Dress Code Nedir? Hangi Kod Ne Anlama Gelir?

Dress Code Nedir? Hangi Kod Ne Anlama Gelir?

Dress Code Nedir? Hangi Kod Ne Anlama Gelir?

Dress Code terimi, kelime olarak ‘giyim kodu’ anlamına gelir. Dress code terimini genellikle giyim kuşam yönetmeliğini açıklamaktadır. İş yerinizde ya da katılacağınız davetteki giyim tarzını tarif eder. 

Dress Code Nedir?

Dress code, herhangi bir yerde bulunan kıyafet zorunluluğudur. Kelime anlamı olarak ‘kıyafet kodu’ demek olan dress code kendi içerisinde çeşitlere sahiptir. Casual, business casual, smart casual, business, black tie ve white tie olarak dress code çeşitlerini sıralayabiliriz. Her bir dress code kendi içerisinde farklı bir tarzı yansıtmaktadır. 

Dress code bilgisi bazen iş yeri yönetmeliklerinde bazen de davet edildiğiniz bir organizasyonun davetiyesinde yer alabilir. Bu durumda katılacağınız davete ya da işe, size belirtilen giyim kuşam yönetmeliğine uygun gitmeniz gerekmektedir. 

Casual

Casual, daha gündelik ama derli toplu bir giyimi ifade eder. Klasik çizgilerin konforla buluştuğu kombinlere casual giyim denir.

Business Casual

Business Casual, yarı resmi giyim olarak tanımlanabilir. İş hayatındaki klasik çizgilerin konforla buluştuğu kombinlerdir. 

Business
Eğer aldığınız davetiye de ya da iş yerinizde dress code olarak Business verilmişse, bu klasik giyimi ifade etmektedir. Business kodu klasik iş giyimine uygun kombinler yapmanız gerektiğini söylemektedir. 

Smart Casual

Smart Casual kodu, business casual giyime benzerlik gösterebilir. Ama Smart casual daha sportif çizgilere sahip kombinlerden oluşur. 

Black Tie

Eğer dress code olarak black tie ile karşı karşıyaysanız, bu keskin bir çizgidir. Black Tie kodu resmi giyim demektir. Siyah, lacivert ve tonlarında resmi kombinler yapmanız gerekmektedir. 

White Tie

White Tie, black tie kodunun bir üstü olarak düşünülebilir. Yapacağınız resmi kombinler daha gösterişli ve iddialı olmalıdır.

Smart Casual Tarz Nasıl Yapılır?

Günümüzde iş hayatındaki dress codlar daha da esniyor. Smart Casual tarzda giyinmek iş dünyası ve davetler için daha konforlu bir hal aldı. Peki, smart casual tarz nasıl oluşturulur? 

Smart casual tarzınız için sportif ve klasik parçaları bir araya getirdiğiniz kombinler yapmanız gerekir. Klasik eteklerdense, cigarette pantolonlar ve desenli elbiseleri kullanabilirsiniz. Kot pantolon ve bluz kombini smart casual tarz için idealdir. Smart casual tarz için blazer ceket, crop top ve cigarette pantolon kombininizi düz bir ayakkabı ile tamamlayabilirsiniz. 

Business Casual Kombinler Nasıl Yapılır?

Business casual tarz, yarı resmi iş kombinlerinden oluşur. Tam anlamıyla klasik ve business kombinler değildir. Biraz daha rahatlığın önde olduğu ama klasik çizgilerin hakim olduğu parçaları seçmeniz gerekir. Kumaş pantolonlar, etekler, gömlek, basic kazak ve düz elbiselere business casual kombinlerinizde yer verebilirsiniz. 

Kanvas siyah pantolon üzerine ekru basic kazak ve babetten oluşturacağınız kombin ile business casual tarzını yakalayabilirsiniz. 

Formal Kombinlerin Olmazsa Olmazı Nedir?

Formal kombin, resmi giyimi ifade etmektedir. Formal giyimi akşam davetlerinde giyindiğiniz resmi kombinler olarak düşünebilirsiniz. Klasik kesim elbise ve etekler, stiletto, portföy çanta formal kombinlerin olmazsa olmazları arasındadır. 

Siyah kısa düz elbise, kemik stiletto, kemik portföy çanta ve kemik bir ceket ile formal kombininizi oluşturabilirsiniz. 

Black Tie Code Ne Anlama Gelir?

Black tie codu, resmi giyim demektir. Black tie, erkekler için takım elbise, kadınlar içinse uzun gece elbiseleri anlamına gelir. Genellikle siyah ve lacivert tonlarının tercih edildiği parçalar kullanılmalıdır. Black tie koduyla gitmeniz gereken bir davet için uzun siyah klasik kesim bir abiye tercih edebilirsiniz. Blac tie giyimde kısa elbiseler, pantolon ve etekler pek uygun görülmez. Bu yüzden uzun ve abartısız elbiseler ve topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Taşsız ve abartıdan uzak siyah uzun bir elbise, minik kutu siyah çanta ve topuklu ayakkabı kombininizle black tie giyim tarzına uyumlu olabilirsiniz. 

White Tie Code Kombinleri Nelerdir?

White tie code, black tie’nin bir üstüdür. Bu kodu gördüğünüz zaman katılacağınız davetin fazlasıyla resmi ve önemli olduğunu anlamalısınız. Şık, abartısız elbiseler, topuklu ayakkabılar ve mücevherler White tie kodun vazgeçilmezleridir. 

