Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?

Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?

Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir. 


Triko Kumaş Nedir?


Triko sözcüğü dilimize Fransızca tricoter fiilinden gelir. Tricoter yani triko örme demektir. Triko kumaşın bir tarafı dokulu, diğer tarafı pürüzsüz ve zikzaklı olmadır. Böylece triko kumaştan yapılan giysiler hem daha sağlam hem de yumuşacık olur.


Triko kumaşı elde edebilmek için özel örgü makinelerinde pamuk ve yün ipleler birlikte örülür. Yani triko kumaş elde edebilmek için özel düz örme makinelere ihtiyaç vardır. 
İçeriğindeki pamuk ve yün nedeniyle ısı kaybı yaşatmadığı gibi geniş araklı dokuması sayesinde nefes alır ve terletmez. Yani kısaca triko kumaş yazın serin, kışın sıcak tutar diyebiliriz. 

Kazak ise bir kumaş türü değildir. Kazak, kollu veya kolsuz baştan geçirilerek giyilen bir üst giysisidir. Yün, pamuk ve sentetik fiber ve bunların birleşimlerinden oluşan örme bir giysi türüdür. Özellikle kış aylarında vücudu soğuktan korumak için kullanılan kazak, triko kumaştan da üretilir. 

Triko ve Kazak Neden Karıştırılır?

Triko ve kazağın birbirine karışmasında başlıca etken triko kumaştan yapılan kazakların daha sıcak tutmasıdır ve sık tercih edilmesidir. Halk arasında kazak dendiği zaman akla triko kazaklar gelir.

Triko kumaştan yapılan kazaklar konforlu ve uzun ömürlüdür, bu nedenle triko ve kazak tanımları birbirleri ile karıştırılır haledir.  Çünkü triko kumaştan elde edilen kazaklar, kış aylarında hem şık olmanızı sağlar hem de terletmeden sizi soğuktan korur. 

Ayrıca dört mevsim giyilebilen triko kazaklar nedeniyle triko kumaş ve kazak kavramlarının birbirlerine karıştırılması normaldir. “Yazın kazak giymek” denildiği zaman herkesin kafasında kalın kumaşlar ve uzun kollar belirse bile triko kumaştan üretilen ince dokulu, kısa kollu ve stil sahibi birçok kazak mevcuttur.

Triko Kumaşın Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Triko kumaş içirişinde yün ve pamuk bulundurur. Selanik, düz, saç örgü, haroşa ve jakarlı gibi desenlerde örülen yün ve pamuk iplikler sonucunda triko kumaş elde edilir. Triko kumaş örme stili nedeniyle kendiliğinde şıktır ve içeriğindeki pamuk ve yün sayesinde ısı konforu sağlar. Kışın sizi terletmeden sıcak tutan triko kumaştan üretilen parçalar, yazınsa dokuması nedeniyle nefes alır ve şıklığınızı tamamlar. 

•    Triko kumaş aralıklı örgüsü ile cilde hava aldırır ve cilt sağlığınızı korur. 
•    Triko kumaştan elde edilen giysileri esnek yapısı sayesinde tüm vücudunuzu sarar. 
•    Triko kumaş kolay buruşmaz, bu yüzden triko kumaştan elde edilen kıyafetlerin formu eski haline hızlıca döner ve çok fazla ütü istemez. 
•    Triko kumaş sizi yazın serin, kışın sıcak tutar. 


Triko kumaştan üretilen giysilerinizi, yıkama talimatlarına uygun şekilde kullanır ve doğru bakımı uygularsanız uzun yıllar kullanabilirsiniz. 

Triko Hangi Mevsimde Giyilir?


Triko mevsimsizdir. Triko kumaştan üretilen giysilerinizin örme sıklığı ısı tutumunu değiştirir. Triko bir atleti, crop topu, elbiseyi dört mevsim giyebilirsiniz. Aralıklı örgü yapısı ile yazın sizi serin tutmak için sarıp sarmalan triko kumaş, kışın sizleri sıcak tutmak için özenle dokunmuştur.

