Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

 

Her kadının gardırobunda yer alan bin bir emekle seçilen abiyeler, genellikle bir kez giyilir. Düğün, nişan gibi özel gün etkinliklerinde tercih edilen abiye kıyafetler bir kere giyildikten sonra bir başka etkinliğe kadar dolaptaki yerini alır. Aldığınız günkü gibi giymek istediğiniz abiyelerinizi ise doğru koşullarda saklamanız gerekir. Doğru şekilde bakımı yapılmayan ve saklanamayan abiyeler ise tekrar kullanmak için uygun olmayabilir.

 

Peki, sadece özel günlerde giydiğiniz bu özel kıyafetleri nasıl saklamalısınız?

 

Abiye Kıyafetleri Muhafaza Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Abiyeler genellikle günlük kıyafetlerden farklıdır. Çünkü özel günler için üretilen bu özel giysilerin hem kumaşları hem de üzerinde kullanılan aksesuarları özel bakım ister. Uzun bir abiyenin uzun süre askılı kalması elbiseye zarar verebilir. Tam tersi abiyenizi katlayarak kaldırmanız kumaşın kırışmasına da sebep olabilir. Bu yüzden giymesi aşırı keyifli olan abiyelerinizi doğru şekilde saklamanız gerekir.

 

Abiyelerinizi giydikten sonra muhakkak temizletmelisiniz. Sonuçta bir etkinle uzun saatler üzerinizde kaldı. Gerek ter gerekse mekândan aldığı kirle abiyenizi olduğu gibi kaldıramazsınız. Temizlenmeden kaldırılan abiyelerde oluşan lekeler çıkmaz ve kumaş zamanla hasar görebilir. Temizleme işlemi için abiyelerinizin yıkama talimatlarına uymanız gerekir. Elde yıkma önerilen kıyafetleri elde, kuru temizleme önerilen kıyafetleri kuru temizlemeye vermelisiniz. Talimatına uygun yıkma ve bakımı yapılmayan abiyeleriniz zarar görebilir. Doğru şekilde yıkanan ve kurutulan abiyenizin ütüleme kısmına geçebilirsiniz. Eğer kuru temizleme yaptırdıysanız zaten kıyafetiniz size ütülü teslim edilecektir. Elde yıkama yapıldıysa ütülerken çok dikkatli olmalısınız. Ütünüz orta ayarda ve az buharlı olmalıdır. Abiyenizin kumaşının zarar görmemesi için yüksek ısıya maruz bırakılmaması gerekir.

 

Abiyelerinizi kaldırmadan önce kuru olduğuna emin olmasınız. Üzerinde taş ya da işleme varsa bunların tadilatlarını da yapabilirsiniz. Böylece kıyafetinizi bir sonraki giyişinizde ışıltısını kaybetmemiş olur.

 

Abiyeler pamuklu kumaştan üretilmez bu yüzden kumaşın hacmini kaybetmeyecek alanlarda saklamanız yani sıkıştırmamanız gerekir.

 

Abiye Elbiseleriniz Kılıf İçinde Saklayın

 

Abiye kıyafetlerinizi nem ve rutubetten uzak alanlarda sıkıştırmadan saklamanız gerekiyor. Bu yüzden elbise kılıflarını kullanabilirsiniz. Genellikle nefes alan kumaşlardan üretilen elbise kılıfları abiyenizin hava almasını da olanak verir. Naylon ya da plastik elbise kılıfları kumaşın nefes almasını engelleyerek abiyenize zarar verebilir. Bu yüzden pamuklu kumaştan üretilen ve nefes alan bir elbise kılıfı seçmenizi öneriyoruz.

 

Abiyelerinizi Sakladığınız Yer Önemli

 

Tertemiz bir şekilde kılıfa koyduğunuz abiyenizi nem, rutubet, küf ve tozdan uzak bir yerde saklamalısınız. Hacimli bir abiye ise kesinlikle sıkışmamasına ve üzerine yük binmemesine özen göstermelisiniz. Ara sıra abiyenizin kılıfını açarak havalandırmalısınız.

 

Abiye Kıyafetlerinizi Nasıl Asmalısınız?