White tie giyim için uzun iddialı bir elbise seçebilirsiniz, elbisenizin altına topuklu ayakkabı ve gösterişli aksesuarlar kullanmanız gerekmektedir. White tie code için en güzel örnek Oscar ödül töreninde kırmızı halıda şıklık yarışına giren ünlüler olabilir. Ayrıca white tie code erkeklerin smokin giymesi ve papyon takması beklenir. 

BENZER BLOG PAYLAŞIMLARI
Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?
Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir.   test123
Siyah Elbiselerinizi Nasıl Daha Şık Hale Getirebilirsiniz?
Asaleti ve zarafetiyle siyah her alanda olduğu gibi giyimde de sıklıkla tercih edilen bir renktir. Kadın giyiminde özellikle elbiselerde sıkça kullanılan siyah, asil duruşuyla her kadının gardırobunda yer bulur. Peki, siyah elbiseler nasıl kombinlenir?  Siyah elbise, çoğu kadının ne giyeceğini bilmediği anlarda kurtarıcısı olurken özel gün ve davetlerde ise iddialı şıklığın anahtarı oluverir. Siyah elbiseler kadınlar için büyülü bir parçadır çünkü siyah elbiseler doğru kombinlerlerle her duruma ve her stile uygun hale gelir. 
Trençkot Temizliği
Bahar aylarının en özel parçalarından olan trençkotlar bakımı özen gerektiren parçalardan biri. Toprak tonlarında, soft ve açık renklerin hakim olduğu trençkot modası renk renk trençkotlarla bambaşka anlamlar kazanmaya da başladı. Birbirinden farklı tarzlarda, çarpıcı trençkot modellerini sokak modasına uygun şekilde kombinleyebilirsiniz. Trençkotlar her ne kadar şık ve zarif duruşlarıyla göz kamaştırsa da bu zarafeti korumak oldukça özen gerektirmektedir. Daha çok açık renklerin hakim olduğu bu parçaların temizlikleri zaman zaman zorlayıcı bir konu halini alabilir. Serin yaz akşamlarında ya da havaların her an değişim gösterebileceği bahar aylarında şıklığınızı ve konforunuzu daima ön planda tutmanıza yardımcı olan bu parçaları daha detaylı inceleyelim.
Maskulen Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?
Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.  Özellikle kadınların iş dünyasında yer almasıyla maskülen giyim tarzı giderek yaygınlaşmıştır. Erkek egemen iş dünyasında havada uçuşan ceketler, kravatlar ve keskin çizgilere sahip pantolon ve ayakkabılar artık kadın giyimininde vazgeçilmezleri arasına girdi. Güçlü, idealist, kendi ayakları üzerinde duran kadın imajını pekiştiren ve destekleyen maskülen stil, günlük giyimde de kendine yer bulmaya başladı. Peki, size özel maskülen giyim tarzınızı nasıl oluşturacaksınız? 
Gündüzden Geceye Şıklığınızı Taşıyacak Triko Parçalar
Sizi gündüzden geceye her durumda kurtaracak triko parçaları birlikte incelemeye var mısınız? Hayat dinamiktir, her an sizlere sürprizler sunabilir. Dolabınız gün içerisinde yaşayacağınız sürprizlere hazır mı? Gardırobunuzu incelediniz mi? Gündüz evden işe giderken giydiğiniz kombininiz ile gece katılabileceğiniz davete devam edebiliyor musunuz? Eğer gardırobunuzda triko parçalar varsa, bu sorunun cevabı sizler için ‘evet’ olur.  Triko parçalar girdikleri kombinleri şıklaştıran özel parçalardır. Hatta tek başına zahmet şıklığın anahtarıdır da diyebiliriz. 
Enerjinin Rengi Turuncu ile Stilinize Renk Katın!
Renk, bir kıyafetin makyajıdır. Herhangi bir parçanın güzelliği tercih edilen birbirinden farklı renkler ile bambaşka anlamlar kazanır. Sarı rengin yarattığı enerji ile toz pembenin romantik havası birbirinden farklı şıklıkları ortaya çıkartabilir. Renk tercihlerinizde hem o parçayı kullanabileceğiniz alanlar hem de ruh haliniz oldukça etkilidir. Resmi bir çalışma ortamına sahip olanlar ile rahat bir çalışma ortamına sahip olanların renk tercihleri birbirinden oldukça büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar günlük hayatta tercih edilen kıyafetleri ve renkleri de fazlasıyla etkilemektedir. Ancak yaz mevsimi bu tercihlerde köklü değişikliklere yön verebilir. Yaz mevsimi yüksek enerjili havası, tatili ve neşeyi anımsatması yönüyle kıyafet tercihlerinde hem daha konforlu hem de daha renkli parçaların seçilmesine etki edebilir. Bu yaz, neşeyi ve eğlenceyi stiline yansıtanların yazı olacak. 
Yaz Aylarında Triko Nasıl Giyilir: En Rahat 5 Kombin
riko mevsimsizdir. Triko, yünün özel örgü makinelerinde işlenmesi ile oluşan bir kumaştır. İçeriğindeki yün sayesinde ısı konforu sağlan kumaş, aralıklı örgüsü ile yaz aylarında sizleri serin tutar. Örgü yapısı ile doğal ve zahmetsiz şıklık sağlayan triko parçalarınızı dört mevsim rahatça kullanabilirsiniz. Her mevsim şık, kaliteli ve stil sahibi kombinler için trikoyu tercih edin. 
Kombinlerin Vazgeçilmezi Gömlek Modelleri
Gömlek, kadın giyiminde vazgeçilmez bir parçadır. Çünkü bir gömlekle onlarca farklı kombine imza atabilirsiniz. Ayrıca her duruma uygun gömlek bulabilirsiniz. Gömlek, girdiği tüm kombinlere şık ve elegan bir görüntü ekler. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.