Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar

Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar

Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar 

Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.

Triko Kıyafet Nasıl Yıkanır? 

Bakım aşamasındaki en sık karşılaşılan soruların başında “trikolar nasıl yıkanır” yer alır. Trikolar hem makine hem de elde kolaylıkla yıkanabilir. Fakat yıkama aşamasındaki en önemli nokta sıcaklık ayarıdır. Yüksek sıcaklıkta yıkanan trikolarda çekme ve küçülme gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Çok soğuk su ise kirlerin yeterince temizlenmemesine sebebiyet verir. Bundan dolayı ortalama 30 derece sıcaklıkta yıkanması uygundur. Sıcaklığın yanı sıra kullanılan deterjan da triko yıkama aşamasında önem taşır. Triko kumaşı hassas iplerden oluştuğundan klasik deterjanlar zarar verebilir. Bundan dolayı narin ürünler için üretilen deterjanlar tercih edilmelidir. Böylelikle narin olan triko kıyafetleriniz, deterjan kalıntılarından en az seviyede etkilenerek, daha geç sürede yıpranır.

Triko Kıyafet Makinede Yıkanır mı? 

“Triko kıyafetler nasıl yıkanır” sorusuna en sık verilen cevaplardan biri de makinedir. Gelişmiş teknolojiler sayesinde triko kıyafetler kolaylıkla makinede yıkanabilir. Fakat makine yıkamasında dikkat edilmesi gereken iki şey vardır. Bunlardan ilki sıcaklık ikincisi de programdır. Eğer triko kumaşlarını doğru programda yıkamaz, devir sayısını çok yüksek tutarsanız, kumaş hassas olduğu için çok çabuk bozulabilir. Bu yüzden makinenizin hassas ve narin kıyafetler için olan programı tercih edilmelidir. Eğer makinenizde bu program yoksa devir ortalama 400-600 arasında tutulurken, sıkma seviyesi de en düşüğe ayarlanmalıdır. Aynı zamanda uzun değil, kısa süreli bir program tercih edilmelidir. Uzun süre su ile yıkamak sıcaklık ne kadar az olursa olsun, kumaşın çekmesine ve yıpranmasına sebebiyet verebilir.

Triko Kıyafet Kaç Derecede Yıkanır? 

Genellikle triko kıyafetlerini yıkamak için en çok tercih edilen yollardan biri çamaşır makinesidir. Fakat çamaşır makinesinde yıkarken en çok dikkat edilmesi gereken nokta da sıcaklıktır. Bundan dolayı triko kıyafet kullananlar tarafından “triko elbise kaç derecede yıkanır” sorusu sıklıkla gündeme gelir. Triko kıyafetleri makinede yıkamak için ideal sıcaklık 30 derecedir. Fakat eğer kıyafetin üzerinde zorlu bir leke bulunuyorsa en fazla 40 dereceye kadar yıkanmalıdır. Ayrıca kıyafet üzerinde yer alan kullanım talimatlarında da uygun sıcaklık derecesinden bahsedilir. Dileyen kullanıcılar bu kısmı inceleyerek de uygun sıcaklık, deterjan ve programla birlikte kıyafetlerini makinede yıkayabilir.

Triko Kıyafetler Kurutucuda Kurutulabilir mi? 

Triko kıyafetleri kurutma için kurutucu kullanmak zararlıdır. Kumaşın yıpranmasına ve çabuk eskimesine sebebiyet verir. Bundan dolayı “triko kurutma makinesine atılır mı” sorusunun cevabı olumsuzdur. Trikoları bazı püf noktalara dikkat ederek, doğal ortamda kurutmak gereklidir. Öncelikle yıkanan trikoyu çamaşır ipine aşarak kurutmamak gereklidir. Bu yöntem ıslak olduğundan dolayı trikonun yere sarkmasına ve genişlemesine sebebiyet verir. Bundan dolayı triko çamaşır askılığa daha düz bir şekilde koyulmalıdır. Dileyen kişiler düz bir zemine havlu sererek, trikoyu üzerine koyabilir. Düz bir şekilde konulan trikonun kuruması için oda sıcaklığında 1 ile 2 gün beklemesi gereklidir. Bu şekilde yapılan kurutma işlemlerinde kumaş esnemez, çekmez ya da şekil bozulması ile karşılaşmaz.