Kombinlerinizde şık parçalara yer vermek istediğiniz her an triko parçaları kullanabilirsiniz. Desenli örgüsü ile triko parçalar zamansız ve mekansız kombinler yapmanıza olanak sağlar. 

Triko Kazak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Triko kazak seçerken dikkat etmeniz gereken ilk unsur kumaş kalitesidir. Kaliteli triko kumaştan üretilen kazaklarınızı yıllarca kullanabilirsiniz. Kazak kış aylarıyla birleşmiş olsa bile ince örme triko kumaştan yapılan bir kazağı yaz aylarında da rahatlıkla giyebilirsiniz. Yani triko kazak seçerken dikkat etmeniz gerek ikinci nokta, kazağın ince mi yoksa kalın mi örüldüğüdür. Özellikle yaz için tasarlanan ince triko kumaştan yapılmış bir kazağı kışın, kışlık bir triko kazak kadar yüksek ısı tutma performansında kullanamazsınız. 

Triko bir kazak alırken bedeninize uygun olanı almaya özen gösterin. Çünkü, beden ölçünüzden küçük ve vücudunuzu sıkan bir kazakla şık ve konforlu olamazsınız. 


Triko Parçaları Kombinlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Triko kıyafetlerden örgü şekilleri ve desenleri ile zaten tek başına şıktırlar. Triko bir kazağınızı desenine uygun şekilde kot, kumaş ve triko pantolonla kombin yapabilirsiniz. Triko parçalar her türlü kumaş ile özgürce kullanılabilir. 