 

Abiyelerinizi askıda tutmanız gerekir. Abiyenizin ağırlığı etek uçlarında ise elbisenin deforme olmaması için etek uçlarını havaya kaldıracak bir askı daha ekleyerek elbise kılıfında saklayabilirsiniz. Abiyenizin kırışmasını önlemek için muhakkak askılı saklamanız gerekir. Yeniden giymek istediğiniz zaman ütü ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 

Abiye Kıyafetler Nasıl Temizlenmeli?

 

Abiyeler özel üretilen giysilerdir. Kumaşları ve üzerindeki taşları ile özel bakım isterler. Yıkama talimatlarında verilen yönlendirmelere uygun şekilde bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Genellikle kuru temizleme önerilir. Elde yıkama önerilen abiyeleriniz için suyun sıcaklığı ve kullandığınız deterjan önemlidir. Bu yüzden içerisinde leke çıkarıcı kimyasallar bulunmayan deterjanlar tercih edebilirsiniz. Düşük ısıda ve elde narin bir yıkama yapmalısınız.

 

Abiyenizdeki lekeleri çıkarmak için leke çıkarıcı mendilleri kullanabilirsiniz. Genellikle leke oluştuğunu fark ettiğiniz anda lekeye müdahale ederseniz, kumaşın içine işlemesini engelleyebilirsiniz.

 

Abiye Kıyafetler Nasıl Ütülenmeli?

 

Abiye elbiseleri ütülemek hassas bir iştir. Özel kumaşlardan üretilen abiyeler yüksek ısıya buhara dayanamazlar. Elbisenizin deforme olmasını engellemek için ütünüzün ısı ayarını düşürmeniz gerekir. Ütü masası üzerinde orta ısıda, hafif buharlı bir ütüleme yapabilirsiniz. Hatta kumaşın direkt olarak ısıya maruz kalmasını engellemek ya da üzerindeki taşlara zarar vermemek için elbisenizi tersten ütülemeyi deneyebilirsiniz. Üzerinde taş ya da pul gibi detaylar bulunmayan abiyeleriniz üstüne hafif nemli ince bir örtü serebilir ve onun üzerinden ütüleme yapabilirsiniz. Böylece ütünün sıcaklığı direkt olarak kumaşla temas etmemiş olur. Ütüleme işlemini oldukça dikkatli yapmalısınız. Aynı nokta üzerinde uzun süre beklememelisiniz. Uzun süre ısıya maruz kalmak kumaşa zarar verebilir

