz zarar görebilir. Doğru şekilde yıkanan ve kurutulan abiyenizin ütüleme kısmına geçebilirsiniz. Eğer kuru temizleme yaptırdıysanız zaten kıyafetiniz size ütülü teslim edilecektir. Elde yıkama yapıldıysa ütülerken çok dikkatli olmalısınız. Ütünüz orta ayarda ve az buharlı olmalıdır. Abiyenizin kumaşının zarar görmemesi için yüksek ısıya maruz bırakılmaması gerekir.

 

Abiyelerinizi kaldırmadan önce kuru olduğuna emin olmasınız. Üzerinde taş ya da işleme varsa bunların tadilatlarını da yapabilirsiniz. Böylece kıyafetinizi bir sonraki giyişinizde ışıltısını kaybetmemiş olur.

 

Abiyeler pamuklu kumaştan üretilmez bu yüzden kumaşın hacmini kaybetmeyecek alanlarda saklamanız yani sıkıştırmamanız gerekir.

 

Abiye Elbiseleriniz Kılıf İçinde Saklayın

 

Abiye kıyafetlerinizi nem ve rutubetten uzak alanlarda sıkıştırmadan saklamanız gerekiyor. Bu yüzden elbise kılıflarını kullanabilirsiniz. Genellikle nefes alan kumaşlardan üretilen elbise kılıfları abiyenizin hava almasını da olanak verir. Naylon ya da plastik elbise kılıfları kumaşın nefes almasını engelleyerek abiyenize zarar verebilir. Bu yüzden pamuklu kumaştan üretilen ve nefes alan bir elbise kılıfı seçmenizi öneriyoruz.

 

Abiyelerinizi Sakladığınız Yer Önemli

 

Tertemiz bir şekilde kılıfa koyduğunuz abiyenizi nem, rutubet, küf ve tozdan uzak bir yerde saklamalısınız. Hacimli bir abiye ise kesinlikle sıkışmamasına ve üzerine yük binmemesine özen göstermelisiniz. Ara sıra abiyenizin kılıfını açarak havalandırmalısınız.

 

Abiye Kıyafetlerinizi Nasıl Asmalısınız?

 

Abiyelerinizi askıda tutmanız gerekir. Abiyenizin ağırlığı etek uçlarında ise elbisenin deforme olmaması için etek uçlarını havaya kaldıracak bir askı daha ekleyerek elbise kılıfında saklayabilirsiniz. Abiyenizin kırışmasını önlemek için muhakkak askılı saklamanız gerekir. Yeniden giymek istediğiniz zaman ütü ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 

Abiye Kıyafetler Nasıl Temizlenmeli?

 

Abiyeler özel üretilen giysilerdir. Kumaşları ve üzerindeki taşları ile özel bakım isterler. Yıkama talimatlarında verilen yönlendirmelere uygun şekilde bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Genellikle kuru temizleme önerilir. Elde yıkama önerilen abiyeleriniz için suyun sıcaklığı ve kullandığınız deterjan önemlidir. Bu yüzden içerisinde leke çıkarıcı kimyasallar bulunmayan deterjanlar tercih edebilirsiniz. Düşük ısıda ve elde narin bir yıkama yapmalısınız.

 

Abiyenizdeki lekeleri çıkarmak için leke çıkarıcı mendilleri kullanabilirsiniz. Genellikle leke oluştuğunu fark ettiğiniz anda lekeye müdahale ederseniz, kumaşın içine işlemesini engelleyebilirsiniz.

 

Abiye Kıyafetler Nasıl Ütülenmeli?

 

Abiye elbiseleri ütülemek hassas bir iştir. Özel kumaşlardan üretilen abiyeler yüksek ısıya buhara dayanamazlar. Elbisenizin deforme olmasını engellemek için ütünüzün ısı ayarını düşürmeniz gerekir. Ütü masası üzerinde orta ısıda, hafif buharlı bir ütüleme yapabilirsiniz. Hatta kumaşın direkt olarak ısıya maruz kalmasını engellemek ya da üzerindeki taşlara zarar vermemek için elbisenizi tersten ütülemeyi deneyebilirsiniz. Üzerinde taş ya da pul gibi detaylar bulunmayan abiyeleriniz üstüne hafif nemli ince bir örtü serebilir ve onun üzerinden ütüleme yapabilirsiniz. Böylece ütünün sıcaklığı direkt olarak kumaşla temas etmemiş olur. Ütüleme işlemini oldukça dikkatli yapmalısınız. Aynı nokta üzerinde uzun süre beklememelisiniz. Uzun süre ısıya maruz kalmak kumaşa zarar verebilir

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.