Triko Kıyafet Nasıl Ütülenir? 

“Triko ütülenir mi” sorusuna olumlu cevap verebilmek mümkündür. Fakat bu aşamada kumaşı nasıl ütülediğiniz büyük bir önem taşır. Trikoyu eğer yıkandıktan hemen sonra ütülemek isterseniz, ütünün ısı derecesi orta seviyede olmalıdır. Aynı zamanda ütünün buhar fonksiyonu kullanılarak ütüleme işlemi yapılmalıdır. Eğer buharlı ütüleme özelliği bulunmayan bir cihaza sahipseniz kıyafetinize su püskürterek de buhar etkisi yaratabilmeniz olanaklıdır. Ütü sırasında bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kıyafetin ters çevrilmesidir. Ayrıca ütü sırasında hafif baskı uygulayarak, hareket etmek kumaşın daha fazla parlamasına yol açar. Fakat kumaşın yanmaması için ütüyü çok fazla aynı yerde bekletmemek ve sürekli gezdirmek gereklidir. Son olarak ütüleme bittikten sonra triko kıyafetinizi hemen katlamak yerine düz bir şekilde serip, yaklaşık beş dakika sonra katlamak iz oluşumunun önüne geçerken, kıyafetinizin daha geç kırışmasına sebebiyet verir.

Triko Kıyafet Renginin Solmaması İçin Neler Yapılabilir? 

Triko kıyafetler doğru yıkanmadığı ve kurutulmadığı takdirde esnemeden ve çekmeden ziyade renk solması problemi ile karşılaşmak mümkündür. Triko kıyafetlerinin renginin solmaması için çok sık yıkamamak gereklidir. Bundan dolayı kıyafeti giydikten sonra eğer lekesi yoksa biraz havalandırıp, kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda yıkama sırasında da doğru program ve ısıda yıkanıyor olmasına dikkat edilmelidir. Yüksek sıcaklık ve yanlış programda yıkanan triko kıyafetlerde renk solması ile karşılaşılabilir. Kıyafetinizi yıkadıktan sonra aşırı güneş alan bir yerde kurutmamak da renk solma problemi açısından önem taşır. Çok fazla güneşe maruz kalan kıyafetlerin rengi solar. Ütü yaparken de aynı kurala dikkat edilmeli ve kıyafetler yüksek sıcaklıkla ütülenmemelidir.

Triko Kıyafetlerin Topaklanma Sorunu Nasıl Önlenir? 

Triko kıyafetlerin en büyük sorunlarından biri tüylenme ve topaklanmadır. Triko tüylenmesi kıyafetin doğru bakılmamasından kaynaklanır. Bu sorunu önlemek adına kullanıcılar yıkama aşamasında makineyi çok fazla kıyafet ile doldurmamalıdır. Triko için uygun bir deterjan tercih etmelidir. Kullanım esnasında kıyafet çok fazla esnetilmemelidir. Kullanıcı eğer trikoyu elde yıkıyorsa, çitileme işlemi yapmamalıdır.  Yıkama sırasında doğru program ve sıcaklık tercih edilmelidir. Kısacası triko bakımındaki önemli noktalara dikkat eden kullanıcılarda, topaklanma sorunu ile karşılaşılma oranı düşüktür. Bundan dolayı “triko kumaş nasıl yıkanır” ya da “hangi programda yıkanır” gibi sorunların cevaplarını inceleyerek, kullanıma devam etmek gereklidir.         

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.