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
2024 Yılbaşı İndirimleri, Hediye Fikirleri | Mısırlı 1951
Her mevsimin favorisi olan, şık ve lüks triko kıyafetler, Mısırlı 1951’in yeni yıl koleksiyonunda da zamansız çizgisini ve eşsiz kalitesini koruyor. Yıllarca, hatta on yıllarca giyebileceğiniz, gardırobunuzun demirbaşı olabilecek birbirinden şık kıyafetler, imza stilinizi yeni yılda da yansıtmanızı sağlıyor. Topraksı tonların vazgeçilmez cazibesinden soyut desenlere ve canlı tonlara kadar, yeni yıl koleksiyonunda her ruh haline ve stil kodlarına uygun parçalar karşınıza çıkıyor. Mısırlı 1951’in ayrıcalıklı yeni yıl indirimleri ise zamansız, lüks ve şık triko parçaları cazip avantajlarla satın almanıza fırsat sunuyor. Siz de yıl sonu indirimleri ile yeni yıl koleksiyonunu yakalamak için acele edin!
Vücut Tipine Göre Triko Kazak Nasıl Seçilir? | Mısırlı 1951
Triko kazaklar, sonbahar başlangıcından kışın son aylarına kadar kombinlerinize eşlik eder. Kış ayları için daha kalın modelleri, sonbaharda ise görece daha ince seçenekleri seçersiniz. Bu modellerin tamamı, tüm yıl boyunca modasını asla yitirmez. Bu nedenle de kombinlerinize her zaman şıklık katar. Ancak hangi kazağı seçeceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz gerekir. Ardından size yakışacak modeli bulmanız oldukça kolay!
Triko Tunik Kombininde Püf Noktalar
Triko tunik, her bedenden kadının stiline katkı sunan ve ilkbahardan kışa kadar tüm mevsimlerde kombinlenmeye uygun mükemmel bir parçadır. Kalça ile diz arası uzunlukta ve dökümlü kesimiyle tanınan tunikler, trikonun hassas ve yüksek kaliteli dokusuyla buluştuğunda şık kombinlere dönüşebilir. Ofiste klas bir tarzda giyinmek, hafta sonları şık görünmek veya seyahat ederken havalı ve konforlu hissetmek gibi çeşitli ortamlar için idealdir. Tuniklerin stili, kumaşı, kalıbı, rengi ve baskısı doğrultusunda kombinler değişse de bazı püf noktaları her durumda şık görünmenizi sağlayabilir. Siz de gardırobunuzdaki veya alışveriş listenizdeki triko tunikleri kombinlemek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.
Triko Tulumlar Hangi Renklerde Tercih Edilir? | Mısırlı 1951
Tek parçada şıklık söz konusu olunca elbiseler kadar tulumların da zahmetsiz şıklığı ve zarafeti öne çıkar. Her mevsimin ruhuna uygun olan triko ise tulumların daha elegan ve klas bir tavır kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca çok yönlülüğe sahip triko tulumlar, hafta sonu brunch etkinliğinden klas iş toplantılarına ve özel bir akşam yemeğine kadar, hayatınızın her noktasında silüetinize zarif bir şekilde eşlik edebilir. Son derece zengin bir renk paletine sahip olan triko tulumlar arasından seçim yapmak pek kolay olmayabilir. Siz de  triko tulum  modelleri için hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, bu yazıda en etkili ipuçlarını bulabilirsiniz.
Triko Tişörtleri Uzun Süre Kullanmanız İçin Öneriler | Mısırlı 1951
Pamuk ya da yün ipliklerle üretilen triko tişörtler şıklığın ve elegan görünümün bir parçası olarak nitelendirilebilir. Vücudu nazikçe saran, esnek ve yumuşak bir his bırakan bu ürünler doğru bakımla uzun süre keyifle kullanılabilir. Bakım söz konusu olduğunda akıllara triko tişört nasıl yıkanır sorusu gelebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Triko tişörtlerin uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinizle ilgili püf noktalarını yakından inceleyelim.
Triko Panço Nedir? Triko Panço Bakımı Nasıl Yapılır? | Mısırlı 1951
Triko panço modelleri, modern bir görünüm ve iddialı bir stil sergilemekten hoşlanan tüm kadınların değerlendirmesi gereken en önemli tekstil ürünleri arasında yer alır. Estetik, şık ve özgün tasarımlarıyla kullanıcıların stiline çarpıcı bir derinlik kazandıran panço triko seçenekleri, hem geleneksel hem de yenilikçi çizgileriyle tarzınızı belirgin şekilde zenginleştirir. Peki triko panço nedir, hangi kombinlerde değerlendirilir ve bu eşsiz tekstil tasarımının bakımı nasıl yapılır? Detaylar için yazının devamını inceleyebilirsiniz.
Triko Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Mısırlı 1951
Triko, moda dünyasının zamansız bir klasiğidir. Kullanıcıların kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayan pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kadın kazaklardan narin hırkalara kadar, her ürüne yansınamaz bir çekicilik katar. Bu çok yönlü kumaş, günlük kıyafetlerde ya da özel günler için yapılan kombinlerde tercih edilebilir. Giysilere şıklık ve konfor katmakla kalmaz aynı zamanda soğuk havalarda sıcaklık da sağlar. Örgü kazaklar gibi klasik parçalardan hırka ve panço gibi iddialı ürünlere kadar birbirinden farklı pek çok tasarımla kullanıcılara sunulan triko kumaşı  bu kadar özel yapan nedir?
Triko Kıyafetlerin Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır? | Mısırlı 1951
Kıyafet kumaş çeşitleri, etkileyici ve kaliteli bir giyim tarzı oluşturmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer alır. Doğru kumaş türünü seçmeniz, stilinizi çarpıcı ve iddialı bir şekilde sergilemenin en önemli adımlarından biridir. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kumaş kalitesidir. Özellikle triko ürünleri seçen kullanıcıların seçtikleri kıyafetlerin kumaş kalitesine ve dokusuna büyük bir titizlikle yaklaşması gerekir. Kaliteli bir trikodan üretilmiş modeller, daha şık bir görünüm sergilemenize yardımcı olurken etkileyici yapılarını da uzun süre boyunca muhafaza eder. Peki triko kıyafetlerin kumaş kalitesi nasıl anlaşılır? Detaylar için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.