Klasik kesim bir triko kazağınızı, boyfriend pantolon ile kombin yapabilirsiniz. Ya da klasik kesim bir triko eteği basic bir tişört ile birlikte giyebilirsiniz. Triko parçalar içinde bulundukları tüm kombinlere şıklık dokunuşu yapar. Düz gri bir eşofmanınızın üzerine turuncu triko crop top giyerek kombinizi bir anda şıklıkla taçlandırabilirsiniz. Triko şıklığın özgürlükle buluşmasıdır. 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Vücut Tipine Göre Triko Elbise Nasıl Seçilir?
Giyim tarzınız, bir anlamda kendinizi dünyaya anlatma şeklinizdir. Sevdiğiniz bir gardırop oluşturmak söz konusu olduğunda vücut tipinize göre nasıl giyineceğinizi bilmek stilinizi kolaylıkla ifade etmenize olanak tanır. Seçtiğiniz kıyafet kodlarından saç renginiz ve teniniz ile uyum sağlayan renk tonlarına kadar tüm detaylar bir bütün olarak bakıldığında nasıl bir stile sahip olduğunuza dair ipuçları verir. Kazak , etek , pantolon , bluz gibi temel parçaların yer aldığı gardırobunuzda elbiseler daha farklı konumlanır. Gündüzden geceye uzanan zamansız elbise modellerinden biri ise triko elbiseler olur.
Triko Kıyafet Bakımında Püf Noktalar
Triko kıyafetler, tıpkı her kumaşta olduğu gibi özenli bir şekilde bakılmalıdır. Yıkama, kurutma ve ütüleme esnasında kumaşın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar mevcuttur. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan işlemler sayesinde triko kıyafet modelleriniz ; kumaş zarar görmediğinden dolayı daha geç eskir. Kısacası kıyafetlerinizin ömrü uzarken, görünüşü ise tıpkı ilk günkü gibi kalır. Bu yüzden kullanıcılar tarafından “triko nasıl yıkanmalı” ve “triko nasıl ütülenir” gibi soruların cevabı büyük bir merak konusudur.
Triko Kazak Kombini Nasıl Yapılır?
Kış ve Sonbahar mevsimlerinde size birbirinden çarpıcı kombinler hazırlama fikri verecek şık triko kazaklar, Mısırlı triko kazak seçkisinde zengin bir içerikle yer alır. Kısa ve uzun kollu kazaklar, crop triko kazak modelleri, çizgili kazak çeşitleri, boğazlı trikolar gibi birçok çeşitte model, koleksiyonun çarpıcı parçalarını oluşturur. Triko kazaklar , hem profesyonel iş yaşamında hem de casual kullanımda hayat kurtaran tasarımlardır. Pantolonlar , etekler ve hatta zaman zaman elbiseler , kazakların en ideal eşlikçisi olan alt grup parçalarıdır.
Triko Kazak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sıcak, rahat ve şık triko kazaklar her gardırobun olmazsa olmazları arasında yer alır. Stilinizi tamamlayan anahtar parçalardan biri olan triko kazaklar, onlara iyi baktığınız sürece uzun yıllar dayanarak ilk günkü halini korumaya devam eder. Triko kazak bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.
Triko Hırka Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Triko hırkalar, kış aylarında sıcak tutmaları ve kombinleri tamamlamaları yönüyle vazgeçilmez parçalardan biridir. Bu giysiler, pantolonlar , etekler ve elbiselerle rahatlıkla kombinlenebilir. Çok geniş kullanım alanına sahip olmaları yönüyle her gardıropta bulunması gereken hırka , bahar aylarında da ceket yerine tercih edilebilir. Bu kurtarıcı giysi, doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar kullanılabilir. Giysinin liflerine zarar vermemek için yanlış yıkama ve bakım yöntemlerinden uzak durmak gereklidir. Triko hırkaların bakımı, yıkama sıcaklığından kullanılan deterjana, kurutma yönteminden ütüleme sürecine kadar birçok adımı kapsar. Peki triko hırka bakımı nasıl yapılır? Triko kazaklar hangi programda yıkanır? Gelin triko hırka bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere göz atın.
Triko Etek Kombini Nasıl Yapılır?
Triko etek, mevsim geçişleri için rahat ve şık modelleri sizlere sunar. Özel seçkiler ile yapacağınız kombinler sayesinde her ortamda ilgi uyandırmanız mümkün olur. Triko etek çeşitleri farklı birçok giyim ürünü ve aksesuarlar ile uyum yakalayabilir, bu sayede çok yönlü kullanıma sahiptir. Tarzınız ne olursa olsun, sonbahar ve kışın en zarif kombinine sahip olmak için Mısırlı 1951 triko etek modellerinden ilham alabilirsiniz. Koleksiyonun eşsiz çizgili triko etek tasarımları ile feminen stilinizi canlandırabilirsiniz.
Triko Elbise Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Triko elbiseler, hem şıklıkları hem de rahatlıklarıyla her dolabın vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Soğuk kış günlerinde kabanlarınızla birlikte sizi sıcak tutan triko elbiseler, bahar aylarında ise tek parçayla şıklığı yakalamanıza olanak tanır. İncesinden kalınına, düz renklisinden desenlisine kadar pek çok modelin bulunduğu triko elbiselerin bakımına, kullanımına ve giyimine dikkat etmek gerekir. Peki triko elbise ne zaman giyilir? Triko elbise nasıl yıkanır ve ütülenir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğin devamından ulaşabilirsiniz.
Sonbahar Şıklığınızı Triko Hırkalar ile Yakalayın!
Hırka, mevsim geçişleri için kullanışlı zamansız bir moda parçasıdır. Tasarımı itibariyle triko hırkalar, tek ya da farklı giyim parçaları ile birlikte kullanıma elverişlidir, kombinlere zahmetsiz bir şıklık kazandırır. Stillerin önü açık özelliği, birçok farklı kesimi kadın triko hırkalarını spesifik kılan bileşenleridir. Klasikten, spora, geleneksel görünümden modern çizgiye birçok stil için uyumlu ve kullanışlı triko hırkalar, kombinlere sofistike dokunuşlar yaparak kadın stilini etkili şekilde tamamlamayı başarır. Mısırlı 1951’in sizler için sunduğu triko hırka kadın koleksiyonu ile tanışarak sonbahar ve kış stilinize hareket kazandırabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden koleksiyonun önde gelen triko hırka tasarımları, her sezon sonbahar kombininize adapte olmaya hazır!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.